Epidemie koronaviru v Česku zpomalila v uplynulém týdnu zhruba o třetinu. Přibylo 4379 potvrzených případů nákazy, o týden dříve jich bylo téměř 6900. Rozdíl je mírně ovlivněn tím, že minulý pátek byl sváteční den, kdy bývá testů méně. V mezitýdenním srovnání ale počty nově nakažených klesaly každý den, ve středu a ve čtvrtek se dostaly pod tisíc případů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Epidemie covidu zpomaluje už měsíc. Spolu s tím klesá i zájem o testy. V posledních sedmi dnech jich laboratoře provedly 33.259, o týden dříve jich bylo téměř 42.000. Snižuje se i jejich pozitivita. U diagnostických testů, které podstupují lidé s příznaky, klesl sedmidenní průměr pozitivity z 19 procent pod 16,5 procenta. V případě epidemiologických testů pro lidi, kteří byli například v kontaktu s nakaženým, se průměr snížil o více než procentní bod na zhruba osm procent. U preventivních testů klesla pozitivita mírně na 3,6 procenta.
V nemocnicích je s nákazou 693 lidí. Před týdnem jich bylo více než 900. Nižší než 700 byl počet hospitalizovaných naposledy 10. září. Je ale možné, že údaje z posledních dní při dalších aktualizacích ještě vzrostou. V těžkém stavu je 36 pacientů, v mezitýdenním srovnání o tři méně.
S covidem dosud v Česku zemřelo 41.635 lidí. Počty obětí v poslední době také klesají. V uplynulém týdnu eviduje ministerstvo 53 zemřelých. O týden dříve jich bylo 83. Podobně jako v případě hospitalizací se ale obvykle údaje z posledních dní při dalších aktualizacích ještě zvyšují. "Vykazování úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic," uvádí ministerstvo.
Na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 41 nakažených. Takzvané incidenční číslo se tak od minulého pátku snížilo o 13. Klesá již měsíc, v prvním říjnovém týdnu mělo hodnotu 188. Nejvyšší je momentálně v hlavním městě. Na 100.000 Pražanů připadá v uplynulém týdnu 51 nakažených. Naopak v Moravskoslezském kraji má incidence hodnotu 30, nejméně v Česku.
Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno téměř 4,2 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou infekci eviduje ministerstvo zdravotnictví téměř 358.000.
Zájem o očkování klesá. Počet očkovaných byl v mezitýdenním srovnání nižší v každém z posledních sedmi dní s výjimkou neděle, kdy si ovšem pro vakcínu chodí jen minimum lidí. Ve čtvrtek aplikovali zdravotníci 12.050 dávek, o 2600 méně než před týdnem. V současné době tvoří naprostou většinu podaných vakcín přeočkování.
V Česku je proti koronaviru plně očkováno skoro 6,9 milionu lidí. První posilující dávku má víc než 4,3 milionu očkovaných a druhou více než 603.000 lidí.
Související
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
Záhadná cesta nové mutace covidu: Cikáda dva roky mutovala v těle pacienta, pak se začala šířit
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , EuroZprávy.cz
Aktuálně se děje
včera
Babiš zatrhnul Mrázové cestu na konferenci o Ukrajině. Naštvala ho
včera
Venezuela vyhlásila zónu katastrofy. Na místo zemětřesení míří záchranné týmy
včera
Policie hledá lupiče z pošty na Semilsku. Peníze si odvezl na motorce
včera
Vedro zkomplikuje i cestování. Cestující ve vlacích dostali několik doporučení
včera
Policii kvůli ozbrojenému učiteli zburcoval někdo z jeho blízkých. Muž čelí obvinění
včera
Tropické počasí a extrémní zátěž pro organismus. Meteorologové opět varují
včera
Ukrajinské útoky na Rusko zaujaly Trumpa. Vyzval Zelenského, aby byl odvážnější
včera
Bělorusko po ultimátu Kyjeva stáhlo opakovače signálu. Lukašenko odolává tlaku Putina na zapojení se do války
včera
Francie vypíná jaderné elektrárny, Londýn představil krizový plán. Vlna extrémního počasí má už stovky mrtvých
včera
Ropa už je levnější než před válkou. Trump obvinil čerpadláře z umělého zdražování, v Česku ceny zůstávají vysoké
včera
Počet mrtvých po zemětřesení ve Venezuele dramaticky roste
včera
Spor pokračuje. Prezident je automaticky vedoucím delegace, prohlásil Pavel. Macinka je proti
včera
Lodě našly novou cestu Hormuzským průlivem. Nepřijatelné, bez našeho svolení už nikdo nepropluje, zuří Írán
včera
Přeživší zemětřesení popsali chvíle hrůzy a destrukce. Venezuele nabízí pomoc celý svět
včera
Nejsou to otřesy, co zabíjí. Experti vysvětlili, proč bylo zemětřesení ve Venezuele tak ničivé
včera
Zemětřesení nemohlo přijít v horší chvíli. Venezuela se potácí nad propastí
včera
Macinka akredituje Pavla na summit NATO, potvrdil Babiš
včera
Venezuelu zasáhla nejsilnější zemětřesení za posledních sto let. Obětí může být přes 100 000
včera
Počasí o víkendu: Do Česka dorazí extrémní vedra, teploty vyrostou až na 40 stupňů
24. června 2026 22:00
Rusku se na bojišti nedaří. Rusko ve svých prohlášeních přehání
Ruská armáda pokračuje v pomalém postupu v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, kde soustředila většinu svých sil se záměrem obklíčit klíčová města Kosťantynivka a Lyman. Podle nezávislých odborníků oslovených webem CNN i samotných ukrajinských vojáků jsou však prohlášení Moskvy o zásadních úspěších přehnaná.
Zdroj: Libor Novák