Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v ČR klesl ve středu po téměř týdnu zpět pod stovku. Laboratoře odhalily 92 nakažených, nejméně za osm dní. Za dnešek do 17:30 přibylo 70 nemocných, víc než ve středu za stejnou část dne. Nejpostiženějším regionem zůstává Karvinsko. Dosud se v Česku nemocí covid-19 nakazilo 12.116 lidí, vyléčilo se jich 7821, úmrtí je 353. Aktuálně tak v zemi je 3942 nakažených.
Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 00:30.
Počet testovaných za středu ministerstvo zdravotnictví nezveřejnilo. Není tak ani jasné, jaký byl mezi nimi podíl odhalených případů nemoci.
Na Karvinsku se nákaza rozšířila mezi horníky uhelné společnosti OKD. Firma od pátku na Karvinsku přeruší těžbu ve všech dolech, protože na dolech ČSM mělo nemoc víc než 20 procent z testovaných pracovníků. V regionu připadá za posledních sedm dní na 100.000 obyvatel zhruba 290 nakažených. V sousedním okrese Frýdek-Místek, který je druhým nejzasaženějším v zemi, je zhruba 37 nakažených na 100.000 obyvatel.
Na mapě rizikových regionů, kterou zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví, si ale Karvinsko k úterku na škále do deseti polepšilo z červené sedmičky na oranžovou šestku. Posunulo se mezi oblasti s rostoucím trendem výskytu nemoci, kde hrozí její komunitní šíření. Dosud epidemiologové Karvinsko považovali za oblast s komunitním šířením onemocnění, kde je riziko zásahu ohrožených skupin obyvatel.
Na Karvinsku i Frýdecko-Místecku nicméně zůstávají zpřísněná opatření proti šíření nákazy. Platí zákaz návštěv nemocnic a sociálních zařízení nebo omezení účasti na hromadných akcích na nejvýše 100 lidí. I po středečním uvolnění ve zbytku republiky jsou zde povinné roušky v budovách, v MHD nebo na hromadných akcích. Zhoršenou epidemiologickou situaci se dnes v Moravskoslezském kraji zabýval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Od začátku epidemie zaznamenaly laboratoře v Moravskoslezském kraji 3096 nakažených. V Praze jich bylo 2540 a ve středních Čechách 1230. V ostatních krajích zůstává počet nakažených pod tisícovkou. V Moravskoslezském kraji na 100.000 obyvatel připadá zhruba 258 nakažených, v hlavním městě to je asi 192 případů nákazy na 100.000 obyvatel. Nejlépe na tom je Jihočeský kraj přibližně s 31 nakaženými na 100.000 obyvatel.
Podle statistik ministerstva v Česku dnes s covidem-19 zemřeli čtyři lidé. Za středu nebylo žádné úmrtí, v pěti předchozích dnech byla vždy jedna oběť. Tyto údaje se ale mohou ještě zpětně měnit. Nejvíc zemřelých hlásí Praha, a to 104. V Moravskoslezském kraji bylo 70 obětí, v Karlovarském 38.
U většiny nakažených má nemoc mírný průběh. Ve středu bylo s koronavirem hospitalizováno 132 lidí, v těžkém stavu bylo 12 z nich.
Související

Pavel: Pokud dojde k nejhoršímu, buďme připraveni vzít zbraň do ruky a chránit zemi

RECENZE: Reportáž psaná na benzínce ukazuje, jak selský rozum ničí kritickou reflexi
Česká republika , Moravskoslezský kraj , Frýdek-Místek , ministerstvo zdravotnictví , Adam Vojtěch (ANO) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera

Ester Ledecká přepisuje historii. Po bronzu z lyžařského sjezdu má zlato ze snowboardingu
včera

Francie uspořádá další summit o Ukrajině, v Saúdské Arábii budou jednat USA s Ruskem a Ukrajinou
včera

V Evropě probíhají významné schůzky kvůli Ukrajině. Zatím se ni nemění, hlásí Zelenskyj
včera

Straka bude opět na Slovensku „psem záchranářem“. Tahat kaštany z ohně bude v Banské Bystrici
včera

RECENZE: Hraná Sněhurka je generickým produktem bez imaginace. Ihned vyšumí
včera

Obranný komplex za stamiliardy eur, žádné nákupy z USA. EU zveřejnila plán masivního zbrojení
včera

Kreml vybral muže, který povede jednání o míru s USA
včera

Zelenskyj dal Trumpovi košem. Odmítl předat USA vlastnictví Záporožské jaderné elektrárny
včera

EU nutně potřebuje peníze, kde je ale vzít? Zvažuje, že se inspiruje v USA
včera

Rusko mírové jednotky na Ukrajině nechce. Tak tam pošleme ujišťovací, navrhuje Británie
včera

Ukrajinci u Kursku ustupují pod ruským tlakem. Ztráta strategické výhody může mít fatální dopad na diplomatická jednání
včera

Velké sliby, nulové výsledky. Trumpův sen o konci války na Ukrajině se rozpadá
včera

Spalničky jsou zpět, oznámila WHO. A s hrůzou se dívá na dění v USA
včera

Američané o útoku na Gazu věděli. Trump jej zřejmě v rozhovoru s Netanjahuem přímo schválil, řekla Taterová
včera

Rozhovor Trumpa s Putinem nastolení míru nepřinesl. Expert popsal, co ale způsobil Ukrajině
včera

Severní Korea otevřela obří bytový komplex. Bydlet v něm ale neznamená žít v luxusu
včera

Putin ukázal svou pravou tvář, jedinou odpovědí je masivní vyzbrojení Ukrajiny, zní z Evropy
včera

Fiala a Babiš zavedli nový způsob komunikace. Chtějí vyhrát prostřednictvím dopisů, které nikdo nečte
včera

Izraelská armáda zahájila ofenzívu v Pásmu Gazy
včera
Převezmeme vaše jaderné elektrárny, navrhnul Trump Zelenskému
Bílý dům oznámil, že během včerejšího telefonátu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským se diskutovalo o možnosti amerického vlastnictví ukrajinských jaderných elektráren. Zelenskyj později upřesnil, že se jednalo pouze o elektrárnu v ruskou okupovaném Záporoží.
Zdroj: Libor Novák