Epidemie koronaviru v Česku dál slábne, denní nárůst nově potvrzených případů klesl

Epidemie koronaviru v Česku dál slábne, denní nárůst nově potvrzených případů klesl v mezitýdenním srovnání desátý den v řadě. V sobotu testy odhalily 439 nově pozitivních, o 31 méně než před týdnem. K tomu ministerstvo zdravotnictví za uplynulý den eviduje 174 podezření na opakovanou nákazu.

Počet hospitalizovaných klesl pod 700, což se stalo naposledy zhruba v polovině července. V těžkém stavu jsou asi tři desítky lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Laboratoře v sobotu provedly přibližně 2000 testů, zhruba o 200 méně než před týdnem. Pozitivita v mezitýdenním srovnání stoupla pouze u epidemiologických testů, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, dosáhla 23 procent. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé s příznaky nemoci byl podíl pozitivních asi 30 procent a u preventivních sedm procent.

Incidenční číslo, tedy počet nových případů nákazy za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel, zůstalo k dnešku na hodnotě 100, před týdnem bylo o dvě desítky vyšší. Nejvyšší incidence zůstává v Praze se 118 nakaženými a nejnižší v Karlovarském kraji, kde je na hodnotě 77.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v zemi potvrzeno téměř 4,036 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je více než 304.500. S potvrzenou nákazou dosud zemřelo 40.787 lidí.

Proti těžkému průběhu chrání podle odborníků očkování. Zdravotníci v sobotu aplikovali 541 dávek vakcíny, před týdnem byl zájem dvojnásobný. Většina lidí si přišla pro posilující dávky. První posilující dávku dostalo 198 zájemců, druhou pak 282 lidí. Plně naočkováno proti covidu bylo v Česku dosud 6,889 milionu lidí. První posilující dávku dostalo více než 4,295 milionu lidí, druhou pak přes 149.000 lidí.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

před 10 hodinami

Jednání v Baku s prezidentem Ilhamem Alijevem. Tajemník Jurij Kim a hlavní poradce pro jednání Kavkazu Louis Bono řeší naléhavou humanitární situaci v Náhorním Karabachu.

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

před 10 hodinami

Počasí v noci dalo hasičům zabrat. Zlámané stromy místy zastavily dopravu

Bouřky a silný vítr, které v úterý večer a v noci zasáhly Česko, lámaly stromy, ničily střechy i elektrická vedení. Hasiči měli napříč několika kraji stovky výjezdů. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy