Antigenních testů bylo po jejich zpoplatnění o třetinu méně, PCR více

Antigenních testů na koronavirus bylo v pondělí po jejich zpoplatnění asi o třetinu méně než před týdnem. PCR testů naopak o třetinu přibylo. Celkově bylo zaneseno do statistik ministerstva zdravotnictví za první listopadový den 92.903 testů, z nich 39.927 antigenních a 55.490 testů PCR.

Od listopadu zdravotní pojišťovny nehradí preventivní testy zájemcům z řad neočkovaných dospělých, pokud nemají potvrzení, že se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů.

Před týdnem v pondělí zdravotníci evidovali 62.177 antigenních testů a 40.421 testů PCR, celkově tedy více než 102.000. Z nich dvě třetiny tvořily testy preventivní, tedy vyžádané přímo testovanými. Testů diagnostických, které objednali lékaři kvůli příznakům pacienta, bylo 9254 (devět procent) a testů epidemiogických, vyžádaných hygieniky pro kontakty nakažených, 22.502 (22 procent).

V posledních dnech před zpoplatněním testů a zároveň zkrácením jejich platnosti byl o preventivní testy větší zájem. V pondělí 25. října jich bylo přes 69.000, v úterý přes 72.000, ve středu před státním svátkem téměř 94.500 a v pátek po něm skoro 91.000. Od pondělí platí negativní výsledek PCR testů jako potvrzení o bezinfekčnosti tři dny místo dosavadních sedmi, antigenních den místo tří.

V pondělí 1. listopadu bylo stále hlášeno více než 62 procent ze všech testů preventivních, pravděpodobně byly ale dodatečně hlášeny i výsledky testů, které lidé podstoupili v předchozích dnech. Zhruba pětina testů byla dál z epidemiologických důvodů a 13 procent diagnostických. Mezitýdenně testů lidí s příznaky přibylo o více než 3000.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je v některých regionech pozitivita těchto diagnostických testů i více než 20 procent, jde zejména o Moravskoslezský, Jihomoravský a Jihočeský kraj. V Olomouckém překročily 30 procent, což podle něj svědčí o vysoké virové náloži v populaci.

Možnost nechat se dobrovolně otestovat měli lidé zhruba od poloviny loňského prosince. Tehdy bylo možné podstoupit jednou týdně antigenní test. Počty testů hrazených z veřejného zdravotního pojištění se postupně zvyšovaly. Do konce října bylo možné absolvovat týdně jeden test antigenní a za měsíc navíc dva PCR testy.

Nadále mají tuto možnost děti do 18 let, lidé očkovaní alespoň jednou dávkou nebo ti, kteří se ze zdravotních důvodů očkovat nemohou. Platit si testy musí jen neočkovaní dospělí, tedy méně než čtvrtina populace. Testy nařízené lékařem nebo hygienou pojišťovny dál hradí.

Související

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: 48 miliard coby kompenzace za covid-19 splnilo svůj účel, někteří příjemci bonus zneužili

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřoval, jak Ministerstvo financí (MF), Generální finanční ředitelství (GFŘ) a tři vybrané finanční úřady nakládaly s peněžními prostředky státu určenými na výplatu kompenzačního bonusu zejména pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), kterým byla státem v důsledku pandemie onemocnění covid-19 v letech 2020 až 2022 zakázána nebo omezena jejich činnost. V uvedených letech bylo podáno 2 943 562 žádostí o kompenzační bonus a celkem na něj bylo vyplaceno 48,3 mld. Kč. NKÚ to uvedl v tiskové zprávě.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 2 hodinami

před 5 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

včera

VIDEO Orbánovy vlády: Volá po míru na Ukrajině. Bez Krymu

Maďarský premiér Viktor Orbán skandálně vyzval k mírovým rozhovorům Kyjeva a Moskvy, když vláda k tomu připravila i video. V něm ale už Krym nepatří Ukrajině.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy