Česko má první případ podezření na úmrtí po vakcíně proti covidu

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dnes přijal hlášení o úmrtí člověka, které mohlo souviset s vakcínou proti covidu-19. Zemřelý senior byl v terminálním stadiu jiného onemocnění. V České televizi to dnes řekla ředitelka SÚKL Irena Storová. Ústav nyní bude podezření na možný nežádoucí účinek zkoumat.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Dneska jsme přijali hlášení o podezření na nežádoucí účinek, který vyústil v úmrtí," uvedla Storová. Senior podle ní dostal první dávku očkování 9. ledna a autoři hlášení mají podezření na to, že očkování nějakým způsobem souviselo s nynějším úmrtím. O jaký typ vakcíny šlo, neuvedla. V té tobě byla v Česku k dispozici jen očkovací látka od firem Pfizer a BioNTech.

Storová zdůraznila, že jde zatím jen o podezření na možnou souvislost mezi očkováním a úmrtím pacienta. "Je to hlášení, které se musí velmi detailně prošetřit," řekla ČT. Teprve pak bude možné určit, zda smrt pacienta souvisela s očkováním, nebo zda byla důsledkem jeho vážného onemocnění.

V Česku se proti novému typu koronaviru očkuje od 27. prosince. Přednostně vakcínu dostávají lékaři a senioři nad 80 let.

Do úterního večera podali zdravotníci v Česku 382.416 dávek vakcíny. Obě potřebné dávky dostalo zatím 116.622 lidí. Téměř 97 procent všech dosud aplikovaných dávek pocházelo podle informací na webu ministerstva zdravotnictví od společnosti firem Pfizer/BioNTech, zbylá tři procenta od společnosti Moderna.

Ústav dostal od začátku očkování proti novému koronaviru zatím kolem 530 hlášení o možném nežádoucím účinku vakcíny. Patří mezi ně například nevolnost, bolestivost v místě vpichu či chřipce podobné stavy. Podle ředitelky SÚKL to odpovídá předem očekávanému počtu vedlejších účinků na základě provedených klinických studií. "Ta četnost i ty příznaky odpovídají tomu, co jsme očekávali," shrnula dosavadní poznatky Storová.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krematorium v Karlových Varech kolabuje. Mrtvé ukládá do chladicí jednotky

26.02.2021 16:58 Karlovarští hasiči přistavili ke krematoriu v Karlových Varech mobilní chladicí jednotku. Zařízení…

Centrum Brna rozdá každému obyvateli 10 roušek, Znojmo 5 respirátorů

26.02.2021 16:45 Obyvatelé městské části Brno-střed si mohou na úřadě zdarma vyzvednout deset chirurgických roušek.…

Do Prahy dorazily první tisíce dávek vakcíny Moderna

26.02.2021 16:34 Do Prahy dnes dorazilo prvních 5200 dávek vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna, která zatím do…

ONLINE: Omezení pohybu na katastr, povinné respirátory. Sněmovna řeší nová…

26.02.2021 16:03 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes ve Sněmovně představil návrhy nových opatření. Mezi ně spadá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama