Antigenní testování na covid-19 pro veřejnost chce vláda kvůli velkému zájmu lidí zahájit již od středy. V pondělí to vládě navrhne ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), řekl dnes ČTK premiér Andrej Babiš (ANO).
Babiš na facebooku uvedl, že by se potenciálně mohlo do testování zapojit 5200 praktických lékařů, 6000 zubařů a 9000 ambulantních specialistů.
Premiér také sdělil, že Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) umožnila testovat a vykazovat testy všem lékařům v České republice. Za úkon dostanou 350 korun.
"Jasně jsme řekli, že chceme umožnit všem občanům, aby se mohli nechat dobrovolně a zdarma antigenními testy otestovat. Řekli jsme, že to bude možné od 18. prosince do 15. ledna, ale vzhledem k velkému zájmu občanů to vypadá tak, že už to testování může začít od středy 16. prosince," řekl Babiš na facebooku. ČTK poté premiér řekl, že tento návrh vládě předloží ministr zdravotnictví Blatný na pondělním jednání.
Za velmi důležité označil, že VZP umožní testování všem lékařům. "Tedy i těm, kteří nejsou registrováni v systému VZP," řekl. Za důležité považuje, aby lidé věděli, kde se budou moct na testy objednat. "Je tady potenciál 5200 praktických lékařů, 6000 zubařů a 9000 ambulantních specialistů, kteří de facto tvoří 20.000 odběrných míst," řekl. Dodal, že se připravuje nový web s iniciativou Lékaři pomáhají Česku. Babiš slíbil i navýšení počtu testů ve fakultních nemocnicích, například v Olomouci na 500.
"Občané, kteří nemají internet, se mohou objednávat přes své lékaře nebo mohou volat na linku 1221, která to také bude řešit," dodal. Podrobnosti by měly zaznít na pondělní tiskové konferenci.
Testování mělo podle původních předpokladů začít v pátek. Některé nemocnice již spustily možnost registrace, především ve velkých městech je velký zájem především o termíny před Vánoci.
13. ledna 2026 11:03
Nemocnice se kvůli ledovce plní zraněnými. Pražská záchranka vyhlásila traumaplán
Související
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
Přes pět tisíc nemocných za pár dní. Covid i tak není tím postrachem, co býval
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Andrej Babiš , Zdravotnictví , lékaři
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Do Česka by měl po mnoha letech přijet papež. Přijal pozvání od prezidenta
před 1 hodinou
Babišova vláda zruší televizní poplatky. Názor změnil i ministr Klempíř
před 1 hodinou
Pavlovi někdo vyhrožoval na internetu. Policie zadržela muže
před 2 hodinami
Další český hokejový úspěch. Po stříbru mužské dvacítky má ženská osmnáctka bronz
před 2 hodinami
Policie zadržela údajného zahraničního agenta. Měl pracovat pro Čínu
před 3 hodinami
Ve Spojených arabských emirátech budou jednat zástupci Ukrajiny, Spojených států a Ruska, oznámil Zelenskyj
před 4 hodinami
Zelenskyj: Evropa mlčí a Putin dál vyrábí rakety. Neměla by spoléhat na NATO, místo aby jednala jen čeká
před 5 hodinami
Trumpa k dohodě o Grónsku dotlačili poradci. Co je její náplní?
před 6 hodinami
Zelenskyj dorazil do Davosu, jednání s Trumpem začalo. Putin chce zaplatit členství v Radě míru zmrazenými aktivy
před 7 hodinami
Hraniční přechod Rafáh se příští týden otevře v obou směrech
před 8 hodinami
Jeden velký podvod na OSN? Rada míru popírá principy rovnosti, staví na bohatství a kultu uctívačů Trumpa
před 8 hodinami
V Radě míru chce být každý, prohlásil na zakládací ceremonii Trump. Na pódiu nebyl jediný západní spojenec
před 9 hodinami
Trump se dnes sejde se Zelenským
před 10 hodinami
Nový hit internetu: Nejstahovanější aplikace pomáhá bojkotovat americké zboží
před 11 hodinami
Babiš se chlubí, s kolika prezidenty a premiéry se setkal v Davosu. Nejsou to ani tři procenta lídrů
před 12 hodinami
Putin přijal pozvání do nově vznikající Rady míru, oznámil Trump
před 13 hodinami
Počasí: Zima si nevezme pauzu ani o víkendu, v noci teploty spadnou až na -8 stupňů
včera
Dosáhli jsme rámcové dohody o Grónsku, bude navždy, prohlásil Trump a zrušil cla
včera
Může americký Kongres zabránit Trumpovi v převzetí Grónska? Má k tomu hned několik nástrojů
včera
Trump prohlásil, že se dnes setká v Davosu se Zelenským. Ten tam ale vůbec není, potkat se tak mají zítra
Americký prezident Donald Trump vyvolal na Světovém ekonomickém fóru v Davosu značné pozdvižení svými protichůdnými výroky o schůzce s ukrajinským protějškem. Původně totiž tvrdil, že Volodymyr Zelenskyj se nachází přímo v sále a setkají se ještě dnes. Realita je však jiná; Zelenskyj zůstal v Kyjevě, aby řešil katastrofální stav ukrajinské energetiky po ruských náletech, kvůli kterým miliony lidí mrznou v temnotě.
Zdroj: Libor Novák