Praha - Protikorupční policie obvinila bývalého vrcholného představitele ministerstva zdravotnictví ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. ČTK to dnes sdělil mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej, jméno obviněného nechtěl specifikovat. Kauza se týká provozování vrtulníků letecké záchranné služby, státu údajně zatím vznikla škoda ve výši zhruba 792 milionů korun. Tendr na leteckou záchranku vypsalo ministerstvo za vedení Tomáše Julínka (ODS). Podle informací Práva je obviněným právě bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS).
Obviněný je stíhán na svobodě. V případě prokázání viny mu hrozí až deset let odnětí svobody."Kriminalisté obviněnému kladou za vinu, že měl v rozporu se svými povinnostmi převést činnosti spojené s provozováním vrtulníků letecké záchranné služby z ministerstva obrany a ministerstva vnitra ve prospěch dvou nestátních provozovatelů, čímž mělo dojít ke způsobení škody velkého rozsahu," uvedl mluvčí.Vyčíslená škoda představuje rozdíl mezi náklady na provoz ze strany uvedených státních subjektů a nestátních podnikatelských subjektů. Podle policie by státní subjekty byly schopny poskytovat služby výrazně levněji. Smlouvy s nestátními provozovateli jsou uzavřeny až do roku 2016, takže škoda může ještě vzrůst.Tendr na leteckou záchrannou službu vypsaný ministerstvem zdravotnictví vyhrály firmy Alfa Helicopter a DSA, provozují ji od ledna 2009.DSA se důrazně ohradila proti dezinformaci o výběrovém řízení
Společnost DSA se důrazně ohrazuje proti dezinformacím a nepravdám, které se objevily dnes v médiích. Zásadně nesouhlasí se spojováním svého jména ve spojitosti s jakoukoliv předraženou nebo neregulérně vysoutěženou zakázkou.
„Společnost provozuje leteckou záchrannou službu vždy na základě řádných výběrových řízení a uzavřených smluv. Uváděná škoda je naprosto nepravdivá a zavádějící, protože armáda a policie nebyla dodnes schopna stanovit kompletní cenu za vlastní provoz," zdůraznil předseda představenstva DSA Tomáš Suchánek, který je jedním z pilotů zakladatelů letecké záchranné služby Československu v roce 1987.
Společnost DSA zasahovala při povodních
Společnost DSA dvacet let zajišťuje pro občany České republiky leteckou záchranou služby a její rozvoj dle nejvyšších evropských standardů. Díky tomu je letecká záchranná služba v Česku dlouhodobě na nejvyšší světové úrovni.
Posádky společnosti DSA nad rámec své činnosti například zasahovaly jako první při povodních jak v roce 1997 na severní Moravě, tak v roce 2011 v severních Čechách, kde zasahovaly tři vrtulníky společnosti a další vrtulníky byly připraveny v případě potřeby k zásahu.
Související
Ostuda pro český fotbal před baráží. Řeší největší korupční skandál v historii
Británie řeší další kauzu bývalého prince Andrewa. Panuje podezření z korupce
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Krev nemá prázdniny. Ministerstvo nabádá k darování krve, zásoby se tenčí
před 58 minutami
Sbohem velké hvězdě. Ve Walesu se konečně rozloučili s Bonnie Tyler
před 1 hodinou
Muzea a galerie budou jednou měsíčně přístupné zdarma, oznámilo ministerstvo
před 2 hodinami
Alžběta II. přála Česku prosperitu, ukazuje znovuobjevené psaní od královny
před 3 hodinami
Čísla nelžou. Kongo zažívá nejhorší epidemii eboly ve své historii
před 4 hodinami
Policie varuje majitele konkrétního typu auta. Za tři dny zmizelo devět vozidel
před 4 hodinami
Počasí aktuálně: Pondělní bouřky budou i velmi silné, varují meteorologové
před 5 hodinami
Noční útoky zasáhly Rusko i Ukrajinu. Oběti jsou hlášeny z obou zemí
před 6 hodinami
Exministr Blažek si stěžoval u Ústavního soudu. Narazili i další obvinění
před 7 hodinami
Nečekaná smrt slavné herečky. Zemřela Hayden Panettiere
před 7 hodinami
Trump hodlá omezit americkou účast na cvičení s Jihokorejci
před 8 hodinami
Vražda ženy v Českých Budějovicích. Policie dopadla podezřelého
před 9 hodinami
Počasí přineslo do Česka v uplynulém týdnu rekordní tropy i mrazy
včera
Írán vypsal odměnu na hlavy amerických vojáků. Ženám vyplatí dvojnásobek
včera
Kyjev poslal drony na Rusko, Moskva zaútočila balistickými raketami. Počet mrtvých na obou stranách roste
včera
AI bude řídit, lidé rozhodovat. NATO vybuduje na východě rozsáhlou dronovou síť
včera
Počty rekrutů jsou výrazně nižší, než ztráty na Ukrajině. Náborové příspěvky už nefungují, Rusko se bojí mobilizace
včera
USA povolí Turecku prodat své zbraně Ukrajině. Moskva se bouří, hrozí a chce vysvětlení
včera
Stíhačka NATO sestřelila dron nad Rumunskem, zřejmě byl ruský
včera
Netanjahuovo odmítnutí nevadí. Hamás zahájil jednání o mírovém plánu pro Pásmo Gazy
Delegace palestinského hnutí Hamás zahájila v Egyptě jednání se šéfem tamní rozvědky Hasanem Rašádem. Hlavním tématem rozhovorů je hledání cest, jak posunout vřed realizaci poválečného plánu pro Pásmo Gazy, který vznikl pod záštitou Spojených států amerických.
Zdroj: Libor Novák