Firma Nanospace dodá státu 200 000 nanoroušek

Firma Nanospace, která kvůli koronaviru začala vyrábět nanoroušky, jich za květen dodá 200.000 pro ministerstvo vnitra. S novým obchodním partnerem spustila automatizovanou linku s denní kapacitou 10.000 roušek.

S firmou Pardam se dohodla, že od ní bude odebírat membrány. Poptávku má i ze zahraničí, nově vyrábí i antivirový šátek. Loni měla obrat tři miliony Kč, letos je v souvislosti s dopady koronaviru utržila za první čtvrtletí. ČTK to řekl obchodní ředitel Nanospace Jiří Kůs.

Nanospace už dodala přes 200.000 nanoroušek pro krizový štáb Českých Budějovic včetně zdravotníků, další písecké nemocnici i městu Písek. S výrobou jí pomohly společnosti Kvalitex, ACE sport, Katy ateliér, Net CZ, Otavan Strakonice, Luckwest nebo Peří Mareš. S některými bude spolupracovat dál. Firmě vzrostla návštěvnost e-shopu: teď je v desetitisících denně, v minulosti byla ve stovkách.

Nová linka vyrobí denně 10.000 roušek, kapacitu lze zvýšit na 22.000 kusů. Nanospace, která dosud vyráběla lůžkoviny z nanovláken, si roušky nechá v nabídce. Dříve prodávala jako doplňkové zboží roušky Respilon.

"Rozhodli jsme se roušky nechat, protože se začala objevovat poptávka od různých větších firem i od agentur, které dělají eventy nebo konference. Doděláme regulérní certifikaci roušky jako zdravotního prostředku, bude to investice za několik stovek tisíc korun," řekl Kůs.

Poté, co ministerstvo průmyslu a obchodu s agenturou CzechInvest zmapovalo české výrobce ochranných pomůcek, oslovilo tyto firmy ministerstvo vnitra. Nanospace mu za květen dodá 200.000 roušek.

Limitující je teď podle Kůse nedostatek nanomembrán a netkaných textilií. Nanospace získala na začátku pandemie zdarma tři role membrán od firmy Pardam z Roudnice nad Labem. Minulý týden se s ní dohodla, že membrány od ní bude odebírat dlouhodobě. Při epidemii koronaviru koupila firma membrány i od firmy Nanotex.

Loni měla Nanospace obrat tři miliony Kč, letos tuto sumu utržila za první dva měsíce. Stabilizovala cash flow a může investovat do nových výrobků. Patří k nim antivirový šátek s nanomembránou. Nanospace se vrací i k výrobě lůžkovin. "Jak se nanovlákna stala najednou sexy, posílila se poptávka i po lůžkovinách. Řešíme s Alzou vstup na jejich e-shop, ozvali se nám i zahraniční zájemci, řešíme uvedení na kanadský trh," řekl Kůs.

Firma má pět zaměstnanců, výrobky si nechává šít v externích dílnách. Zatím se zaměřovala na lůžkoviny z nanovláken pro alergiky. V roce 2018 měla tržby 2,62 milionu Kč a skončila ve ztrátě po zdanění 408.000 Kč. Vyplývá to z účetní závěrky zveřejněné ve Sbírce listin.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 27 minutami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 45 minutami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Bidenův odchod z kandidátky okomentovalo i Rusko. Opět mluví o válce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli v reakci prezidenta USA Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení uvedl, že do voleb šéfa Bílého domu je ještě daleko a pro Moskvu je prioritou tvz. speciální vojenská operace, tedy válka na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy