Antigenních testů bylo po jejich zpoplatnění o třetinu méně, PCR více

Antigenních testů na koronavirus bylo v pondělí po jejich zpoplatnění asi o třetinu méně než před týdnem. PCR testů naopak o třetinu přibylo. Celkově bylo zaneseno do statistik ministerstva zdravotnictví za první listopadový den 92.903 testů, z nich 39.927 antigenních a 55.490 testů PCR.

Od listopadu zdravotní pojišťovny nehradí preventivní testy zájemcům z řad neočkovaných dospělých, pokud nemají potvrzení, že se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů.

Před týdnem v pondělí zdravotníci evidovali 62.177 antigenních testů a 40.421 testů PCR, celkově tedy více než 102.000. Z nich dvě třetiny tvořily testy preventivní, tedy vyžádané přímo testovanými. Testů diagnostických, které objednali lékaři kvůli příznakům pacienta, bylo 9254 (devět procent) a testů epidemiogických, vyžádaných hygieniky pro kontakty nakažených, 22.502 (22 procent).

V posledních dnech před zpoplatněním testů a zároveň zkrácením jejich platnosti byl o preventivní testy větší zájem. V pondělí 25. října jich bylo přes 69.000, v úterý přes 72.000, ve středu před státním svátkem téměř 94.500 a v pátek po něm skoro 91.000. Od pondělí platí negativní výsledek PCR testů jako potvrzení o bezinfekčnosti tři dny místo dosavadních sedmi, antigenních den místo tří.

V pondělí 1. listopadu bylo stále hlášeno více než 62 procent ze všech testů preventivních, pravděpodobně byly ale dodatečně hlášeny i výsledky testů, které lidé podstoupili v předchozích dnech. Zhruba pětina testů byla dál z epidemiologických důvodů a 13 procent diagnostických. Mezitýdenně testů lidí s příznaky přibylo o více než 3000.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je v některých regionech pozitivita těchto diagnostických testů i více než 20 procent, jde zejména o Moravskoslezský, Jihomoravský a Jihočeský kraj. V Olomouckém překročily 30 procent, což podle něj svědčí o vysoké virové náloži v populaci.

Možnost nechat se dobrovolně otestovat měli lidé zhruba od poloviny loňského prosince. Tehdy bylo možné podstoupit jednou týdně antigenní test. Počty testů hrazených z veřejného zdravotního pojištění se postupně zvyšovaly. Do konce října bylo možné absolvovat týdně jeden test antigenní a za měsíc navíc dva PCR testy.

Nadále mají tuto možnost děti do 18 let, lidé očkovaní alespoň jednou dávkou nebo ti, kteří se ze zdravotních důvodů očkovat nemohou. Platit si testy musí jen neočkovaní dospělí, tedy méně než čtvrtina populace. Testy nařízené lékařem nebo hygienou pojišťovny dál hradí.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

„Transformační“, Harrisová nadchla demokraty. Za den se vybralo na 46,7 milionu dolarů na kampaň

Pět hodin poté, co prezident Joe Biden odstoupil z klání, darovali demokraté 27,5 milionu dolarů na kampaň Kamaly Harrisové. A to není vše, informují americká média.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy