Aktuální opatření jsou podle AntiCovid týmu nahodilá a nesystémová

Aktuální vládní opatření proti šíření epidemie covidu-19 jsou podle expertů nastupující vládní koalice Spolu a PirSTAN nahodilá a nesystémová. V tiskové zprávě jejich AntiCovid tým uvedl, že o nových opatřeních se dozvěděl až z médií. Zástupci končící vlády Andreje Babiše (ANO) přitom minulý týden tým ujišťovali, že s ním bude ministerstvo zdravotnictví konzultovat podobu i formu budoucích opatření, uvedli experti.

Postoj vlády je podle prohlášení mrzí, nicméně jsou připraveni v jednáních pokračovat. Se svými připomínkami chtějí seznámit ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) na jednání v pátek. Nově se tým AntiCovidu rozrostl o zástupce Pirátů a STAN.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ČTK dopoledne k jednání s expertním týmem dosavadní opozice napsal, že Vlastimil Válek (TOP 09), který by měl v nové vládě obsadit funkci ministra zdravotnictví, má trvalé pozvání na zasedání vládní rady pro zdravotní rizika. Šéf jeho týmu Roman Chlíbek je expert ministerstva zdravotnictví během celé epidemie, uvedl premiér.

Vláda dnes rozhodla o povinnosti nosit respirátory na vysokých školách během přednášek nad 50 lidí a o povinnosti pravidelného testování neočkovaných zdravotníků lůžkové péče. Cizinci, kteří dlouhodobě legálně pobývají na území České republiky, budou mít nově očkování proti covidu-19 hrazené z rozpočtu ministerstva zdravotnictví. O dalších opatřeních bude ve čtvrtek ráno jednat rada vlády pro zdravotní rizika, v pátek by její závěry měli ministři posoudit na mimořádném jednání.

Podle AntiCovid týmu je pro zvládnutí epidemie nezbytné okamžitě adresně zvát na očkování seniory a zaslat tuto informaci i jejich ošetřujícím lékařům. Testování v domovech seniorů má být nastaveno tak, aby nebyla infekce zavlečena do těchto zařízení, jak se tomu stalo loni. Očkování zaměstnanců a klientů domovů seniorů by mělo být dokončeno nejpozději do dvou týdnů. Okamžitě je podle expertů Spolu a PirSTAN nutné zajistit nasazení moderní dostupné léčby u nemocných covidem v souladu s doporučením odborných společností. Léčba musí být rychle dostupná v terénu, uvedli. Preventivně by podle nich měli být testováni všichni pacienti už při příjmu do nemocnice. Organizaci trasování infikovaných a jejich kontaktů by měla přebrat armáda ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi, uzavřeli sadu doporučení.

Testy v úterý potvrdily 14.539 případů koronaviru, téměř o polovinu víc než před týdnem a nejvíc za den od poloviny března. V nemocnicích je s covidem-19 téměř 3300 lidí, 486 pacientů ve vážném stavu je nejvíc od počátku května. Denní počet úmrtí s koronavirem v tomto měsíci neklesl pod 30, dostal se i nad 50 zemřelých. Úterní počet patří mezi dvacítku nejvyšších denních přírůstků nakažených za dobu epidemie v Česku od počátku loňského března. Také počet hospitalizovaných s covidem je zhruba o polovinu větší než o týden dřív. Víc nakažených bylo v nemocnicích naposledy koncem dubna.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy