Covid zřejmě už nezmizí, očkování bude potřeba každoročně, říká Viceprezident Novavaxu

Virus nového typu koronaviru je tak široce rozšířený, že zřejmě už nezmizí. Očkování proto bude nejspíš potřeba každoročně podobně jako u chřipky. V rozhovoru s ČTK to řekl John Trizzino, viceprezident americké společnosti Novavax, která klíčovou součást své covidové vakcíny Nuvaxovid vyrábí v obci Bohumil nedaleko středočeských Jevan. Vakcíny tohoto typu bylo podle údajů ministerstva zdravotnictví v ČR podáno asi 10.200 dávek z 18 milionů dávek od pěti výrobců.

"Myslím, že virus covidu už to zůstane. Je už tak široce rozšířený, přizpůsobivý a pořád mutuje, aby přežil, tak jako to dělají i jiné viry. Takže si nemyslím, že by zmizela potřeba covidových vakcín," uvedl. Shoduje se nad tím podle něj i většina odborných kapacit.

Podle Trizzina už zřejmě má svět vrchol pandemie a maximální poptávku po covidových vakcínách za sebou, ale očekává se, že bude potřeba sezónní přeočkování. "Myslím, že začínáme vidět změnu od období pandemie do endemického období,” dodal. Pandemií odborníci na epidemiologii označují mezinárodní nekontrolované šíření, endemie je šíření omezené a očekávané. Za počátek pravidelného každoročního očkování se podle Trizzina dá považovat už zahájení podávání druhé posilující dávky vakcíny v některých zemích.

Středočeská továrna, kterou Novavax koupil v roce 2020, zaměstnává 450 lidí a mohla by podle viceprezidenta vyrábět i jiné vakcíny založené na rekombinantní technologii na bázi nanočástic. Možná by podle Trizzina byla například výroba chřipkových vakcín nebo kombinovaných proti koronaviru a chřipce. Výrobní závod dříve využívala firma Baxter pro výrobu vakcín proti prasečí chřipce. Výrobní kapacita pro covidové vakcíny v současné době není maximálně využitá. "Tato továrna sama může pokrýt očekávanou poptávku celé Evropy," řekl viceprezident.

Spike protein totožný s proteinem na povrchu koronaviru z Česka se ve vakcíně smíchá s adjuvans vyráběným ve Švédské Uppsale, které posiluje její účinnost. Dosud Novavax vyrobil podle Trizzina více než 70 milionů dávek covidové vakcíny. Jejich výhodou podle něj je, že na rozdíl od mRNA vakcín nemusí být skladované zamrazené. Prozatím je dodává v lahvičkách po deseti dávkách, od poloviny příštího roku chce firma dodávat i předplněné injekce, které se snadněji používají.

Prozatím podle něj data ukazují, že i vakcína vyráběná na původní variantu viru z čínského Wu-chanu dostatečně chrání před vážným průběhem nemoci covid-19. "Nemyslíme si, že je v současné potřeba ty vakcíny upravovat na nové varianty. Může to být jiné pro mRNA vakcíny," řekl. Ty už výrobci upravili na různé typy omikronu BA.1 a bivalentní na BA.4 a BA.5.

"Virus dál mutuje, což je velká výzva. Nevíme, k jakým změnám může do budoucna dojít," dodal. Může podle něj docházet jen k menším posunům jako u různých typů omikronu nebo vzniku úplně odlišné linie, které by pak bylo potřeba vakcíny přizpůsobit. V klinické studii v Austrálii je podle Trizzina úprava Nuvaxovidu na variantu BA.1.

Vývoj covidových vakcín začal brzy po vypuknutí pandemie před koncem roku 2019 a firmy i státy do něj investovaly velké finanční prostředky. V Evropské unii, která objednala očkovací látky od několika výrobců, očkování začalo těsně před koncem roku 2020. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na konci srpna uvedl, že ČR má objednáno asi 50 milionů dávek. Zaplatila za ně v té době asi 21 miliard Kč a za sedm miliard Kč je již spotřebovala. Celkově bylo aplikováno přes 18 milionů dávek, většina vakcín typu mRNA.

První vakcíny od Novavaxu byly do ČR dodané letos v březnu. Podle tehdejších informací šlo o 130.000 dávek. Podle údajů ministerstva bylo využito 10.255 z nich. Na začátku září schválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání posilující dávky vakcíny, je možné ji aplikoval i po základním očkování mRNA vakcínami.

Související

Koronavirus v Číně

V Číně propukají silné protesty proti covidovým uzávěrám

V západočínské provincii Sin-ťiang, která do obecného povědomí vešla kvůli postupu Pekingu vůči muslimské menšině Ujgurů, vypukly kvůli přísné protipandemické politice čínské vlády silné protesty. Nepokoje v metropoli Urumči, které jsou tam jinak spíše vzácné, vyvolal požár výškové budovy, při němž v noci na čtvrtek zahynulo nejméně deset lidí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto

V uplynulém týdnu v Česku zrychloval nárůst počtu případů nákazy koronavirem

V uplynulém týdnu v Česku zrychloval po většinu dní nárůst počtu případů nákazy koronavirem. Rozdíl v počtu nově nakažených oproti předchozímu týdnu byl ale vesměs v jednotlivých dnech v jednotkách procent. V posledních sedmi dnech se navíc testovalo výrazně více lidí než v předešlém týdnu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 zůstával podobný jako v předchozím týdnu a výrazně - o více než pětinu - klesl počet úmrtí po nákaze.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku

V Česku už získalo dočasnou ochranu téměř 463 tisíc uprchlíků z Ukrajiny

Dočasnou ochranu v Česku za posledních sedm dní získalo 2288 uprchlíků před válkou na Ukrajině. Počet udělených víz tak proti předchozímu týdnu vzrostl o 94, před tím dva týdny klesal. Vyplývá to z údajů, které ministerstvo vnitra zveřejňuje na twitteru. Od únorového vpádu ruské armády na Ukrajinu dosud Česko vydalo 462.887 dočasných víz. Svým držitelům umožňují přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce v České republice.

před 30 minutami

před 41 minutami

před 59 minutami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslance čeká schvalování návrhu státního rozpočtu na příští rok

Sněmovna bude schvalovat příští týden návrh státního rozpočtu na rok 2023 se schodkem 295 miliard korun. Poslanci se také vypořádají se spornou koaliční novelou služebního zákona, kterou vetoval prezident Miloš Zeman. Zrychleně ve stavu legislativní nouze by měli projednat vládní návrh na růst přídavků na děti. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Den bojů na Ukrajině odpovídá měsíci války v Afghánistánu, konstatoval expert

Západ se mylně domníval, že dělostřelecká a tanková válka v Evropě se už nebude opakovat, a zmenšil své zásoby zbraní. Podle představitelů NATO je však množství dělostřelectva ve válce na Ukrajině, kterou před devíti měsíci rozpoutalo Rusko, naprosto ohromující. Napsal to list The New York Times (NYT), podle něhož se nyní Spojené státy a Severoatlantická aliance snaží vyzbrojit Ukrajinu i doplnit vlastní arzenál.

před 1 hodinou

Senát ČR

Babiš navrhl jednokolové volby do Senátu, vláda to zřejmě odmítne

K návrhu lídra opozičního hnutí ANO Andreje Babiše na zavedení jednokolových voleb do Senátu se koaliční vláda Petra Fialy (ODS) postaví zřejmě záporně. Změna by podle podkladů pro středeční schůzi kabinetu nevedla k předpokládaným cílům, nezajistila by vyšší legitimitu zvolených senátorů a volební účast by bylo možné zvednout účinnějšími způsoby. Zásadní změně volebního systému by měla navíc podle materiálu předcházet širší diskuse a odborné posouzení.

před 1 hodinou

Kyjev

V Kyjevě se čekají mrazy a silné sněžení, lidé stále nemají dost elektřiny

V Kyjevě se ode dneška očekává silné sněžení a teploty pod nulou ve dne i v noci, píše agentura Reuters. Miliony obyvatel ukrajinské metropole a jejího okolí přitom podle ní nadále nemají dostatečné dodávky elektřiny a tepla. To je důsledek dřívějších ruských vzdušných úderů na energetickou infrastrukturu země. Společnost Ukrenerho uvedla, že výrobci elektřiny jsou schopni pokrýt jen tři čtvrtiny potřeb spotřebitelů, což vyžaduje omezení a výpadky v dodávkách energií v celé zemi.

před 4 hodinami

Ekonomiky některých zemí díky konfliktu na Ukrajině posilují

Ekonomiky některých zemí díky konfliktu na Ukrajině posilují

Mnohé ekonomiky se potýkají s negativními dopady ruské invaze na Ukrajinu, několik vybraných zemí ale těží z přílivu ruských migrantů a jejich majetku. Gruzie, malá bývalá sovětská republika na jižní hranici Ruska, stejně jako Arménie či Turecko patří k několika zemím, jejichž ekonomiky zažívají při současných nepokojích rozkvět, uvedl server zpravodajské televize CNBC.

před 4 hodinami

Cenu Grand Prix získal Datart za kampaň Dopravart, Rychlart, Chytrart

Marketingové ceny Effie letos ovládl digitál. Cenu Grand Prix získal Datart za kampaň Dopravart, Rychlart, Chytrart

Jubilejní 25. ročník nejvýznamnější tuzemské marketingové soutěže Effie Awards Czech Republic zná své vítěze. Vyhlášení výsledků proběhlo ve středu 23. listopadu na tradičním galavečeru, který se opět konal v prostorách Kina Lucerna. Porota při této příležitosti udělila kromě 44 cen ve 12 soutěžních kategoriích i tři zvláštní ocenění. Grand Prix Effie 2022 získala agentura WMC Grey za kampaň Dopravart, Rychlart, Chytrart pro klienta Datart. 

před 5 hodinami

Dva litry vody denně jsou pro většinu lidí nadměrné množství, tvrdí studie

Pijete dva litry vody denně? Jde o plýtvání, tvrdí studie

Doporučení vypít osm sklenic vody denně je pro většinu lidí pravděpodobně přehnané. Informoval o tom list the Guardian s odvoláním na studii, podle které může tato rada například v Británii vést k tomu, že se každý den vyplýtvá 20 milionů litrů pitné vody.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Rusko zaplatí za oběti stalinského hladomoru, uvedl zástupce Zelenského kanceláře

Rusko zaplatí za všechny oběti stalinského hladomoru i za současné zločiny na Ukrajině. U příležitosti 90. výročí ukrajinské národní tragédie, při níž ve 30. letech minulého století zemřely miliony lidí, to dnes uvedl šéf kanceláře prezidenta Volodymyra Zelenského Andrij Jermak. Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzvalo mezinárodní společenství, aby hladomor uznalo za genocidu.

Aktualizováno včera

včera

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Zelenskyj chce výrazně přísnější strop na ruskou ropu než G7

Ukrajina by ráda, aby strop na ruskou ropu přepravovanou po moři činil 30 až 40 dolarů za barel, řekl dnes prezident Volodymyr Zelenskyj. To je výrazně nižší částka, než navrhují vyspělé země ze skupiny G7, které hovoří o ceně 65 až 70 dolarů. Informovala o tom agentura Reuters. Nižší částka by znamenala tvrdší trest pro Moskvu, protože cílem je omezit příjmy z prodeje ropy, které pomáhají Rusku financovat válku na Ukrajině.

Aktualizováno včera

Tragický sesuv půdy na italském ostrově Ischia. Jeden mrtvý, dvanáct pohřešovaných

Po dnešním sesuvu půdy na italském ostrově Ischia zemřela nejméně jedna žena. Dalších 12 lidí se podle agentury ANSA pohřešuje, pátrají po nich záchranáři. Zhruba 200 lidem úřady nařídily evakuaci kvůli obavám z dalších sesuvů a zřícení dalších domů. České ministerstvo zahraničí neví o tom, že by se neštěstí dotklo některého z Čechů.

Zdroj: ČTK

Další zprávy