Bez registrace už bylo vyočkováno více než 42.000 dávek

Zájemci, kteří se předem neregistrovali, si už přišli pro více než 42.000 dávek vakcíny proti covidu-19. Největší zájem je v nově otevřených očkovacích místech v obchodních centrech. Hlásit předem se lidé nemusí od 12. července, kdy se otevřela první dvě centra bez registrace.

Ve vyčleněných časech očkují zájemce bez registrace i některá stávající centra, jsou ve všech krajích. V některých si lidé mohou vybrat i jednodávkovou vakcínu Johnson & Johnson. Zájem o ni je poměrně velký, stát ji proto podle informací Radiožurnálu přestane dodávat do ordinací praktických lékařů.

Pražská centra na Chodově a hlavním nádraží se otevřela před 23 dny. "Tento týden se do očkovacího centra v OC Chodov začali vracet ti, které jsme zde očkovali mezi prvními. Počet druhých dávek v pondělí převýšil primovakcinace. Druhou dávku jsme podali v 59 procentech případů z celkových 1082 dávek," napsali v pondělí na twitter zástupci Institutu klinické a experimentální medicíny, která centrum provozuje.

Od začátku provozu podalo více než 19.000 dávek, což je skoro polovina z těch, která očkovací centra bez registrace vykázala do přehledu spotřeby v informačním systému o očkování. Několikrát se tam počet podaných dávek dostal nad 1000 za den, naposledy v pondělí.

Zájem podle mluvčí Fakultní nemocnice Bulovka Evy Libigerové trvá i o očkování jednodávkovou vakcínou Johnson & Johnson na pražském hlavním nádraží. V pondělí bylo zájemců 530, v úterý 440. Celkově tam už nemocnice vykázala více než 8000 podaných dávek.

Zdravotníci Fakultní nemocnice v Motole, která provozuje očkovací místo v obchodním centru na Smíchově, očkovali podle Hany Frydrychové z oboru komunikace od 19. července přes 3700 zájemců.

Postupně se otevírají další očkovací centra bez registrace v Praze i v regionech. V obchodních centrech jsou už také v Brně, Ostravě, Ústí nad Labem, Olomouci nebo Hradci Králové. V Brně a Ostravě podali kolem 4500 dávek, v Olomouci přes 2300 a v Ústí nad Labem zhruba 1600. Tam, kde je na výběr mezi vakcínami, lidé většinou volí jednodávkovou.

Aby jí bylo dost pro zájemce v očkovacích centrech, nebude se dál dodávat praktickým lékařům. Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka Radiožurnálu řekl, že v červenci byl zájem z ordinací nižší, a proto stát převzal asi 200.000 dávek. V srpnu má výrobce dodat do ČR 90.000 dávek. Používají ji také mobilní očkovací týmy, například ve vyloučených lokalitách.

V Pardubickém kraji vyjel za neregistrovanými zájemci očkovací kamion, na první zastávce v krajském městě se nechalo očkovat asi 300 lidí. Dál pokračuje do menších měst. Podobně se lidé mohou v kamionu nechat očkovat i v Praze, o víkendu to bylo možné v zoologické zahradě. Využila toho asi stovka lidí.

Tento týden začínají očkovat neregistrované i další centra v nemocnicích. Ve Všeobecné fakultní nemocnici podle mluvčí Marie Heřmánkové přišlo v pondělí asi dvacet zájemců, v úterý dopoledne deset. Od úterý se neregistrovaní mohou nechat očkovat také v Kongresovém centru a ode dneška v Ústřední vojenské nemocnici nebo Národním očkovacím centru v hale O2 universum.

Očkování proti covidu-19 bylo v Česku zahájeno 27. prosince loňského roku, dosud bylo podáno více než deset milionů dávek vakcíny. Očkováno bylo podle dat ministerstva více než 5,69 milionu lidí alespoň jednou dávkou a 4,93 milionu, tedy asi 46 procent populace, má očkování dokončeno. Odborníci upozorňují, že k tomu, aby se virus nešířil ani mezi neočkovanými lidmi, je třeba pro kolektivní imunitu nejméně 70 procent proočkovaných.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy