Česko už otestovalo na koronavirus 37 lidí. Jak lékaři vědí, koho prověřit?

Kvůli podezření na nákazu novým typem koronaviru z Číny bylo podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) testováno do dnešního rána v ČR 37 osob. Výsledky všech byly negativní, uvedl na twitteru.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

lékaři
doporučujeme

Počet nakažených v Číně dosáhl téměř 12.000 lidí, v Evropě se nákaza prokázala u jednotlivců ve Francii, Německu, Itálii, Španělsku, Velké Británii, Finsku a Švédsku. Pět Čechů, kteří požádali o evakuaci z Číny, by se mělo do tuzemska vrátit v neděli večer.

Mezi testovanými lidmi v Česku byli jak Češi, kteří cestovali z Asie, tak turisté ze zahraničí. Preventivně byli vyšetřeni také například muž z Orlickoústecka, který se vrátil z Mexika, nebo žena z Brazílie, která cestovala přes mezinárodní letiště v jihovýchodní Asii. V karanténě je zatím také žena z Libereckého kraje, která byla v kontaktu s jedním z nakažených Němců. Její výsledky byly také negativní.

Jako možné podezření na nákazu koronavirem považují epidemiologové kombinaci dvou faktorů - člověk se musel v posledních týdnech pohybovat v Číně nebo na mezinárodních letištích, zejména v Asii, a zároveň mít příznaky podobné chřipce jako jsou dýchací potíže, horečka nebo kašel. Takoví lidé by měli zůstat doma a telefonicky kontaktovat lékaře.

Pokud uzná, že existuje riziko, že by mohlo jít o koronavirus, odeberou lékaři nemocnému krev a výtěr z krku. Do doby skončení zhruba dvoutýdenní inkubační doby zůstává nemocný v domácí karanténě a je pravidelně kontrolován lékařem. Pokud se jeho stav zhorší, bude převezen na infekční oddělení do nemocnice.

Pětice českých občanů, která má zájem o evakuaci z Číny, bude do Česka dopravena ve spolupráci s Francií. Z Číny přiletí do Bruselu, odkud je spolu se Slováky transportuje do Prahy český vojenský speciál. Slováci pak budou sanitkami pokračovat do nemocnice v Banské Bystrici. Češi budou vyšetřeni v pražské Nemocnici Na Bulovce, pak stráví dva týdny v karanténě.

U některých pacientů přejdou chřipkové příznaky v zápal plic a mohou vyústit až v selhání dýchání. Nemoci podlehlo v Číně k dnešnímu ránu 259 lidí, nakažených je už více než 11.700. Z provincie Chu-pej, kde je epicentrem nákazy, se rozšířila do více než 20 zemí světa. Ve čtvrtek kvůli tomu vyhlásila globální stav zdravotní nouze Světová zdravotnická organizace (WHO).

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zdravotní péče v Česku: Jak jsme na tom v porovnání s EU?

19.02.2020 15:00 Češi si doplácejí na zdravotní péči téměř nejméně z obyvatel Evropské unie, v roce 2017 to bylo 2…

Zdravotní péče stojí Česko stovky miliard. Které nemoci jsou nejdražší?

19.02.2020 12:13 Výdaje na zdravotní péči v Česku byly v roce 2018 téměř 431 miliard korun, meziročně se zvýšily o…

Češi na prášcích. Lékaři loni předepsali antidepresiva pro 600 tisíc lidí

18.02.2020 13:01 Lékaři loni podle Svazu zdravotních pojišťoven ČR předepsali v ČR třikrát více antidepresiv než…

Češi, kteří se vrátili z Činy, jsou zdraví. Koronavirus nemají

16.02.2020 08:58 Pětice Čechů, kteří jsou po návratu z čínského Wu-chanu v karanténě na pražské Bulovce, je zdravá.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama