Běžné dodávky léku na srdce digoxin, který v Česku není dostupný, budou obnoveny na konci ledna. Na dotaz ČTK to dnes sdělilo ministerstvo zdravotnictví. Lék chybí od 10. prosince a výroba měla být podle dřívějších informací obnovena 8. února. Na 6000 balení se dnes dovezlo ze zásob na Slovensku. Lékárny si je už mohou objednat, dostanou je během několika dní. Digoxin se používá při léčbě pacientů se srdečním selháním a s poruchami srdečního rytmu ke zpomalení tepové frekvence.
Počet balení, který dovezl výrobce, firma Zentiva, by měl podle ministerstva vystačit právě do konce ledna. "Přesto bychom rádi požádali lékaře, aby pacientům předepisovali pouze množství léčivého přípravku nezbytné na překonání tohoto období a aby se pacienti nepředzásobovali, neboť na konci ledna již budou obnoveny standardní dodávky léku," řekl ČTK vedoucí tiskové oddělení ministerstva Jan Brodský.
Digoxin dovezený ze Slovenska je v českých distribučních skladech a postupně se bude rozvážet do lékáren. Do konce tohoto týdne, jak dříve informovalo ministerstvo, tak zřejmě lék nebude ve všech lékárnách. Mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová ČTK řekla, že dodání léku do lékáren bude podle odhadu lékárníků trvat několik dní.
Lék není podle webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) dostupný od 10. prosince. Podle Bažantové z dodávky vyjdou přibližně dvě balení na jednu lékárnu, takže lék může být znovu obtížně dostupný.
Podle informací SÚKL bylo jen za měsíc září v lékárnách vydáno 43.000 balení léku. V Česku jej užívá asi 350.000 pacientů, berou jeden prášek denně.
Související
Poslední rozhodnutí Fialovy vlády. Týkají se očkování či sociálních služeb
Trumpova administrativa lhala? Vědci mezi paracetamolem a autismem spojitost nenašli
Aktuálně se děje
včera
Jak se zbavit závislosti na Hormuzském průlivu? Netanjahu navrhuje vybudování potrubí přes Arabský poloostrov
včera
Írán už nedokáže obohacovat uran, není jasné, kdo zemi vede, řekl Netanjahu. Nevyloučil pozemní invazi
včera
Ostře sledovaná návštěva se odkládá. Trump kvůli Íránu do Číny zatím nepojede
včera
Babiš asi dokáže v NATO lépe vysvětlit, proč Česko neinvestuje do obrany, poznamenal ironicky Pavel
včera
Summit Evropské unie průlom nepřinesl. Maďarsko a Slovensko se přesvědčit nepodařilo
včera
Kuba se kvůli ropné blokádě ocitá na hraně úplného kolapsu
včera
„Likvidace padouchů něco stojí.“ Hegseth odmítl upřesnit, kdy USA ukončí válku s Íránem
včera
Největší rezervy zemního plynu na světě. Gigantické ložisko South Pars je světový unikát
včera
Trump tvrdí, že o útocích na South Pars USA nevěděly. Pomáhaly je přitom zrealizovat, píše CNN
včera
BBC: Evropská unie se nepoučila. Zaspala a probudila se v další energetické krizi
včera
Válka s Íránem stojí USA astronomické částky
včera
Trump hrozí Íránu zničením největšího pole zemního plynu na světě
včera
Nepochopitelný útok, který ničí trhy. Babiš reaguje na izraelské údery
včera
Trump podlehl lobbistům, Írán nechystal 11. září ani Pearl Harbor, říká končící šéf protiteroristického oddělení
včera
Koubek zveřejnil svoji první nominaci. Na baráž s Irskem se Šulcem, Daridou i Klimentem
včera
Bude to nejlepší. Babiš vysvětlil, proč nechce Pavla na summitu NATO
včera
Trump svalil vinu na Izrael. Američané prý o útoku na ropné pole nevěděli
včera
Počasí v příštím týdnu ovlivní změna. Nastane po pondělku
18. března 2026 22:03
Sbormistr narazil u soudu. Předběžné opatření komplikuje televizní vysílání
18. března 2026 21:31
Za dva roky bude v Praze k vidění velký hokejový svátek. Světový pohár s hvězdami NHL
Už dříve bylo známo, že v roce 2028 se po 12 letech uskuteční Světový pohár, hokejový turnaj s nejlepšími hokejisty světa organizovaný kanadsko-americkou NHL. Nyní přišli zástupci nejslavnější hokejové soutěže na světě s velice zajímavou informací pro české hokejové fanoušky. Kromě dvou kanadských měst Calgary a Edmontonu se očekávaný hokejový svátek uskuteční i v Praze. Rozhodnutí o tom padlo na zasedání generálních manažerů v Palm Beach na Floridě.
Zdroj: David Holub