Chytrá karanténa se připravuje na očekávaný nárůst po návratu dětí do škol

Někteří operátoři, kteří se podílejí na projektu Chytrá karanténa, se mohou díky nižšímu počtu nových případů přesunout na pomoc hygienikům při epidemiologickém šetření. Další budou připraveni jako zálohy pro očekávaný nárůst případů po návratu dětí do škol. Na twitteru to napsal vládní zmocněnec pro informační technologie Vladimír Dzurilla.

Podle pravidelně zveřejňovaných dat Chytré karantény o trasování nakažených a jejich kontaktů se od začátku listopadu výrazně zvýšil podíl nově otestovaných, kteří byli hygienou kontaktováni do 24 hodin. Zatímco v neděli 1. listopadu bylo takto osloveno první den 14,5 procenta nakažených a následující pondělí 22 procent, O tři dny později to bylo 46 procent a v úterý 10. listopadu už více než 50 procent. Podobně roste podíl časně oslovených rizikových kontaktů nakažených, na začátku měsíce jich byly asi dvě třetiny a v pondělí 95 procent.

Některá call centra přesunujeme na náslechy a vyhodnocování kvality. Vybraní operátoři @Policie_CR, @ArmadaCR a @Celnisprava se přesouvají a posilují epidemiologické šetření.

— Vladimir Dzurilla (@vdzurilla) November 11, 2020

Zatímco v pondělí 2. listopadu řešili pracovníci hygieny a operátoři více než 25.700 případů, v úterý 10. listopadu to bylo 15.000. "Současné denní počty nakažených a snížený počet hovorů nám umožňují škálovat kapacity, realokovat operátory a připravit zálohy trasovačů na návrat dětí do 1. a 2. tříd," napsal Dzurilla.

Podle posledních dat se na trasování podílí asi 1500 lidí, nichž 931 jsou hygienici. Podle Dzurilly se ale do jimi prováděných epidemiologických šetření, tedy prvních hovorů lidem pozitivně testovaným, které mají za cíl zjistit o nich základní údaje a jejich případné kontakty, zapojí také vybraní operátoři z řad policie, armády a celní správy. Průměrně má každý pozitivně testovaný asi 2,25 rizikových kontaktů.

Epidemická situace se začíná v jednotlivých krajích opět lišit. Nejlépe je na tom Královehradecký kraj, kde se daří časně kontaktovat 80 procent pozitivně testovaných. V Praze, kde jsou v současné době počty nových případů na počet obyvatel nejnižší, se daří za 24 hodin kontaktovat přes 70 procent pozitivních a 95 procent kontaktů. Ve Středočeském kraji je kontaktů přes 97 procent a nakažených 68 procent.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy