Epidemie covidu-19 v Česku podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ještě neskončila. Její vývoj v Praze podle něj v současnosti nevypadá příznivě. Je proto potřeba pokračovat s očkováním a opatřeními proti nákaze, a to hlavně před mutacemi z jiných zemí, řekl dnes premiér novinářům v pražském Karolinu.
Později na tiskové konferenci ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady doplnil, že se kvůli tomu ve čtvrtek mimořádně sejde vláda.
Denní pokles potvrzených případů koronaviru se podle aktuálních statistik ministerstva zdravotnictví v Česku zastavil. V pondělí testy odhalily 157 pozitivních, o 39 víc než před týdnem. Počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100.000 obyvatel stoupl k dnešku na 6,8 z předchozích 6,5. Nejvyšší je tato hodnota v Praze, a to 19 nakažených na 100.000 obyvatel, stoupla z počtu 17.
"Covid neskončil, mimochodem ty čísla v Praze nevypadají vůbec dobře," řekl dnes premiér. „Musíme bojovat dál, musíme očkovat a chránit se před jinými zeměmi, kde přicházejí mutace,“ dodal.
Podle informací ministerstva zdravotnictví se mírně zvýšilo také reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Nyní činí 0,97, drží se tak těsně pod hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie. Vyšší bylo naposledy v polovině dubna.
Takzvané incidenční číslo, tedy počet potvrzených případů nákazy v přepočtu na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, je kromě Prahy ve všech dalších krajích nižší než deset. Nejlépe je na tom Královéhradecký kraj, kde je zhruba jeden nakažený na 100.000 obyvatel v uplynulém týdnu.
Od loňského začátku epidemie se koronavirus potvrdil u 1,667.115 lidí, 30.298 z nich s covidem-19 zemřelo. Od června registrují statistiky jednotky úmrtí za den. V nemocnicích je nyní s covidem 59 lidí, z toho sedm ve vážném stavu. Od začátku vakcinace v prosinci podali zdravotníci v Česku 8,008.278 dávek očkovací látky. Ukončené očkování má přes 3,1 milionu lidí.
Související
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
Záhadná cesta nové mutace covidu: Cikáda dva roky mutovala v těle pacienta, pak se začala šířit
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Praha , Andrej Babiš
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Předpověď počasí pro vodáky. Poslední dny zlepšily situaci
včera
Novinky v případu nálezu části těla na Sokolovsku. Padlo obvinění z vraždy
včera
Vybraní svěřenci Miroslava Koubka už jsou v USA. Vedle povinností zažívají i radosti
včera
Audit odhalil podivné výdělky bývalého prince Andrewa. Exministr ho zepsul
včera
Konec Knihovny Václava Havla ještě nemusí být definitivní, naznačil člen správní rady
včera
Policie má podezřelého z vraždy cizince. Dopadla ho elitní pražská mordparta
včera
Češi před MS zvládli americkou generálku s Guatemalou. Přes počáteční chyby vyhráli 3:1
včera
Tragické úmrtí dítěte na Příbramsku. Zasáhl ho elektrický proud
včera
Černý scénář se naplnil. Kvůli válce s Íránem trpí hlady miliony lidí
včera
Libanonský lídr se tvrdě pustil do Íránu. Teherán obvinil ze zneužívání
včera
Macron zvažuje, že pro upevnění vztahů s Trumpem vytáhne eso z rukávu
včera
Co způsobí super El Niño? Asie se chystá na devastační dopady extrémního počasí
včera
Ukrajina požádala EU, aby vyloučila muže v branném věku z programů dočasné ochrany
včera
Úřad vlády vstoupil do historicky první stávky. Babiše to prý mrzí
včera
Izrael během války s Íránem tajně rozmístil elitní vojenské jednotky v Ázerbájdžánu
včera
Vědci neskrývají nadšení. AI vytvořila vakcínu chránící před celou plejádou virů
včera
Celé znění Zelenského dopisu Putinovi
včera
Zelenskyj poslal Putinovi dopis. Vyzval ho k osobnímu setkání
včera
USA navzdory Trumpovi schválily rozsáhlý balík pomoci Ukrajině a tvrdé sankce proti Rusku
včera
Víkendové počasí bude nejteplejší na jihu Moravy
První červnový a tím pádem i ryze letní víkend klepe na dveře. Rozhodně ale nebude tropický. Nejtepleji bude v neděli na jihu Moravy, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). I ve volných dnech ale může zapršet.
Zdroj: Jan Hrabě