Divadelníci žádají odborníka z ministerstva a jasný plán

Asociace profesionálních divadel odmítá diskriminaci kultury ve vztahu k jiným oborům a chce, aby kultura byla vnímána se stejnou vážností jako třeba průmysl. V otevřeném dopise premiérovi Andreji Babišovi (ANO), který nazvala Velikonoční divadelní výzva, asociace požaduje mimo jiné jmenování odborníka na ministerstvu zdravotnictví (MZd) pro pravidelná jednání se sektorem kultury.

S apelem na vytvoření plánu pro otevírání kultury se dnes na vládu obrátilo i vedení Českého střediska Mezinárodního divadelního ústavu (ITI). Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že se zástupci kultury jedná a nechce nikoho diskriminovat.

Asociace po Babišovi chce, aby expert na ministerstvu zdravotnictví rozuměl specifickým podmínkám kultury a kvalifikovaně prezentoval návrhy reprezentantů kultur při vytváření pravidel v době pandemie. Dopis premiérovi podepsali předseda asociace Stanislav Moša a její výkonná ředitelka Eva Kejkrtová–Měřičková. Dopis asociace zaslala ČTK.

Podle mluvčí MZd Barbory Peterové upravený protiepidemický systém, o němž se nyní diskutuje, řeší kulturu. "Se zástupci kultury jednáme, a to stejně jako se zástupci dalších sektorů a dalších resortů. Určitě není naším cílem kohokoliv v rámci pracovních jednání diskriminovat," uvedla mluvčí. Plán postupného rozvolňování v jednotlivých oblastech chce ministerstvo představit brzy.

Dopis Českého střediska ITI ČTK poskytla jeho prezidentka Yvona Kreuzmannová. Středisko je zastřešující platforma českých scénických umění. "Apelujeme na vás, členy vlády, pojďte s námi vytvořit plán! Dejme šanci všem, kteří jsou zodpovědní nebo kteří již mohou, ať už se prokáží očkováním, testováním nebo protilátkami. Vraťme jim vstupenku do běžného života! Za kulturou stejně jako pro cestování a další služby," stojí v prohlášení.

Rychlý vývoj potřebné aplikace by měl být podle jeho zástupců prioritou EU, ať už to bude zelený pas, Covid Pass či jinak pojmenovaný ověřitelný elektronický systém, který občany přiblíží normálnímu životu. "Nikoho nevylučuje, testovat se může každý, a čím rychleji zvládne vláda očkování, tím méně financí vynaloží na další opatření, restrikce a kompenzace," upozorňují autoři textu. Požadují pilotní projekty případné aplikace a chtějí stanovit striktní pravidla - tedy nikoli jen známá 3R, ale podrobný manuál, a umožnění open air akcí. "Zorganizované publikum je bezpečnější než davy v parcích!" uvádějí.

Asociace divadel v dopise Babišovi požaduje stejně jako České středisko ITI posouzení zahraničních zkušeností s pandemií s domácími odborníky a dobré příklady ze zahraničí implementovat do praxe v ČR. Apelují na to, aby se vytvořila dlouhodobá a srozumitelná strategie rozvolňování kultury. "Tyto naše jednoduché požadavky nebyly nikdy splněny. Byli jsme pouze prostřednictvím ministerstva kultury vyzýváni k opakovanému připomínkování návrhu protiepidemického systému PES v resortu kultury, což jsme učinili vždy obratem, ale bez jakékoliv zpětné reakce ministerstva zdravotnictví," píše asociace.

Podle ní měsíce trvající frustrující stav vyvrcholil při jednání se zástupci ministerstva zdravotnictví 1. dubna. "Po dlouhé době konečně svolané jednání k úpravě systému PES bylo více než neprofesionální, arogantní, a proto pro nás zcela nepřijatelné. Zástupci ministerstva zdravotnictví zjevně neznali naše návrhy projednané s ministerstvem kultury a na otázky odpovídali rozporuplně," uvedli autoři dopisu.

Připomínají, že nechtějí dnes znát přesné datum rozvolnění kultury. Je však podle nich možné znát zdravotnické a epidemiologické parametry. "Urgujeme předložení variantního plánu postaveného na znalosti specifik jednotlivých prostředí v oblasti kultury," uvádějí v dopise.

Související

Lékaři, ilustrační fotografie.

Odloží se stovky operací, avizují lékaři. Dohoda podle Kubka není na obzoru

Výpovědi z přesčasů už podalo více než 6100 lékařů, kteří tak budou chybět ve směnách, uvedli zástupci České lékařské komory (ČLK). V českých nemocnicích se nachází i oddělení, kde protestuje sto procent lékařů. Od prosince tak sice bude zajištěna akutní péče, ale odloží se stovky operací a tisíce ambulantních návštěv. 

Více souvisejících

ministerstvo zdravotnictví Divadla

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy