Očkování má 92 procent seniorů z domovů a až 65 procent pracovníků

Očkování proti koronaviru má zhruba 92 procent klientů domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem. Naočkovat se nechalo 60 až 65 procent zaměstnanců. ČTK to dnes sdělila Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS). Ve svých propočtech vycházela ze statistik ministerstva zdravotnictví.

Ministr Adam Vojtěch (za ANO) dnes na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že proočkovanost v sociálních službách se v jednotlivých krajích liší a přesné údaje o ní jeho úřad nemá.

Podle statistiky ministerstva zdravotnictví mělo k 29. srpnu ukončené očkování 131.459 klientů a pracovníků sociálních služeb. Podle poslední sociální ročenky žilo na konci roku 2019 v domovech pro seniory a v domovech se zvláštním režimem pro lidi s demencemi 55.100 klientů. V těchto zařízeních pracovalo 53.600 lidí. Dalších 11.500 klientů bydlelo v domovech pro postižené, které měly 13.800 zaměstnanců. Celkem pobytové, ambulantní a terénní služby zaměstnávaly 137.000 pracovníků.

"Nemáme úplně exaktní údaje. Udělali jsme si průzkum na základě oslovení krajů. Situace není všude stejná. Někde je proočkovanost vyšší, někde třeba až kolem 70 procent, někde kolem 50 procent. Liší se to v rámci jednotlivých krajů," řekl Vojtěch.

Ministerstvo práce, pod které sociální služby spadají, na dotazy o očkování klientů a pracovníků od začátku srpna nereagovalo. Neodpovědělo na otázky, jak resort očkování u personálu zjišťuje a případně eviduje či jak zaměstnance k vakcinaci motivuje.

Podle propočtů APSS má očkování 92,3 procenta seniorů ze seniorských domovů a z domovů se zvláštním režimem a naočkovaných je 60 až 65 procent zaměstnanců. Asociace označila očkování za nejúčinnější způsob, jak je možné se s epidemií vyrovnat. "Podstatné je chránit klienty. To je nejdůležitější," řekl ČTK prezident asociace Jiří Horecký. Podle něj většina zařízení dokončila podání druhé dávky do 20. února. APSS uvedla, že od jara rostou počty nově nakažených jen minimálně.

S očkováním třetí dávkou by se u klientů domovů mělo začít po 20. září. Už od začátku měsíce se v zařízeních zavádí povinné testování každých sedm dnů. Testovat se nemusí očkovaní a ti, kteří nemoc v posledních měsících prodělali.

Některé státy pracovníkům ve zdravotnictví či v sociálních službách očkování nařizují. Podle Horeckého se zaměstnanci v Česku musí nechat povinně očkovat proti jiným nemocem, a to třeba proti žloutence. Tuto vakcinaci nikdo nezpochybňuje, dodal Horecký. Povinné očkování proti covidu je podle něj ožehavé téma politicky a společensky. Někteří zaměstnanci hrozí, že by dali výpověď, pokud by se museli nechat očkovat. "Je otázka, nakolik je to plané vyhrožování. Ta obava ze ztráty personálu tady ale je," dodal Horecký. Podle něj je vakcinace povinná hlavně v zemích s nižší proočkovaností.

Související

Očkování, ilustrační foto

Do Česka dorazí další desítky tisíc vakcín proti černému kašli

Ministerstvo zdravotnictví zajistilo více než 110 tisíc vakcín proti černému kašli nad rámec již objednaných. Už v březnu dorazilo téměř 10 tisíc vakcín z Velké Británie, v dalších týdnech dorazí očkovací látky z Kanady a Francie, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Více souvisejících

očkování Domov důchodců Sociální pracovníci

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 43 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 47 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy