Česko požádá okolní státy o pomoc při zaplnění 90 procent lůžek

Česko začne oslovovat okolní státy s žádostí o pomoc s pacienty s koronavirem při zaplnění 90 procent celkové rezervy lůžek. O podmínkách jedná se zdravotními pojišťovnami. V tiskové zprávě ministerstva zdravotnictví to dnes uvedl náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý, který má řízení kapacit nemocnic v době epidemie na starosti.

Nyní je podle informací na webu ministerstva volných 16 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče a 26 procent standardních lůžek.

"Aktuální predikce vývoje nákazy s ohledem na ukončení nouzového stavu zahrnují jako jednu z možných variant nárůst počtu hospitalizovaných pacientů v průběhu čtyř týdnů až o 40 procent," uvedl Černý. Podle něj je pro zajištění potřebného množství lůžek možné dál omezit péči, kterou lze odložit, a poskytovat ji jen pro akutní stavy s ohrožením života.

Teď leží v nemocnicích 5700 lidí s koronavirem a 1075 jich potřebuje intenzivní péči. Zdravotníci upozornili na to, že zhruba čtvrtina až třetina pacientů může zůstávat v nemocnicích i 20 dní po pozitivním testu, kdy už nejsou vedeni ve statistikách pozitivních.

Kvůli odmítání převozu pacientů do blízkých nemocnic v Německu vládu kritizují zástupci Karlovarského kraje, kde jsou tamní nemocnice velmi přetížené. Starostové z Chebska ve čtvrtek napsali dopis premiérovi, kde si na výroky náměstka Černého stěžovali. Nepravdivě podle nich informoval například o tom, že Německo nabídlo jen deset míst pro české pacienty nebo že v chebské nemocnici leží pacienti z Německa. Pacienti z nemocnic v Chebu a Sokolově, ale také v Královéhradeckém kraji jsou denně převáženi do nemocnic v celé ČR.

V nejpostiženějších okresech Cheb, Sokolov a Trutnov vláda ve čtvrtek omezila volný pohyb osob, cestovat do nich a z nich lidé mohou jen z určených důvodů, například kvůli práci nebo při péči o příbuzné. "Jedná se o oblasti, kde počet nově nakažených v danou časovou jednotku je tři- až čtyřikrát vyšší než jinde," uvedl k tomu v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Aby lidé necestovali mezi regiony obecně vyzvala také hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Počty nových případů od začátku ledna v pracovních dnech neklesly pod 6900, většinou se pohybují mezi 8000 a 10.000 nově pozitivně testovaných denně. "Návrat k opětovnému růstu epidemie s negativním dopadem na nemocnice by v této situaci byl velmi rychlý," uvedl v tiskové zprávě ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 
Očkování, ilustrační foto

Do Česka dorazí další desítky tisíc vakcín proti černému kašli

Ministerstvo zdravotnictví zajistilo více než 110 tisíc vakcín proti černému kašli nad rámec již objednaných. Už v březnu dorazilo téměř 10 tisíc vakcín z Velké Británie, v dalších týdnech dorazí očkovací látky z Kanady a Francie, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Více souvisejících

ministerstvo zdravotnictví nemocnice Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Josef Laufer

Zemřel legendární herec a zpěvák Josef Laufer

Českou uměleckou obec zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 84 let zemřel herec a zpěvák Josef Laufer. Informaci o jeho skonu přinesl deník Blesk. Laufer strávil poslední čtyři roky života na nemocničním lůžku v umělém spánku. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde František Straka ze Slovenska do Afriky? O jeho služby má prý zájem Gambie

V současnosti je bývalý kouč Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka zaneprázdněn svou další záchranářskou misí na Slovensku, kde tentokrát vede Michalovce a počíná si tam poměrně úspěšně. Mohlo by se však stát, že navzdory záchraně tohoto slovenského klubu ve slovenské první lize by Straka nemusel v tomto angažmá pokračovat v další sezóně. Zajímá se totiž o něj fotbalová reprezentace Gambie, kde před nedávnem skončil belgický stratég Sainflet.

včera

včera

Senát Spojených států bude o penězích pro Ukrajinu hlasovat 23. dubna

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy