Češi polské národnosti se k očkování nezaregistrují. Vláda na ně zapomněla

Předsednictvo lidovců ostře kritizuje vládu i ministerstvo zdravotnictví, neboť systém pro registraci seniorů starších 80 let na očkování proti covidu-19 neumožňuje zapsat české občany polské národnosti, kteří mají jiný tvar rodného čísla. Seniorům nepomůže ani zavolání na speciální linku 1221. Systém díky tomu neumožňuje jejich registraci. „Jsme v šoku, že vláda nepamatuje na početnou polskou národnostní menšinu, jejíž rodné číslo má jedenáct čísel. Nikdo z exekutivy na tento problém nepamatoval,“ říká náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo z KDU-ČSL, do jehož gesce národnostní menšiny spadají.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Nemají možnost se zaregistrovat na očkování proti covidu-19. Delší rodné číslo představuje pro české občany polské národnosti nepřekonatelný problém pro zapsání se do systému, který vláda spustila v pátek ráno a rezervace je určena seniorům starších osmdesáti let. „Zkoušela jsem zaregistrovat svou babičku, která má polské občanství a rodné číslo je proto složeno trochu jinak než české. Proto jsem ji nemohla do systému zaregistrovat a rodné číslo validovat,“ líčí osobní zkušenost s registrací své příbuzné Markéra Vyvlečková z Českého Těšína.

A tak se obrátila na informační linku 1221, kam se dlouho nemohla dovolat. „Operátorka si s uvedeným problémem vůbec nevěděla rady. Slíbila mně, že vše zjistí a do hodiny se mně ozve. Ale už mě nekontaktovala,“ posteskla si Vyvlečková. Češi mají rodné číslo složené buď z deseti čísel a ti starší narozeni do roku 1953 z devíti.

Ostrou rétoriku proto zvolil místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský, který se vztahům s menšinami v České republice dlouhodobě věnuje. „Vyzýváme premiéra Andreje Babiše a ministerstvo zdravotnictví v čele s jeho šéfem Janem Blatným, aby okamžitě odstranili veškeré chyby v systému. Není možné, aby osmdesátiletí senioři a jejich rodiny trávili hodiny u počítače a na telefonních linkách, protože registrační systém ani téměř dva dny po spuštění prostě nefunguje,“ netají se kritikou systému europoslanec.

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo, do jehož gesce národnostní menšiny spadají, upozorňuje, že se nejedná jen o několik jedinců, jejichž rodné číslo je delší. „V našem kraji žije početná polská národnostní menšina. Její rodné číslo má jedenáct čísel a zmínění občané už měli před časem problém, když se chtěli zaregistrovat na testování. A tak jsme teď zase trochu v šoku, když ani po roce vláda při registraci na očkování na tento problém nepamatovala,“ zlobí se Curylo.

Lidovci se hněvají, jak vůbec celkový program na očkování proti covidu-19 funguje. Desetitisíce lidí se od pátečního rána totiž neúspěšně snažily zaregistrovat do Centrálního registračního systému, aby získaly svůj termín pro očkování. Režim měl ale technické problémy a řada seniorů se díky tomu vůbec zaregistrovat nezvládla.

„Už od září vyzýváme vládu, aby připravila kvalitní očkovací strategii a vůbec celý systém včetně zveřejnění konkrétních kroků pro registraci lidí na očkování. Přesto je nyní jasné, že se nepodařilo systém otestovat a navíc ani nikdo předem nekontaktoval mobilní operátory, aby se na zvýšený nápor SMS zpráv připravili,“ upozorňuje  předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Podle něj není přece možné, aby ze zhruba 441 tisíc seniorů získalo termín na očkování jen devět tisíc lidí. „A ostatní pak den po dni zkoušeli, zda budou mít štěstí a povede se jim ve vybraném místě už konečně najít termín,“ konstatuje Jurečka.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lékařská komora nabízí pomoc při povolávání ambulantních zdravotníků

04.03.2021 16:35 Česká lékařská komora nabízí hejtmanům, že pomůže s organizací povolávání ambulantních zdravotníků…

Lékárny nově nabízejí testy pro domácí testování na koronavirus

04.03.2021 15:53 Tuzemské lékárenské sítě začínají nabízet testy pro domácí testování na koronavirus, které si lze…

ONLINE: Rozvolňovat se podle Babiše po třech týdnech nebude. Čínskou a…

04.03.2021 15:28 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 15 088 nakažených. Hejtmani a pražský primátor mohou ode dneška kvůli…

Vláda užívá necertifikované testy, povede to k dalšímu náporu na…

04.03.2021 14:21 Česká republika se řítí do dalšího velkého průšvihu. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský totiž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama