Covid-19 na Moravě a ve Slezsku: Počet nakažených stoupá. Přehled po krajích

V Moravskoslezském kraji přibylo ve středu 157 lidí pozitivně testovaných na koronavirus. Opět se zvýšil počet hospitalizovaných v nemocnicích, je jich 55. Od počátku pandemie tak v regionu covidem-19 onemocnělo 7427 lidí. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Přírůstek je o trochu nižší, než tomu bylo v úterý, kdy v regionu přibylo 189 lidí s nákazou. Podle Vondráka jde ale stále o velké nárůsty, přesto je situace v regionu lepší než ve zbytku republiky. "Stále velké nárůsty. Hospitalizovaných je 55, na JIP 13 osob a čtyři jsou připojeni k umělé plicní ventilaci. Zatím náš kraj toleruje i Německo a dnes máme také nejnižší incidenci v celé ČR," uvedl k aktuální údajům Vondrák. Německo označilo Českou republiku za epidemicky rizikovou oblast, výjimkou jsou pouze dva kraje. Kromě Moravskoslezského je to ještě Ústecký kraj.

Stále velké nárůsty. Hospitalizovaných je 55, na JIP 13 osob a 4 jsou připojeni k UPV. Zatím náš kraj toleruje i Německo a máme dnes uplně nejnižší incidenci v ČR. https://t.co/UQcLVNjjk6 pic.twitter.com/XczTiOK4xR

— Ivo Vondrak (@ivondrak) September 24, 2020

Nejvíce nakažených stále přibývá na Ostravsku, ve středu to bylo 45 lidí. V této části regionu proto platí i přísnější pravidla, jako je distanční výuka na vysokých školách nebo povinnost nosit roušku na venkovních akcích pro více než 100 lidí. Na Frýdecko-Místecku bylo ve středu pozitivně testováno 36 lidí, podobně jako na Opavsku, kde to bylo 35, Bruntálsko má 17 nově nakažených a Karvinsko a Novojičínsko shodně po 12.

Aktuálně nemocných je v kraji 1904 lidí. Z nemoci se vyléčilo 5423 nemocných. Počet zemřelých s covidem-19 vzrostl o dva na stovku.

Ze středečních 5006 testů bylo pozitivních 3,14 procenta.

Podle krajských hygieniků přibylo v kraji za posledních 24 hodin 127 lidí nakažených koronavirem. Celkově tak od počátku pandemie bylo v kraji pozitivně testováno 6829 lidí. Rozdílnost údajů z hygienické stanice a od chytré karantény je dána odlišným způsobem zpracování dat.

Mluvčí krajských hygieniků Aleš Kotrla dnes ČTK řekl, že přetrvává vysoký počet nakažených na školách. Zatímco celorepublikově roste počet nakažených zdravotníků, kraj se s tímto problémem výrazně nepotýká. Aktuálně hygienici řeší například případ pozitivního lékaře v nemocnici v Ostravě-Vítkovicích. Na pracovišti musí zaměstnanci používat respirátor a hygienici provádějí epidemiologické šetření. Nakažení se objevili i v divadlech, rušit představení kvůli tomu muselo Těšínské divadlo v Českém Těšíně na Karvinsku nebo ostravská Komorní scéna Aréna.

V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin 289 lidí s potvrzenou nemocí covid-19. Nejvíce v Brně, a to 127. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Zhruba stejně přibylo i o den dříve. Podle hygieniků je oproti jaru menší podíl hospitalizovaných. Na jaro, kdy přibývaly desítky případů týdně, byla v nemocnici skoro pětina lidí. Nyní tvoří hospitalizovaní tři procenta. V nemocnicích je aktuálně 62 lidí.

Po Brně přibylo nejvíce případů v okrese Brno-venkov, a to 52. Dalších 42 případů má Hodonínsko, 34 Blanensko, po deseti nových případech je shodně na Vyškovsku a Znojemsku a 14 je na Břeclavsku. Za týden v kraji přibylo přes 1300 potvrzených případů.

V nemocnici je 62 lidí, z toho je devět ve vážném stavu, 18 případů je středně vážných, 23 lidí má lehký průběh a 12 případů je bezpříznakových. Za den přibyla tři nová úmrtí. "S nadcházejícím obdobím zvýšeného výskytu akutních respiračních infekcí je nutné chránit zranitelnou populaci před onemocněním respiračními nemocemi, které mohou zkomplikovat jejich základní onemocnění. Týká se to osob se souběžnými chronickými nemocemi a seniorů," uvedla Ciupek.

Ve Zlínském kraji přibylo podle krajské hygienické stanice za posledních 24 hodin 82 případů nákazy koronavirem. Od začátku pandemie hygienici v kraji evidují 2043 nakažených. Ve středu přibylo v kraji 60 případů, v úterý 109 případů, rekordní nárůst o 158 případů evidovali hygienici v sobotu. V souvislosti s onemocněním covid-19 k dnešnímu ránu zemřel další člověk, celkem již hygienici evidují v kraji deset zemřelých s covidem. Zvýšil se také počet vyléčených, kterých je již 963, což je o 74 více než ve středu. Aktuálně nakažených je tak podle hygieniků 1070, ve středu bylo nakažených 1063.

V Uherskohradišťské nemocnici, která je v kraji vyčleněná pro pacienty s koronavirem, je nyní sedm pacientů ve vážném stavu na oddělení ARO. "Dalších 32 pacientů je na infekčních lůžkách ve stabilizovaném stavu," řekl ČTK mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant. Ředitel nemocnice Petr Sládek na facebooku uvedl, že zřejmě bude třeba omezit plánované ortopedické operace. "Bohužel kapacita našich intenzivních lůžek začíná být na hraně. Proto budou přednostně prováděny plánované ortopedické výkony, které nevyžadují pobyt na intenzivních lůžkách. Je nám to líto, ale primárně se musíme postarat o akutní pacienty," uvedl Sládek.

Tři ze čtyř okresů, Uherskohradišťsko, Zlínsko a Kroměřížsko, jsou na takzvaném semaforu ministerstva zdravotnictví ve druhém, tedy oranžovém stupni rizika. Znamená to počínající komunitní přenos, kdy už není u některých nemocných známý zdroj nákazy. Okres Vsetín je v prvním, zeleném stupni rizika, který znamená lokální ohniska a sporadické komunitní šíření.

Nejvíce nakažených evidují od začátku pandemie hygienici na Uherskohradišťsku, a to 902, což je o 32 více než ve středu ráno. Na Zlínsku přibylo za den také 32 nakažených, celkem je jich 575. Na Kroměřížsku přibylo osm nakažených na 391 od začátku epidemie. Na Vsetínsku je dohromady 175 případů, o deset více než ve středu. Podle informací Zlínského kraje je k dnešku nejvíce aktuálně nakažených v obci s rozšířenou působností Uherské Hradiště, a to 315.

Ministerstvo zdravotnictví, které disponuje jinými čísly než hygienici a jeho statistiky zahrnují všechny nemocné s trvalým bydlištěm v regionu, k dnešnímu ránu evidovalo ve Zlínském kraji 2316 nakažených od začátku epidemie. Ve středu jich bylo 2191.

V Olomouckém kraji za uplynulých 24 hodin počet případů nákazy novým typem koronaviru podruhé od počátku pandemie překročil 100 případů, přibylo 115 nakažených, uvedlo dnes ministerstvo zdravotnictví. Naposledy byl tak velký nárůst ve statistikách resortu v pátek minulý týden. Ministerstvo nyní eviduje v kraji 2457 nakažených od počátku pandemie. Rekordní je i dosavadní počet aktuálně nemocných, podle hygieniků se s nemocí nyní potýká 791 lidí, což je dvojnásobek oproti počátku minulého týdne.

Přes sto případů denně se dosud statistiky v Olomouckém kraji od minulého pátku nepřehouply, v sobotu minulý týden bylo zaznamenáno 98 případů za 24 hodin, poté již čísla denních statistik klesala. V úterý se opět vyšplhala na 95 případů a ve středu byl denní nárůst 89 nemocných, vyplývá ze statistik ministerstva zdravotnictví.

Ministerstvo eviduje ve svých statistikách všechny nemocné s trvalým bydlištěm v kraji, čísla hygieniků se tak o něco liší. Hygiena k středečnímu podvečeru uvádí 2290 nemocných od počátku pandemie, což je denní nárůst o 81 případů. Rekordní je však počet aktuálně nemocných, který nyní atakuje již hranici 800 případů. Ještě ve středu uváděli hygienici 730 aktuálně nemocných a v pondělí jich bylo 698. Na počátku minulého se týdne se počet lidí, kteří aktuálně bojovali s nákazou, pohyboval kolem 350, vyplývá ze statistik hygieniků.

Nejvíc případů je na Olomoucku, kde hygienici evidují od počátku pandemie 1390 případů, tempo v počtu nárůstu nakažených je v tomto okrese nejrychlejší. Minulý čtvrtek večer zde hygienici evidovali 1169 případů. Celkem 334 případů je dosud registrováno na Prostějovsku, na Přerovsku je to 259 případů. Výrazněji narostl počet nemocných i na Šumpersku, kde je podle hygieniků od počátku pandemie 238 případů oproti 151 nakažených minulý čtvrtek. Narostla i statistika případů na Jesenicku, které se jako jediné nejdéle drželo na vládním semaforu v bílé barvě. Od počátku pandemie je zde 59 případů, což je o 24 více než před týdnem.

Podle statistik Olomouckého kraje na stránkách krajpomaha.cz se dosud z nemoci vyléčilo v kraji 1467 lidí a testováno dosud bylo na tuto nemoc 37.130 lidí.

Související

Více souvisejících

Moravskoslezský kraj Jihomoravský kraj Brno Ivo Vondrák (hejtman) Zlínský kraj Olomoucký kraj Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy