Ve středu přibylo v Česku 14.054 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to nejvyšší denní nárůst za posledních sedm týdnů a šestý nejvyšší přírůstek od březnového začátku epidemie. Epidemický index PES zůstal k dnešku na 81 bodech. Sedmý den se tak skóre, podle kterého se v Česku řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, drží na pátém, nejvyšším stupni pohotovosti.
Dál ale roste reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, které je nyní 1,34. Z údajů na webu ministerstva zdravotnictví vyplývá, že se zhoršují i další ukazatele, z nich se hodnota indexu vypočítává.
Před týdnem testy potvrdily o zhruba 5700 nakažených méně než tuto středu. Dál roste i podíl pozitivních testů. Ve středu dosáhl poměr pozitivních PCR testů 37,8 procenta z víc než 37.000 vzorků. To je zatím nejvyšší číslo od začátku epidemie. U rychlejšího, ale méně spolehlivého antigenního testování dosahuje pozitivita zhruba pěti procent, což je podle statistik v průměru přes 1000 pozitivně testovaných denně.
V nemocnicích bylo den před Štědrým dnem 4836 pacientů s covidem, o 160 méně než předchozí den. Stav 642 z nich lékaři hodnotí jako vážný. Do statistik přibylo dalších 112 úmrtí, celkem zemřelo v Česku 10.776 lidí nakažených koronavirem.
Spolehlivost a rychlost ▶️ Antigenní testy ? výsledek max. do 30 min. @mpo_tweetuje ve spolupráci @ZdravkoOnline připravilo leták určený pro zaměstnavatele k antigennímu testování. Více: https://t.co/sboMZr9JVt pic.twitter.com/8GpzooXslR
— MPO ČR (@mpo_tweetuje) December 22, 2020
Od začátku epidemie se v republice prokazatelně potvrdil nový typ koronaviru u víc než 660.400 lidí. Téměř 84 procent z nich už se uzdravilo, nyní je nakažených 97.241. Většina z nich má mírný průběh nemoci nebo je úplně bez příznaků. Odborníci ale varují před tím, že počet hospitalizovaných včetně nakažených vyžadující intenzivní péči může v příštích dnech znovu výrazně stoupat.
Celostátní bodové skóre indexu PES odpovídá nejpřísnějšímu stupni pohotovosti od pátku 18. prosince. Pět dní bylo 76 bodů ze sta, poslední dva dny má index hodnotu 81. Země se ale dosud řídí opatřeními, která odpovídají mírnějšímu čtvrtému. Na pátý stupeň země přejde po vánočních svátcích v neděli 27. prosince.
Na pátém stupni je index PES ve všech krajích s výjimkou Prahy. Nejhorší situace je k dnešku v Královéhradeckém kraji, který má 90 bodů ze sta. Nejvíc krajů - šest - má skóre 81 bodů. Dalších šest krajů má skóre 85 a vyšší.
Ve středu se ve srovnání s předchozím dnem zhoršila epidemická situace u všech čtyř ukazatelů ovlivňujících hodnotu indexu PES, zatím ale ne tolik, aby to vedlo ke zvýšení skóre. Vedle reprodukčního čísla vzrostl i podíl pozitivních testů za posledních sedm dní, který dosáhl téměř 29 procent. Vývoj epidemie v ČR se hodnotí ještě podle počtu nových případů a nákazy seniorů.
Předchozí rekordní podíl pozitivních testů ze 4. listopadu činil 34,57 procenta, na tento den také připadá nejvyšší denní počet nově hlášených nákaz koronavirem v ČR, a to 15.725. Ministerstvo zdravotnictví zveřejňuje také podíly pozitivních testů očištěné od těch opakovaných, v tomto případě bývá procento vyšší. Rekord má také 4. listopad, a to s 38,38 procenty pozitivních poprvé testovaných lidí. V posledních dnech jsou ovšem tyto údaje prakticky totožné.
Od 27. prosince se v Česku kvůli nepříznivému vývoji nemoci zpřísní opatření. Znovu se uzavřou provozovny služeb, prodávat se budou jen základní potřeby. Zákaz nočního vycházení bude už od 21:00, setkávání lidí mimo vlastní domácnost se omezí na dvě osoby. Tato opatření budou platit nejméně do 10. ledna. Kabinet se předtím sejde a vyhodnotí, zda budou dál potřebné. Nejméně do 22. ledna potrvá nouzový stav.
V předvánoční týden se každý den poměrně výrazně navyšují denní nárůsty nakažených - v pondělí jich bylo skoro 8000, v úterý se počet nových případů blížil 11.000 a ve středu přesáhl 14.000. Na nárůstu nových případů se podílí i plošné antigenní testování veřejnosti, které začalo 16. prosince. Od té doby se udělalo asi 158.000 testů, z toho zhruba 9400 bylo pozitivních, uvedl ve středu ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Mezi pozitivně testovanými bylo asi 5200 lidí, kteří neměli žádné příznaky onemocnění. U antigenního testování dosahuje pozitivita pěti procent, u PCR testů, na které chodí spíše lidé se žádankou od lékaře nebo s pozitivním antigenním testem, to dosud bylo asi 30 procent.
Související
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
Přes pět tisíc nemocných za pár dní. Covid i tak není tím postrachem, co býval
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , ministerstvo zdravotnictví , Česká republika
Aktuálně se děje
před 58 minutami
Na nové ceny si zvykejme, pohonné hmoty jen tak nezlevní, varují analytici
před 2 hodinami
Trump vyzval posádky tankerů, aby projevily odvahu a proplouvaly průlivem i přes íránské útoky
před 3 hodinami
CNN: Pentagon Írán podcenil. Nevěřil, že zablokuje Hormuzský průliv
před 4 hodinami
Počasí se změní, avizují meteorologové. Na horách znovu napadne sníh
včera
Novinky z kauzy Macinkových esemesek. Poradce prezidenta naznačil závěry policistů
včera
Ombudsman se zastal ženy, které na výdaje zbývalo 2500 korun měsíčně
včera
Karel III. promluvil ke Commonwealthu. Republikáni protestovali kvůli Andrewovi
včera
Obchody začínají upozorňovat, jak bude otevřeno o Velikonocích
včera
Pavel a Babiš budou jednat o rozpočtu či bezpečnostní situaci
včera
Žádné výmluvy a výjimky. Trumpova Amerika reaguje na české obranné výdaje
včera
Tyhle kecy poslouchat nebudu. Vondra odešel z debaty se slovenským politikem
včera
Íránci se mohou zúčastnit MS ve fotbale, s ohledem na jejich životy to ale nedoporučuji, prohlásil Trump
včera
Hrozí největší narušení dodávek ropy v historii, varuje IEA. Je důležitější, že Írán nebude mít jaderné zbraně, míní Trump
včera
První prohlášení íránského vůdce: Chámeneí požaduje od USA kompenzace, nařídil blokaci Hormuzského průlivu
včera
Válka v Íránu nahrává Putinovi. Pomáhá financovat jeho invazi na Ukrajinu
včera
Válka v Íránu stojí USA miliardy dolarů. Námořnictvo není připraveno eskortovat tankery přes Hormuzský průliv
včera
Tlačte na Putina, ne na nás, vyzval Zelenskyj Trumpa
včera
Šichtařová úplně končí v politice. Nezmění ji ani volby, prohlásila
včera
Ukrajinci plánují útoky na mou rodinu, prohlásil Orbán
včera
Írán označil Trumpa za Satana: Je to nejhloupější prezident v dějinách USA
Válečný konflikt na Blízkém východě provází čím dál ostřejší rétorika, která prakticky vylučuje brzké diplomatické řešení. Jahjá Rahím Safaví, vysoký vojenský poradce íránského ajatolláha Modžtaby Chameneího, v íránské státní televizi bez obalu zaútočil na amerického prezidenta Donalda Trumpa. Označil ho za samotného Satana a nejvíce zkorumpovaného a hloupého prezidenta v dějinách USA. Podle Safavího je existence Íránu a Izraele v jednom regionu nemožná a definitivní zkáza podle něj čeká právě sionistický režim.
Zdroj: Libor Novák