Ve čtvrtek přibylo v Česku 5864 potvrzených případů koronaviru, je to zhruba o 1200 více než o týden dříve. Počet hospitalizovaných se zvýšil přibližně o 100 na 4429. Už několik dní roste reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších lidí, kteří se nakazí od jednoho pozitivně testovaného. Jeho hodnota je teď 1,16.
Index protiepidemického systému PES se dál drží na 64 bodech. Šestý den je tak nad hranicí čtvrtého stupně pohotovosti. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Od března laboratoře v ČR odhalily 569.205 nakažených. Vyléčilo se zhruba 498.000 z nich. V zemi aktuálně je přibližně 62.000 lidí s potvrzenou nákazou nového koronaviru, většina má lehký průběh. V těžkém stavu bylo ve čtvrtek v nemocnicích 550 pacientů. Do statistik přibylo dalších 115 úmrtí, s koronavirem v Česku zemřelo dosud 9341 lidí.
Laboratoře ve čtvrtek provedly zhruba 23.500 testů, pozitivní výsledek měla čtvrtina z nich. Ve středu bylo pozitivních 26 procent testovaných, v úterý zhruba 23 procent.
V zemi dál platí třetí stupeň rizika. Podle pravidel by měl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po třech dnech, kdy bude skóre odpovídat přísnějšímu stupni opatření, než reálně platí, zvážit opětovné zpřísnění. Blatný ve čtvrtek po jednání vlády uvedl, že vláda tak v případě dalšího negativního vývoje epidemie covidu-19 učiní v pondělí.
Výpočet skóre PES vychází mimo jiné právě z hodnoty reprodukčního čísla. Na konci listopadu kleslo na 0,8, od té doby ale každý den mírně roste. Přes jedničku se přehouplo v neděli.
Nárůst množství nakažených koronavirem zrychluje v mezitýdenním srovnání vytrvale několik dní. Už od minulého čtvrtka jsou denní nárůsty vyšší než za stejný den předchozího týdne. Předtím denní přírůstky od přelomu října a listopadu, kdy dosahovaly rekordních hodnot kolem 15.000 případů, klesaly.
Nejpostiženějším regionem je již několik týdnů Havlíčkobrodsko, kde za posledních sedm dní zaznamenali 505 nakažených na 100.000 obyvatel. Relativně nejlépe na tom naopak Českokrumlovsko se 122 nakaženými na 100.000 obyvatel.
Pokud se bude epidemie dál zhoršovat, mohla by vláda v pondělí jednat o zpřísnění opatření ještě do Vánoc. Obchody by i ale v případě zpřísnění na čtvrtý stupeň zůstaly otevřené bez ohledu na nabízený sortiment. Zpřísnění by se týkalo také škol, ve hře je i prodloužení vánočních prázdnin o dva dny. Kabinet ve čtvrtek rozhodl, že nouzový stav bude v Česku platit do 23. prosince. Před svátky zřejmě znovu požádá poslance o další prodloužení.
V Praze přibylo ve čtvrtek 566 potvrzených případů nemoci covid-19, o 68 více než před týdnem. Zároveň je to nejvyšší denní nárůst nových případů v hlavním městě od 11. listopadu, kdy laboratoře potvrdily 761 nákaz koronavirem. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES je ale osmým dnem na 49 bodech a zůstává nejnižší ve srovnání krajů v ČR.
⚠️ V Praze evidujeme za čtvrtek 10.12.2020 / 566 nově potvrzených případů onemocnění covid-19. Od začátku epidemického výskytu onemocnění dne 1.3.2020 dosáhl celkový kumulativní počet případů k datu 10.12.2020 čísla 64.723, počet aktivních případů 5.930 #covid19 #praha pic.twitter.com/YobA2bn3tm
— Hygienická stanice hl. m. Prahy (@hygpraha) December 11, 2020
Aktuálně je v metropoli 5930 nakažených, o více než 500 víc než ve čtvrtek ráno. Většina z nich má mírný průběh nemoci. Od březnového začátku epidemie hygienici v Praze potvrdili 64.723 případů koronaviru, téměř 58.000 se jich vyléčilo.
S nemocí covid-19 v hlavním městě zemřelo dosud 888 lidí a v posledních šesti dnech denní počet zemřelých nepřekročil deset. Předtím se počet úmrtí pohyboval často nad desítkou a na začátku listopadu bylo v některých dnech obětí více než 20.
Skóre PES v Praze odpovídá třetímu stupni rizika, ve kterém je pod 60 body kromě Prahy jen Plzeňský kraj.
Související
Ministerstvo zdravotnictví posílilo pravomoci praktiků. V těchto případech nahradí specialisty
Praktici budou předepisovat více léků. Novinka začne platit od července
ministerstvo zdravotnictví , Česká republika , Praha , Jan Blatný , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Le Penová je vinna, dostala náramek. Ve volbách ale kandidovat může
před 1 hodinou
Ministerstvo pro místní rozvoj zasáhlo náhlé úmrtí náměstka ministryně
před 2 hodinami
Další čínská provokace. Japonci nařkli Peking z porušování mezinárodního práva
před 3 hodinami
Začala výluka na hlavním železničním koridoru. Cestující musí počítat se zpožděním
před 4 hodinami
Suché a větrné počasí znepokojuje meteorology. Platí staronová výstraha
před 4 hodinami
Zelenskyj jede na summit NATO s jasným úkolem. Měl by se i setkat s Trumpem
před 5 hodinami
Češi havarovali v Rakousku při návratu z dovolené. Zasahoval vrtulník
před 6 hodinami
Pavel naznačil, jaký bude jeho program na summitu NATO
před 6 hodinami
Zemřel uznávaný psycholog a manželský poradce Petr Šmolka
před 7 hodinami
Babiš a spol. odlétají na summit. Macinka popřál Pavlovi, ať si to užije
před 9 hodinami
Tropické počasí si vzalo pauzu. Kdy se vrátí vedra?
včera
Evropa čelí dalším rozmarům počasí: Po vlně veder vypukly rozsáhlé lesní požáry
včera
Teheránem prošel smuteční průvod za Chameneího. Na pohřeb dorazily miliony lidí
včera
Dodržujte zásady fair play, vyzvala EU Trumpa po červené kartě USA
včera
Červená karta pro nejlepšího hráče USA se Trumpovi nelíbí. Chce, aby to FIFA prošetřila
včera
Britové vyslali stíhačky k ruskému letadlu. Otravovalo letadlovou loď
včera
Norská pohádka na fotbalovém MS pokračuje. Po přestřelce na Aztéce postupují Angličané
včera
Princ Harry měl možnost přespat v Buckinghamském paláci. Vše končí sporem
včera
Maroko přehrálo Kanadu, Francie přešla přes Paraguay. Řeší se výkony sudích
včera
Putin si bude s Trumpem volat i nadále, nastínil Kreml
Moskva v pondělí znovu okomentovala telefonní hovor mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho americkým protějškem Donaldem Trumpem, kteří si volali minulý týden. Podle prezidentova mluvčího Dmitrije Peskova zůstanou politici ve spojení i nadále.
Zdroj: Lucie Podzimková