Očkování má 92 procent seniorů z domovů a až 65 procent pracovníků

Očkování proti koronaviru má zhruba 92 procent klientů domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem. Naočkovat se nechalo 60 až 65 procent zaměstnanců. ČTK to dnes sdělila Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS). Ve svých propočtech vycházela ze statistik ministerstva zdravotnictví.

Ministr Adam Vojtěch (za ANO) dnes na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že proočkovanost v sociálních službách se v jednotlivých krajích liší a přesné údaje o ní jeho úřad nemá.

Podle statistiky ministerstva zdravotnictví mělo k 29. srpnu ukončené očkování 131.459 klientů a pracovníků sociálních služeb. Podle poslední sociální ročenky žilo na konci roku 2019 v domovech pro seniory a v domovech se zvláštním režimem pro lidi s demencemi 55.100 klientů. V těchto zařízeních pracovalo 53.600 lidí. Dalších 11.500 klientů bydlelo v domovech pro postižené, které měly 13.800 zaměstnanců. Celkem pobytové, ambulantní a terénní služby zaměstnávaly 137.000 pracovníků.

"Nemáme úplně exaktní údaje. Udělali jsme si průzkum na základě oslovení krajů. Situace není všude stejná. Někde je proočkovanost vyšší, někde třeba až kolem 70 procent, někde kolem 50 procent. Liší se to v rámci jednotlivých krajů," řekl Vojtěch.

Ministerstvo práce, pod které sociální služby spadají, na dotazy o očkování klientů a pracovníků od začátku srpna nereagovalo. Neodpovědělo na otázky, jak resort očkování u personálu zjišťuje a případně eviduje či jak zaměstnance k vakcinaci motivuje.

Podle propočtů APSS má očkování 92,3 procenta seniorů ze seniorských domovů a z domovů se zvláštním režimem a naočkovaných je 60 až 65 procent zaměstnanců. Asociace označila očkování za nejúčinnější způsob, jak je možné se s epidemií vyrovnat. "Podstatné je chránit klienty. To je nejdůležitější," řekl ČTK prezident asociace Jiří Horecký. Podle něj většina zařízení dokončila podání druhé dávky do 20. února. APSS uvedla, že od jara rostou počty nově nakažených jen minimálně.

S očkováním třetí dávkou by se u klientů domovů mělo začít po 20. září. Už od začátku měsíce se v zařízeních zavádí povinné testování každých sedm dnů. Testovat se nemusí očkovaní a ti, kteří nemoc v posledních měsících prodělali.

Některé státy pracovníkům ve zdravotnictví či v sociálních službách očkování nařizují. Podle Horeckého se zaměstnanci v Česku musí nechat povinně očkovat proti jiným nemocem, a to třeba proti žloutence. Tuto vakcinaci nikdo nezpochybňuje, dodal Horecký. Povinné očkování proti covidu je podle něj ožehavé téma politicky a společensky. Někteří zaměstnanci hrozí, že by dali výpověď, pokud by se museli nechat očkovat. "Je otázka, nakolik je to plané vyhrožování. Ta obava ze ztráty personálu tady ale je," dodal Horecký. Podle něj je vakcinace povinná hlavně v zemích s nižší proočkovaností.

Související

Světová zdravotnická organizace

Dětskou obrnu jsme za 36 let nevymýtili. Teď hrozí její návrat

V roce 1988 vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) ambiciózní cíl – globální eradikaci poliomyelitidy, známé jako dětská obrna. Tento závažný a vysoce nakažlivý virus, který napadá nervový systém, může během několika hodin způsobit úplné ochrnutí. Uvedl to server The Conversation.
Očkování, ilustrační foto

Smrtelná nemoc 19. století se vrátila. Závod o vakcínu proti černému kašli začíná

Závod o nalezení dlouhodobější ochrany proti černému kašli odstartoval. Vakcíny, které jsou v současnosti k dispozici, sice chrání před závažným průběhem nemoci, ale jejich účinnost časem klesá. Tento problém se stává stále naléhavějším, neboť černý kašel, kdysi smrtelná nemoc 19. století, se vrací v mnoha zemích světa. S epidemiologickými cykly této nákazy a s poklesem proočkovanosti zejména mezi těhotnými ženami je nutné hledat inovativní přístupy k prevenci.

Více souvisejících

očkování Domov důchodců Sociální pracovníci

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy