Epidemie koronaviru v Česku dál sílí. Země druhý den po sobě zaznamenala rekordní počet nových případů nemoci covid-19, dosud nejvyšší je i aktuální počet nakažených. Testy ve středu odhalily 17.668 nakažených, to je o 310 víc, než bylo předchozí úterní maximum. S nákazou se teď v zemi potýká 132.725 lidí, při podzimní vlně jich bylo nejvíc přes 122.000.
V nemocnicích bylo podle posledních údajů na webu ministerstva zdravotnictví 7143 lidí s covidem, asi o dvě stovky méně než předchozí den, z nich 1061 je ve vážném stavu.
Laboratoře provedly ve středu asi 37.000 PCR testů, pozitivních bylo skoro 48 procent z nich. Den předtím se nákaza potvrdila u 40 procent vzorků, v minulém týdnu byla pozitivních i víc než polovina provedených PCR testů. Antigenní testy jsou pozitivní asi v pěti až sedmi procentech, protože je většinou absolvují lidé bez příznaků.
Do statistik přibylo dalších 185 úmrtí, s covidem už v Česku zemřelo celkem 12.621 lidí. V úterý eviduje ministerstvo 152 obětí, za středu zatím 84, zpětně se ale počty zemřelých zpravidla zvyšují.
Od 1. března, kdy testy prokázaly nákazu koronavirem u prvních lidí v Česku, bylo v zemi zaznamenáno 794.740 případů covidu-19, z nich přes 649.000, tedy skoro 82 procent, se mezitím vyléčilo. Většina lidí má mírný průběh nemoci nebo je bez příznaků, v nemocnicích je nyní přes pět procent pozitivně testovaných.
Odborníci čekají, že počty hospitalizovaných i pacientů vyžadujících intenzivní péči ještě porostou, stejně jako denní přírůstky nakažených. Zlepšení čekají nejdřív příští týden. Česko je nyní v nejhorším, pátém stupni protiepidemického systému PES, situací se dnes bude zabývat i vláda. Epidemický index PES dnes klesl o dva body na 84 bodů. Od středy zohledňuje podíl pacientů s covidem-19, kteří o své nákaze před přijetím do nemocnice, zatímco pozitivita testů se do skóre už nezapočítává.
Nejvýrazněji v posledních dnech rostl počet nakažených na severovýchodě Čech. V okrese Hradec Králové přibylo za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel přibližně 1091 případů nemoci, na Rychnovsku 978 a Trutnovsku 968.
Související
Záhadná cesta nové mutace covidu: Cikáda dva roky mutovala v těle pacienta, pak se začala šířit
Nová varianta covidu znepokojuje odborníky. „Cikáda“ už se dostala i do Česka
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Česká republika , Zdravotnictví
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Primátorka Vaňková po volbách nebude pokračovat. Musela na několik operací
před 2 hodinami
S diskařem Bugárem se loučili Šebrle, Kratochvílová či Fibingerová
před 3 hodinami
Pátrání po exmanželce bývalého prince Andrewa je u konce. Našli ji v zahraničí
před 4 hodinami
Klempíř prozradil, co si myslí o StarDance v ČT. Argumenty ministra ale pokulhávají
před 4 hodinami
Trumpovi dochází trpělivost. Írán opět varoval před ničivými americkými útoky
před 5 hodinami
Výročí nejznámějšího pochodu. Mezi Prahou a Prčicemi se chodí již 60 let
před 6 hodinami
Nebezpečná výživa je i v Česku, přiznala firma. Hygienici varovali rodiče
před 7 hodinami
Hormuzský průliv zůstává uzavřen. Dva tankery se přes Íránce nedostaly
před 8 hodinami
Vystrčil nemůže letět armádním letounem na Tchajwan, rozhodla vláda
před 8 hodinami
V Rakousku se objevila nebezpečná dětská výživa. Případ se řeší i v Česku
před 9 hodinami
Šestá osoba je ve vazbě kvůli teroristickému útoku v Pardubicích
před 10 hodinami
Tragédie v Kyjevě. Muž zastřelil několik lidí, zlikvidovala ho policejní zásahovka
před 11 hodinami
Nedělní počasí bude deštivé i bouřlivé, upozornili meteorologové
před 12 hodinami
Mírová dohoda s USA je daleko, prozradil Teherán
Aktualizováno včera
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Lodě hlásí, že se dostávají pod palbu
včera
Zbývá poslední jméno. StarDance odhalila již devět profesionálních tanečníků
včera
Rulíka nahradí silné trenérské duo. Moták a Gross začnou po mistrovství světa
včera
USA se nenechají vydírat, vzkázal Trump do Teheránu
včera
Írán hodlá kontrolovat průliv až do konce války. Ozval se i Chameneí
včera
Je neprávem pozapomenuta. Před 120 lety převzala Nobelovu cenu první Češka
Před 120 lety, 18. dubna roku 1906, obdržela jako první Češka Nobelovu cenu Berta von Suttnerová. Tato žena je pozapomenutou osobností naší historie, přitom se výrazně zapsala do dějin, a to jako pacifistka a první držitelka Nobelovy ceny za mír. Někdy bývá dokonce označována jako největší Češka.
Zdroj: Lucie Žáková