Praha - Ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát navrhne ve středu vládě, aby odvolala ze správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) pět z deseti členů jmenovaných za stát a místo nich jmenovala nové. Podle seznamu, který dnes ČTK poskytlo ministerstvo, by měli ve správní radě skončit její předseda a bývalý náměstek ministra Petr Nosek, z členů pak bývalý první náměstek ministra Marek Ženíšek, Petr Zimmermann, Josef Slovák a Zdeněk Zajíček. Pravděpodobný budoucí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) se ale nad krokem ministra v demisi pozastavil.
Za nové členy správní rady navrhuje Holcát svého náměstka Petra Saláka, Jana Kvačka a Martina Mátla, Rostislava Vyzulu a Michala Zděnka.Mluvčí Viktorie Plívová ČTK řekla, že je to "technická věc", jde o běžnou obměnu za členy, kteří již skončili ve funkcích, z nichž byli do správní rady vysláni.Podle Němečka mohl Holcát s obměnou počkat na nového ministra, mandát členům rady nekončí, spěch tedy není na místě. Jde o členy za stát, se kterými bude spolupracovat nový ministr. Z lidí, kteří se mají stát novými členy rady, zná blíže jen Saláka, ostatní jen málo nebo vůbec."Byl bych rád, kdyby počkali, ale co můžu dělat. Jsem z toho trochu v rozpacích, nevím, co k tomu pana ministra vedlo," řekl Němeček ČTK.Návrhy na změny chystají i poslanci, kteří z třicetičlenné rady volí 20 členů. Složení rady by se tak mělo změnit podle výsledků voleb, strany v ní mají poměrné zastoupení. Podle seznamu, o němž dnes informovaly Lidové noviny, by poslanci mohli vyslat do rady například exministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) či nezávislou senátorku Alenu Dernerovou.
Související
Zemětřesení ve VZP: Vojtěch bleskově obměňuje správní radu, končí Kalousek i Skopeček
Policie zasahuje v sídle VZP. Zadržela téměř dvě desítky lidí
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Americká armáda zahájila další útoky proti Íránu. Zničili jste veškerou diplomacii, reaguje Teherán
před 2 hodinami
Počasí v novém týdnu nebude jen o tropech. Hrozí i bouřky
včera
Princ Harry odcházel od soudu zklamaný. Novináři se neprovinili
včera
Druhý český BlackHawk vyrazil do boje s požáry ve Francii
včera
Hrad reagoval na Babišovo video. Pavel odhalil, o co mu jde
včera
Poradíme, kde se v Česku vykoupat. Kvalita vody se zhoršuje kvůli počasí
včera
Medvěd na Slovensku napadl muže přímo v obci. Místní dostali doporučení
včera
Trump tvrdí, že Hormuz je otevřený. Íránci jsou nemocní lidé, zopakoval
včera
Přišli jsme o odhodlaného lídra, komentoval Zelenskyj úmrtí Grahama
Aktualizováno včera
Předpovědi budou jiné, upozornil ČHMÚ. Změna vychází z připomínek občanů
včera
Ostuda. Babiš znovu zkritizoval Pavla kvůli summitu NATO
včera
Tragédie na závodech v Brně. Cizinci nepřežili nehodu, policisté zahájili šetření
včera
První reakce Donalda Trumpa. Zesnulého Grahama si vážil jako patriota
včera
Ve Zlíně už platí jen první stupeň požárního poplachu. Případ řeší policie
včera
Republikáni přišli o výraznou osobnost. Zemřel senátor Lindsey Graham
včera
Filmové Vary jsou u konce. Vyhrálo Padlé ovoce, cenu má i Vášáryová
včera
Írán opět uzavřel Hormuzský průliv. Američané opět útočili
včera
Výhled počasí na další víkend. Bude tropické, na závěr se změní
11. července 2026 21:56
V Česku se nastavují pravidla pro bezpečné využívání AI ve zdravotnictví
11. července 2026 21:01
Wimbledon ovládly Češky. Díky nekompromisnosti nakonec slaví Nosková
Ženské finále slavného tenisového Wimbledonu nabídlo z českého pohledu naprosto snové složení. Poprvé v historii se v něm totiž střetly v sobotu dvě české tenistky – Karolína Muchová a Linda Nosková. Jednalo se tak už pouze o to, kdo z nich se stane v pořadí již pátou českou vítězkou travnatého turnaje a kdo tak naváže na Janu Novotnou (1998), Petru Kvitovou (dvojnásobnou vítězku z let 2011 a 2014), Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024).
Zdroj: David Holub