Do Česka míří další stovky tisíc vakcín. Naočkováno je přes 200 tisíc lidí

Tento týden dorazí do Česka 196.000 dávek vakcíny proti covidu-19, příští týden o 20.000 méně. Na twitteru o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Do tří nejpostiženějších krajů, Karlovarského, Královéhradeckého a Plzeňského, půjde navíc 3510 dávek vakcíny od firmy Pfizer/BioNTech. Podle informací na webu ministerstva zdravotníci v ČR aplikovali více než 545.000 dávek, k ochraně před nemocí covid-19 jsou třeba dvě dávky. Dostalo je 207.000 lidí.

Regionem, kde bylo za poslední týden nejvíce nových případů nákazy na 100.000 obyvatel, je podle zveřejněných dat Tachovsko v Plzeňském kraji. V posledním týdnu se tam nakazilo 733 lidí, což je na 100.000 obyvatel téměř 1350. Na rozdíl od Chebska, Sokolovska či Trutnovska, které vláda 11. února uzavřela pro cestování, okres Tachov uzavřený není.

Tachovský starosta Ladislav Macák (Patrioti Tachova) v sobotu uvedl, že nemá informace o tom, že by se měl region také uzavírat. Podle něj to není možné, protože v regionu je málo policistů, kteří by uzávěru hlídali, a chybí tam nemocnice. Uzavření okresu nenavrhuje podle informací ze soboty ani krajský hygienik a neví o něm ani hejtmanka. Nad 900 nakažených na 100.000 obyvatel mají také okresy Plzeňského kraje Klatovy a Plzeň-sever, okres Náchod v Královéhradeckém a Benešov ve Středočeském kraji.

Týdenní počty nově nakažených se zlepšily v uzavřených regionech Chebska v Karlovarském a Trutnovska v Královéhradeckém kraji, v obou je méně než 1000 nakažených na 100.000 obyvatel. Sousedící Sokolovsko, které je uzavřené, má 1222 nakažených na 100.000 obyvatel. Více než 1000 nových případů na tento počet obyvatel má i okres Karlovy Vary.

V Česku se očkuje proti nemoci covid-19 od loňského 27. prosince. Do středy 18. února, ze které pocházejí poslední ministerstvem zveřejněná data, výrobci dodali do ČR 667.000 dávek. Většina byla od firem Pfizer/BioNTech, po zhruba 40.000 dávkách dodaly také firmy Moderna a AstraZeneca. Původně plánované dodávky podle harmonogramu zveřejněného v očkovací strategii počítaly s 998.000 dávkami za leden a únor. V březnu by mělo dorazit přes 900.000 dávek, v dubnu téměř 1,5 milionu.

Související

Více souvisejících

očkování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Česká republika

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 15 hodinami

před 17 hodinami

před 17 hodinami

Morawiecki varuje německého kancléře, aby "nestrkal nos" do polských záležitostí

„To, co nyní německý kancléř říká, může být příprava na scénář uzavření hranic. Ať zjistí, jaká je skutečná situace, a nezasahuje do polských záležitostí,“ řekl premiér Mateusz Morawiecki v Kraśniku v Lubelskie. Uvedla TVP s odkazem na polskou agenturu PAP.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy