Do Česka dorazí téměř 10 milionů samotestů. Seznám schválených dodavatelů se rozšířil

Firmám schválení dodavatelé samotestů už prodali 6,5 milionu testů na covid-19, ve skladech jich momentálně mají 1,5 milionu. Dalších 2,7 milionu testů budou mít k dispozici do konce týdne. Příští týden dodají na trh 9,9 milionu testů. Na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Výše uvedené informace jsou podle Havlíčka od firem, které dosud získaly od ministerstva zdravotnictví výjimku a tuzemské podniky od nich mohou nakupovat testy k samotestování. Resort zdravotnictví seznam dodavatelů průběžně doplňuje, aktuálně čítá zhruba 50 firem, v pondělí jich bylo asi 20.

Stát na samotesty přispívá prostřednictvím úlev ze zdravotního pojištění 60 korun na test, maximálně zaplatí čtyři testy na zaměstnance za měsíc. Odečty ze zdravotního pojištění na samotesty platí i pro živnostníky.

Firmy nad 250 zaměstnanců dnes měly zahájit jejich plošné testování. Dokončit ho musejí do 12. března. Podle Havlíčka testování začalo bez větších problémů, i když podniky měly jen několik dnů na přípravu. Využívají samotesty i vládou doporučovanou metodu testování závodními lékaři, mobilními testovacími týmy nebo přes stávající odběrová centra, řekl. V případě antigenního testování lékaři je toto plně hrazeno ze zdravotního pojištění.

Do plošného testování se v pátek zapojí podniky s 50 až 249 pracovníky, které musejí všechny zaměstnance otestovat do 15. března.

Díky nového vládnímu opatření podle Havlíčka bude takto deset tisíc podniků každý týden testovat dva až 2,5 milionu pracovníků.

V současné době není testování závazné pro lidi, kteří pracují z domova. Nevztahuje se ani na příspěvkové, veřejné či veřejnoprávní instituce, podle ministerstva průmyslu a obchodu se jim ale podobný postup jako například v průmyslových firmách doporučuje. Vláda by měla v pátek jednat o zavedení povinného testování státních zaměstnanců od 10. března, dodal Havlíček.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Karel Havlíček

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Stadion Realu Madrid

Trnitá cesta k přestupu do Realu Madrid je u konce. Mbappé se podle médií upsal Bílému baletu

Několik posledních let se neustále spekulovalo o možném odchodu francouzského útočníka Kyliana Mbappého z Paris Saint Germain do Realu Madrid. Naposledy se o tom začalo zase mluvit minulý týden a nyní má být podle médií transfer prakticky domluven. Uskuteční se až po skončení právě probíhající sezóny 2023/24, kdy mu končí smlouva s aktuálním pařížským zaměstnavatelem a stane se tak volným hráčem.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové nadále přijímají munici od KLDR. Američané odhalili rozsah pomoci

Severokorejci už od loňského září dodali Rusku více než 10 tisíc kontejnerů s municí a dalším vojenským materiálem, oznámilo americké ministerstvo zahraničí v pátek. Například balistické střely již Moskva použila k útokům na Ukrajinu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy