Pro zbrzdění šíření nákazy covidu-19 je podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška potřeba zvýšit nejen proočkovanost seniorů a rizikových skupin, ale také mladých lidí. Celoevropské statistiky podle něj potvrzují, že virus se dál šíří zejména mezi mladšími.
Pokud mají malé děti a nejsou očkovaní, mohou se snadněji nakazit a pak virus šířit dál, řekl dnes Dušek na jednání sněmovního školského výboru. Cílem by proto podle něj mělo být dosáhnout očkovanosti 75 procent v každé věkové kategorii, nejen v průměru populace.
Dušek připomněl, že mutace delta je asi dvakrát nakažlivější než byl původní koronavirus způsobující onemocnění covid-19. Podle něj je jisté, že se virus nyní bude šířit zejména mezi nenaočkovanými. Za dobrou zprávu označil to, že děti, které se ve věku do 12 let zatím nemohou očkovat, mívají onemocnění jen s lehkými příznaky nebo bez nich, a covid-19 je proto tolik neohrožuje. Na druhou stranu ale podle Duška hrozí, že mohou nakazit své rodiče, kteří se ještě nenechali očkovat.
Upozornil, že u dospělých do 40 let se podíl očkovaných pohybuje kolem poloviny, což je podle něj málo. Lidé v tomto věku by podle Duška měli zvážit očkování, aby nákazu nešířili dál. "Když se děcko nakazí, což je přírodní jev a dojde k tomu, tak přijde domů, a budou-li rodiče naočkovaní, je tam bariéra pro vstup viru do dalšího šíření," řekl. "Pokud nakažené dítě nakazí zase rodiče, tak zase se rozjede nějaká spirála, která není příjemná a nikdo z nás ji nechce," dodal.
Podle Duška by mělo být 75 procent naočkovaných v každé věkové kategorii. Kompletně dokončené očkování u všech seniorů, zatímco u mladších lidí jen třeba z poloviny, podle něj nebude mít očekávaný účinek. Celoevropská data potvrzují, že virus nyní budou šířit dál hlavně mladší lidé, upozornil. Podle odborníků bude kvůli tomu virus moct i dál mutovat a mohlo by se rovněž stát, že vznikne nebezpečnější varianta, než jsou ty současné.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v neděli uvedl, že pro zrušení opatření proti epidemii je třeba dosáhnout očkovanosti asi 75 procent populace. Podle dat ÚZIS má v populaci nad 18 let kolem 70 procent lidí alespoň jednu dávku očkování nebo jsou k vakcinaci registrovaní. Ve věkových kategoriích od 16 do 39 let se toto číslo pohybuje nad 50 procenty, u dětí mezi 12 a 15 lety dosahuje asi 30 procent. Bez očkování je v Česku podle dat ÚZIS stále také asi půl milionu lidí ve věku nad 65 let, z toho zhruba 97.000 prodělalo onemocnění a chrání je imunita. Dokončené očkování má nyní asi 54 procent obyvatel ČR.
Související
„Vezměte si prosím vakcínu.“ USA čelí rozsáhlé epidemii spalniček, lékaři kvůli očkování apelují na občany
Poslední rozhodnutí Fialovy vlády. Týkají se očkování či sociálních služeb
očkování , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Ajatolláh Alí Chameneí je po smrti
před 1 hodinou
TOI: Íránské revoluční gardy zřejmě zablokovaly jednu z nejdůležitějších námořních cest světa, Hormuzský průliv
Aktualizováno před 1 hodinou
Chameneí je po smrti, tvrdí izraelské úřady
před 3 hodinami
Útok na Írán byl největší leteckou operací v historii Izraele. Mrtvých jsou stovky
před 4 hodinami
Izraelské letectvo zahájilo další nálety na Írán. Exploze zní v Teheránu i u jaderné elektrárny
Aktualizováno před 5 hodinami
Írán zahájil novou vlnu raketových útoků po celém Blízkém východě. Zasáhl luxusní hotel v Dubaji
před 5 hodinami
Trump: Zaútočili jsme, protože Írán vyvíjí rakety schopné zasáhnout USA. Podle rozvědky to není pravda, tvrdí CNN
před 6 hodinami
Válka na Blízkém východě: Íránský ministr i šéf revolučních gard jsou po smrti. Britská letadla jsou ve vzduchu, zasedne RB OSN
před 7 hodinami
Chameneí mohl být při útoku na Írán zabit, tvrdí Izrael. Teherán to popírá
před 8 hodinami
Na dívčí školu v Íránu měly dopadnout tři rakety. Mrtvých je přes 50, tvrdí Teherán
před 9 hodinami
Blízký východ je útoky „zděšen“. Není to naše válka, vzkazuje
před 11 hodinami
Cílem útoků USA a Izraele se stala Chameneího kancelář i prezidentský palác
před 11 hodinami
První reakce na útoky v Íránu: Blízký východ se ocitá na pokraji katastrofy, varuje svět
před 12 hodinami
Blízký východ v plamenech. Íránské rakety dopadají na Katar, Kuvajt, SAE i Bahrajn, Izrael zahájil nové nálety
před 12 hodinami
Pákistán vyhlásil Afghánistánu válku. Spustil rozsáhlou operaci Spravedlivý hněv
před 13 hodinami
Armáda se připravuje na rozsáhlou operaci v Íránu. Teherán odmítli šance na ukončení jaderných ambicí, prohlásil Trump
před 14 hodinami
Izrael a Spojené státy zaútočily na Írán
před 16 hodinami
Počasí bude o víkendu kopírovat trend z posledních dní
včera
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
včera
Je nemocný a má nízké IQ. Trump se velmi ostře pustil do De Nira
Americký prezident Donald Trump se v souvislosti s kritikou političek, které si dovolily mu oponovat během úterního projevu, pustil do slavného herce Roberta De Nira. Filmovou hvězdu označil za člověka s nízkým IQ.
Zdroj: Lucie Podzimková