Brno - Kvalita ovzduší na Ostravsku je stále špatná a mnohá opatření přijatá k nápravě zůstala v rovině záměrů a nedostala se do praxe, tvrdí zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová. Ve své zprávě, zveřejněné ve čtvrtek, kritizuje především ministerstva životního prostředí a zdravotnictví.
Rezortu životního prostředí vyčítá postup při jednání s Polskem. Kvůli nečinnosti polské strany Seitlová vloni doporučovala, aby se k jednání přizval jako arbitr zástupce Evropské komise. Ministerstvo podle jejích slov ovšem této možnosti nevyužilo.
Podobně kriticky hodnotí Seitlová aktivitu ministerstva zdravotnictví. Rezort má podle jejích slov k dispozici řadu výzkumů, studií a poznatků o dopadech znečištěného ovzduší na zdraví obyvatel Ostravska, přesto "není schopno vyhodnotit přínos konkrétních opatření ke zlepšení zdravotního stavu tamní populace". Za závažný považuje zástupkyně ombudsmana i fakt, že ministerstvo neseznamuje veřejnost dostatečně aktivně s alarmujícími výsledky studií a výzkumů.
Dalším výsledkem jejího průzkumu je skutečnost, že řada povinností pro největší ostravskou firmu ArcelorMittal Ostrava, a. s., byla uložena s odloženou účinností. Jejich dopad na kvalitu ovzduší v Ostravě se tedy projeví až v příštích letech.
Seitlová také kritizuje opatření na základě dobrovolné dohody, kterou společnost uzavřela v roce 2011 s ministerstvem životního prostředí. Připomíná, že v dohodě není stanoven jakýkoliv termín pro uskutečnění těchto kroků, navíc dobrovolné dohody jsou nevynutitelné.
"Účinnost dobrovolných dohod s velkými znečišťovateli je sporná i z dalších důvodů. To, že se určitá opatření zavázaly průmyslové podniky realizovat dobrovolně, umožňuje, aby na ně čerpaly dotace z operačních programů EU. Kdyby jim byla tatáž opatření uložena správním rozhodnutím jako povinnost, podporu by čerpat nemohly," píše zástupkyně ombudsmana ve své zprávě.
Problémy také vidí v kontrolách domácích kotlů na tuhá paliva. Kontroly měly sice preventivní efekt, ale magistrát má jiný problém. Měření tmavosti kouře se musí provádět ze vzdálenosti minimálně 150 metrů a pouze za příznivých světelných podmínek. Jenže v zimě začínají lidé topit až po návratu z práce, kdy je venku již šero. Měření tmavosti kouře také není schopné prokázat barevné dýmy, které typicky vznikají při spalování odpadů.
Související
Počasí aktuálně: Ledovka na Moravě trvá, platí i výstraha kvůli smogu
EU chystá nový klimatický cíl: Od roku 2036 bude vše jinak
Smog , Leoš Heger , Jitka Seitlová
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Policie vyšetřuje požár v Pardubicích. Hlásí se k němu skupina hájící zájmy Palestinců
před 1 hodinou
Dubnové počasí. Teploty budou stoupat, naznačuje předpověď
před 2 hodinami
Pavel přes výhrady podepsal rozpočet. Zodpovídat se bude Babišova vláda
před 2 hodinami
Metro opět staví ve všech stanicích linky B. Českomoravská hlásí otevřeno
před 3 hodinami
Dánové počítali s americkou invazí do Grónska. Vojáci měli jasné rozkazy
před 4 hodinami
Tragédie v Prostějově. Jeden člověk nepřežil fyzické napadení
před 4 hodinami
Netanjahu promluvil o útoku na íránské ropné pole. Jednali jsme sami, řekl
před 6 hodinami
Počasí bude o víkendu deštivé, pak se oteplí
včera
Jak se zbavit závislosti na Hormuzském průlivu? Netanjahu navrhuje vybudování potrubí přes Arabský poloostrov
včera
Írán už nedokáže obohacovat uran, není jasné, kdo zemi vede, řekl Netanjahu. Nevyloučil pozemní invazi
včera
Ostře sledovaná návštěva se odkládá. Trump kvůli Íránu do Číny zatím nepojede
včera
Babiš asi dokáže v NATO lépe vysvětlit, proč Česko neinvestuje do obrany, poznamenal ironicky Pavel
včera
Summit Evropské unie průlom nepřinesl. Maďarsko a Slovensko se přesvědčit nepodařilo
včera
Kuba se kvůli ropné blokádě ocitá na hraně úplného kolapsu
včera
„Likvidace padouchů něco stojí.“ Hegseth odmítl upřesnit, kdy USA ukončí válku s Íránem
včera
Největší rezervy zemního plynu na světě. Gigantické ložisko South Pars je světový unikát
včera
Trump tvrdí, že o útocích na South Pars USA nevěděly. Pomáhaly je přitom zrealizovat, píše CNN
včera
BBC: Evropská unie se nepoučila. Zaspala a probudila se v další energetické krizi
včera
Válka s Íránem stojí USA astronomické částky
včera
Trump hrozí Íránu zničením největšího pole zemního plynu na světě
Během posledních hodin došlo k výraznému vyostření konfliktu na Blízkém východě, který trvá již téměř tři týdny. Americký prezident Donald Trump pohrozil Íránu, že Spojené státy jsou připraveny zcela zničit ložisko South Pars, což je největší pole zemního plynu na světě. Tato hrozba přišla v reakci na íránské útoky cílící na energetickou infrastrukturu v Kataru.
Zdroj: Libor Novák