Covidem se na podzim nakazilo 12.000 seniorů z domovů

Koronavirem se v podzimní vlně epidemie nakazilo dosud 12.000 klientů domovů pro seniory a další potřebné. Nejvíc z nich se s covidem léčilo v polovině listopadu, a to 5100. Teď nemoc prodělává přes 3500 lidí. Celkem 1794 nakažených klientů zemřelo. Jsou to skoro tři procenta obyvatel zařízení. Vyplývá to z údajů, které dnes ČTK získala od Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS).

Nákazu mělo pomoci odhalit nařízené testování. Domovy musí pravidelně každých pět dnů vyšetřit klienty i personál. První kolo měly provést do 11. listopadu, nedostaly ale včas testovací sady. S odběry tak začaly o několik dnů později. Cykly testování u obyvatel skončí v pátek, u personálu mají pokračovat do konce nouzového stavu.

Na vrcholu epidemie se podle údajů asociace domovy ocitly 15. listopadu. Tehdy nákazu mělo 5102 klientů. Počet nemocných se pak snížil, týden se držel těsně pod 5000. Od 23. listopadu klesá. K dnešku se s covidem léčí 3535 obyvatel zařízení. Většina nakažených nemá vážnější příznaky.

Při nařízeném pravidelném plošném testování se využívaly antigenní testy. Jsou sice méně spolehlivé, ale jsou levnější a jejich výsledek je rychle. Pokud byl pozitivní, provedl se poté ještě spolehlivější PCR test. "Antigenní testy neprokázaly, že by se počet nakažených po nich znásobil. Zvýšil se, ale nepotvrdila se informace, že je v domovech 20 procent klientů pozitivních. Podíl tak velký není. Začalo se testovat až v době, kdy už bylo nejhorší za námi," řekl ČTK prezident asociace Jiří Horecký.

Akademici a zástupci organizací na pomoc seniorům požadovali zavedení testování v domovech už na jaře. Začátkem září ho žádala i ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Kabinet rozhodl na konci října.

V domovech a dalších pobytových zařízeních sociálních služeb žije podle šéfa asociace kolem 65.000 lidí. Z údajů tak vyplývá, že nákazu na podzim dostalo 18 procent obyvatel. Zemřelých je k dnešku 1794, tedy asi 15 procent nakažených a skoro tři procenta klientů domovů. "Je to vysoké číslo. Bude bohužel ještě narůstat," uvedl dnes Horecký. Denně se počet zemřelých zvedá zhruba o 30 až 60.

Také u personálu domovů byl vrchol podzimní vlny epidemie 15. listopadu. Tehdy covid mělo 3072 pracovníků. Počet začal klesat po 21. listopadu. Nyní je s nemocí v izolaci 1984 zaměstnanců.

V domovech platí od 9. října zákaz návštěv. Od soboty budou příbuzní a blízcí moci za seniory a seniorkami přijít, pokud mají negativní test, na kterém byli před méně než 48 hodinami. Otestovat se budou moci nechat zdarma i v domovech. Zařízení k tomu mohou využít i testy, které mají na vyšetření klientů a personálu. Budou je ale muset uhradit Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP). Ministerstvo práce jim chce výdaje proplatit. Doporučuje domovům ale raději koupit testy jiné. Vyhnou se tak vyřizování s VZP. Za test plánuje resort proplatit 150 korun a DPH a za provedení 206 korun.

Pokud domovy nemají zdravotníky, kteří by vyšetření návštěv dělali, mohou zveřejnit seznam odběrových míst. Mohou také uzavřít smlouvu s laboratořemi, které návštěvníkům bezplatný test provedou. Domov jim následně fakturu uhradí z dotací od ministerstva.

Související

Očkování, ilustrační fotografie

Očkování má 92 procent seniorů z domovů a až 65 procent pracovníků

Očkování proti koronaviru má zhruba 92 procent klientů domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem. Naočkovat se nechalo 60 až 65 procent zaměstnanců. ČTK to dnes sdělila Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS). Ve svých propočtech vycházela ze statistik ministerstva zdravotnictví.

Více souvisejících

Domov důchodců důchodci, senioři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy