Česko se chystá na koronavirus. Má plány na uzavření měst a vesnic

Pravděpodobnost výskytu koronaviru v Česku se posledních dnech zvýšila. Na České televizi to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) s tím, že zavlečení viru Covid-19 k nám nelze zcela vyloučit.

Přidejte svůj názor 76 komentářů

Adam Vojtěch (ANO)
doporučujeme

Itálie se během několika dní stala čtvrtou nejpostiženější zemí na světě. Hlásí více než 200 nemocných a sedm mrtvých. Karanténa kvůli koronaviru proto platí hned v několika městech.

Podle Vojtěcha je třeba určit, jak bude stát postupovat v případě, kdy se v Česku objeví první infikovaný. Další otázky vyvstávají ohledně situací, jak postupovat při izolaci možných nakažených nebo jak monitorovat jejich kontakty.

"Roli hrají i ostatní ministerstva. Pokud bychom měli zavést opatření jako v Itálii, což znamená třeba uzavření měst, tak se musíme zkoordinovat s resortem obrany," přiznal ministr. 

Zrušení leteckých linek mezi Českem a Itálií podle něho zatím nehrozí. V případě, kdy se koronavirus začne šířit a nakažených přibyde, ale tato možnost na stole bude.

Vojtěch v krajním případě nevyloučil ani možné uzavření státních hranic. Pokud by se koronavirus rozšířil do Česka, vláda by podle Vojtěcha měla přistoupit ke stejným opatřením, jako Itálie. K tomu by ale došlo až v případě, kdy by se v Česku nacházely desítky nebo stovky nakažených.

Epidemiolog a náměstek ministerstva zdravotnictví Roman Prymula tvrdí, že situace je vážná, Česko je na ni ale připraveno. Pravděpodobnost výskytu u nás ale podle něj není nulová.

"Nemohu vyloučit, že budou uzavřena města nebo vesnice jako v Itálii, ale jsou na to připravené plány. Je to záležitost izolace celých oblastí. Je ale jednodušší izolovat malé vesnice než města, jako je například Milán. Doufám, že k tomu nedojde," dodal.

Letiště Praha ode dneška vyhradilo speciální brány pro přílety z Itálie, kde v posledních dnech zaznamenali vysoký nárůst počtu nakažených novým koronavirem. Platí v nich zvýšená hygienická opatření a cílený screening, kdy si má personál všímat cestujících s příznaky respiračního onemocnění a odkazovat je na lékařskou službu. Letiště o tom informovalo na twitteru.

Celkový počet obětí nového koronaviru po celém světě přesáhl 2600, drtivá většina jich je v Číně, kde bylo hlášeno více než 77.000 případů nákazy. Mimo Čínu bylo zaznamenáno 2074 nakažených v 28 zemích a 23 úmrtí, upřesnila WHO. Na vyhlášení pandemie nového koronaviru je nicméně ještě brzy, řekl odborník Světové zdravotnické organizace (WHO) Mike Ryan. 

Loading...
Vstupte do diskuze (76)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

FN Brno přijme pacienty s covid-19 z Francie, oznámil Babiš. Ambasáda…

05.04.2020 17:30 Fakultní nemocnice Brno by měla v nejbližších dnech přijmout šest nemocných s koronavirem z Francie…

Maláčová: Všichni nakažení senioři možná budou muset do nemocnic

05.04.2020 14:17 Pokud se potvrdí zpráva, že v havlíčkobrodské nemocnici zemřeli na covid-19 dva klienti domova pro…

Tuberkulóza zabije i milion lidí ročně, kolem koronaviru je zbytečná…

04.04.2020 23:50 Aktualizováno ROZHOVOR - Udržuje si nadhled a k panice má daleko. Proto její názor na pandemii, která zachvátila…

Zemřely další nakažené seniorky z domova v Michli, covid-19 nebyl…

04.04.2020 20:00 Aktualizováno V pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) dnes zemřely s nemocí covid-19 dvě ženy z domova pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy