Covid se rozsáhle šíří. Akademie věd žádá Čechy o dodržování opatření

K dodržování opatření proti covid-19 dnes vyzvali veřejnost současná předsedkyně Akademie věd (AV) ČR Eva Zažívalová a někteří bývalí předsedové a předsedkyně AV. Ve výzvě také apelují na to, aby lidé důvěřovali odborníkům v dané oblasti a dopady epidemie nezlehčovali.

Lidé v rouškách, ilustrační foto
doporučujeme

Vedle Zažímalové dokument iniciovali chemik a senátor Jiří Drahoš, fyzioložka a biochemička Helena Illnerová a biochemik Václav Pačes. 

Vědci ve výzvě uvedli, že koronavirus společnost postavil před náročnou zkoušku, situace je vážná a následující dny budou pro zvládnutí epidemie klíčové. "Rozsáhlé šíření této nemoci ohrožuje nejen zdraví občanů a fungování zdravotní péče, ale také zásadním způsobem postihuje občany a společnost ve všech sférách sociálního, ekonomického a kulturního života. Za této situace je opět vyhlašována řada omezujících opatření. Obracíme se proto na Vás občany s naléhavou výzvou, abyste tato pravidla vědomě respektovali, dopady epidemie nezlehčovali a nepodléhali nedůvěryhodným spekulacím," stojí v dokumentu.

"Účinná opatření jsou pouze ta vycházející z vědeckých faktů a z analýz skutečných odborníků v dané oblasti, tedy virologů, infektologů, epidemiologů a imunologů," uvedli vědci. Zdůraznili také, že dodržování pravidel ochrání rizikové skupiny, kterým může "naše chování" zachránit život. "Pomůžeme tím lékařům a zdravotnímu personálu v nemocnicích vyhnout se přetížení systému. Vzájemnou ohleduplností pak přispějeme k tomu, aby naše společnost začala co nejdříve opět plnohodnotně fungovat," uvedli.

"Pouze vzájemnou solidaritou, ohleduplností a disciplínou, spolu s výzkumem chování viru, vývojem odpovídajících vakcín a léčiv i zajištěním jejich dostupnosti, epidemii koronaviru úspěšně zvládneme," stojí v závěru dokumentu.

Vědkyně v oboru experimentální botaniky Eva Zažívalová vede AV od roku 2017, ve funkci nahradila Jiřího Drahoše, který stál v čele výzkumné instituce předchozích osm let. Pačes byl předsedou v letech 2005 až 2009, Illnerová vedla AV od roku 2001 do roku 2005.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dojímá mě obětavost personálu. Listopad rozhodne, jaký kurz nabereme, říká…

26.10.2020 22:17 Aktualizováno ROZHOVOR – Obětavost zdravotnického personálu jej dojímá. Majitel berounské a hořovické nemocnice…

Když to nejde po dobrém, půjde to po zlém. Mentálně nemáme na to být…

26.10.2020 22:16 Aktualizováno Navzdory tomu, že Česko se nachází v kritické fázi boje s epidemií, lidé chodí po venku a opatření…

Vrecionová sepsala ostrý dopis: Babiš selhal a manipuluje s fotkami z…

26.10.2020 22:15 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) by podle europoslankyně ODS Veroniky Vrecionové neměl viníky vlastního…

Nemocnice musí omezit zdravotní péči, která není nezbytná

26.10.2020 22:04 Nemocnice musí omezit odložitelnou zdravotní péči podobně jako v březnu. Nařízení ministerstva…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama