V aplikaci eRouška, která má pomáhat vyhledávat kontakty nakažených novým typem koronaviru, je podle jejích autorů registrováno 220.000 telefonních čísel. Ministerstvo zdravotnictví chce počet uživatelů zvýšit informační kampaní. V aplikaci Mapy.cz sdílí polohu 1,3 milionu lidí. Oba nástroje mají být využitelné v systému takzvané chytré karantény, která má v ČR usnadňovat odhalování nových případů nemoci covid-19. Vlastní aplikaci dnes představilo také Německo.
V aplikaci eRouška je nyní registrovaných 220.000 telefonních čísel. Podle zástupce projektu Patrika Zandla jsou to dobrá čísla, protože veřejnost je přesvědčována o tom, že nákaza se vyskytuje jen ojediněle. Informace o tom, kolikrát hygienici aplikaci využili, ministerstvo zdravotnictví na dotaz ČTK nesdělilo.
"Pokud všechno bude probíhat nadále tak jako dnes, nebude se zvyšovat zásadně ani počet uživatelů, ani počet nakažených. Pokud by ovšem přišla druhá vlna, bylo by potřeba dostat se o řád výše," uvedl Zandl.
Aplikace zaznamenává setkání s dalším telefonem v blízkosti, pokud je na obou nainstalovaná. Propojují se pomocí bluetooth, které musí mít telefon stále zapnuté. Neukládá telefonní čísla ani polohu telefonu, data neodesílá automaticky, to musí udělat uživatel, většinou na pokyn hygieniků.
Seznam.cz v současnosti eviduje přes 1,3 milionu lidí, kteří sdílí svá polohová data v aplikaci Mapy.cz. "Data využíváme pro jeden jediný účel - vytipovat lidi se zvýšenou pravděpodobností nakažení a ty pak formou notifikace upozornit," řekla ČTK mluvčí Seznamu Aneta Kapucianová. Podle ní pak může aplikace varovat ty, se kterými přišel nakažený do kontaktu. Sami se podle ní ozvaly stovky nakažených, kteří chtěli možnost varovat lidi, se kterými přišli do kontaktu, využít.
Význam aplikací podle ministerstva zdravotnictví roste spolu s uvolňováním opatření, kterými vláda regulovala v době pandemie veřejný život. "Aplikaci se snažíme kontinuálně propagovat v rámci standardních komunikačních kanálů ministerstva a také ji plánujeme podpořit kampaní s cílem ukázat její užitečnost a zvýšit počet uživatelů," řekla ČTK Jitka Nováčková z tiskového oddělení ministerstva. Termín kampaně a další podrobnosti nesdělila.
Prvním cílem projektu chytrá karanténa bylo zrychlit a zautomatizovat dohledání kontaktů každého nakaženého, případně místo jeho nákazy. Jde o rozhovor, který vede s nakaženým pracovník krajské hygienické stanice. Druhá fáze projektu, tzv. chytrá karatnéna 2.0, počítá se zapojením eRoušky nebo dobrovolného sledování pohybu aplikací Mapy.cz. Aplikace eRouška si po souhlasu pamatuje další mobily s touto aplikací, které se pohybovaly v okolí, na vyžádání hygieniků je může majitel telefonu odeslat.
23. května 2025 16:40
Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ
Související

Cizinec s podezřením na ebolu přišel do styku s dalšími lidmi. Hygienici je vypátrali

Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
ministerstvo zdravotnictví , mobilní aplikace , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 6 minutami

První slova Novotného o nehodě. Hodnotím ji jako fantastickou, řekl
před 58 minutami

Rakušan prozradil, co zjistil o přestřelce u česko-německé hranice
Aktualizováno před 1 hodinou

Ani v noci nebude klid. Bouřky mohou být i velmi silné, varuje ČHMÚ
před 2 hodinami

Rusové přiznali ukrajinský útok, Zelenskyj dohlížel. Škody jsou podle Kyjeva obrovské
před 3 hodinami

Pavel Novotný měl nehodu na dálnici u Prahy
před 4 hodinami

Rusové odletěli do Istanbulu. Zelenskyj řekl, co chce ukrajinská delegace
před 5 hodinami

Není spojenec jako spojenec. Máme věřit přátelství mezi Putinovým Ruskem a Kimovou KLDR?
před 6 hodinami

Ukrajinci slaví. Drony poškodily či zničily přes 40 ruských letadel
před 7 hodinami

Zemanova slova o volbách neunikla pozornosti. Rakušan mluví o útoku na demokracii
před 7 hodinami

ANO by vyhrálo volby, do Sněmovny by se dostalo šest stran či hnutí
před 8 hodinami

Fico chce zase jednat s Čechy. O válce na Ukrajině či pokračování V4
před 9 hodinami

Medvěd v Česku. Obec u Luhačovic vyzvala místní k obezřetnosti
před 10 hodinami

Brambory mají svůj mezinárodní den. Co z nich vařili naši předci?
před 10 hodinami

Střelba na česko-německé hranici. Muž vytáhl na policisty zbraň, je po smrti
před 11 hodinami

Hamás nabízí za příměří živá i mrtvá rukojmí. Američané a Izraelci reagují
před 12 hodinami

Tragédie v Rusku. Vlak narazil do zříceného mostu, na místě jsou mrtví i desítky zraněných
před 13 hodinami

Bouřlivé počasí pokračuje. V neděli může být ještě hůře, varuje ČHMÚ
včera

Smrtelná nehoda na Chrudimsku. Řidič skútru přišel o život při srážce
včera

Bude mít fotbalová Sparta brzy nového trenéra? Spekuluje se o Belgičanu Clementovi
včera
Novinka u žádostí o dávky a příspěvky. Stát spustil mobilní aplikaci
Výrazné zjednodušení a zefektivnění celého procesu podávání žádostí přináší nová aplikace Klientské zóny Jenda, kterou si může každý nainstalovat do svého chytrého mobilního telefonu. Jenda je již dostupný v App Store i Google Play. Klientům aplikace umožní sledovat stav svých žádostí, které budou mít přehledně na jednom místě. Komunikace s úřady tak bude opět snazší.
Zdroj: Lucie Podzimková