Proočkovanost dospělých je v Česku bídná. Mohou nakazit děti, varují lékaři

Praha - Dospělí se v Česku nechávají očkovat stále málo, přitom po padesátce i dříve již klesá výkonnost imunitního systému. Od dospělých se navíc mohou nakazit i ještě neočkované děti v jejich okolí. Patrné je to zejména u černého kašle. Upozornili na to odborníci na dnešní tiskové konferenci České lékařské společnosti J. E. Purkyně a České vakcinologické společnosti.

"Očkování z dětství není celoživotní a ukazuje se to dnes na celé řadě onemocnění, jako jsou spalničky nebo černý kašel," řekl Roman Chlíbek z katedry epidemiologie Fakulty vojenského zdravotnictví v Hradci Králové. Po čtyřicítce klesá výkonnost imunitního systému, kategorie padesátiletých je proto podle Chlíbka pro očkování velmi důležitá.

Kromě individuální prevence je očkování důležité i pro ochranu dětí, které ještě očkované nebyly. Platí to zejména u černého kašle. "Z dat, která jsou dostupná, se tyto děti nakazí od svých rodičů a sourozenců. Je zde ke zvážení očkování proti pertusi (černému kašli) v dospělosti, ideální by bylo v době, kdy se zakládá rodina," řekl lékař Jan Smetana z České vakcinologické společnosti. Pro ochranu nejmenších dětí je doporučeno očkování gravidních žen v 28. až 36. týdnu těhotenství, protože po nějakou dobu chrání i narozené dítě.

V Česku i v celé Evropě narůstá výskyt spalniček. Letos do 6. dubna jimi v Česku onemocnělo 70 lidí, z toho 39 nebylo očkováno. Největší část nemocných, 48 případů, zaznamenali lékaři v Praze. Podle Smetany jsou regiony, kde je proočkovanost jen 80 nebo i 70 procent, pro omezení šíření nemoci je potřeba 95 procent. "V letech 1969 až 1975 se očkovalo jednou dávkou a tito lidé jsou v riziku," uvedl Smetana. Může se to týkat lidí ve věku nad 35 let.

Podle lékařů lidé mnohdy zapomínají, že v průběhu věku narůstá význam některých infekčních onemocnění. Mají nejen častější výskyt, ale i závažnější průběh a komplikace. Například u klíšťové encefalitidy je proočkovanost v Česku kolem 23 procent, výrazně nižší je ale u starších lidí. Česko patří mezi země s nejvyšším výskytem této nemoci. V Rakousku se proti ní nechalo očkovat přes 90 procent lidí.

Podle Vilmy Marešové z Infekční kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Nemocnice Na Bulovce by lidé neměli podceňovat očkování u některých nemocí jen proto, že se jim říká dětské. Jejich závažnost ukazují statistiky úmrtí před zahájením očkování. Například na záškrt v Česku zemřelo v roce 1946 celkem 828 lidí, na černý kašel 433 a na spalničky 160. Podle Chlíbka jsou lidé při rozhodování mnohdy ovlivněni různými konspiračními teoriemi z internetu, místo aby se snažili získat relevantní informace.

Nejohroženější skupinou jsou obecně lidé nad 65 let a pacienti s chronickými onemocněními. Existují ale i jiné věkové kategorie, u kterých je určité očkování vhodné. U mladých dospělých doporučují lékaři očkování proti meningokokovi, lidé mezi 20 a 30 lety by se předtím, než založí rodinu, měli nechat přeočkovat proti černému kašli. Po padesátce je vhodné očkování proti pásovému oparu.

Související

Více souvisejících

očkování zdraví černý kašel nemoci

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Třetí světová válka Ruska proti NATO nikdy nebyla reálnější. Zuřivý Medveděv opět vyhrožuje světu

Bývalý prezident Ruské federace a současný zástupce šéfa Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv opět upozornil na narůstající hrozbu konfliktu mezi Ruskem a NATO, varující před možností vypuknutí třetí světové války. Tato prohlášení učinil na platformě Telegram.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy