Firmy nahlásily přes 57.000 pozitivních samotestů

Zaměstnavatelé nahlásili dosud 57.163 pozitivních samotestů na covid-19 svých pracovníků. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Za pondělí až čtvrtek tohoto týdne jich bylo 32.418, což je zhruba o 30 procent víc než za celý první týden testování. Ministerstvo již dříve uvedlo, že testovat ve firmách i školách se bude nejméně do poloviny února.

Podle odborníků se ukazuje, že antigenní testy fungují dobře.

"Asi 53,6 procenta všech nahlášených pozitivit bylo následně konfirmováno PCR testem. Potvrzená pozitivita je u 83,6 procenta konfirmovaných," sdělil Jakob. Pozitivně testovaný pracovník automaticky odchází do pětidenní karantény. Na potvrzení výsledku PCR testem jít nemusí. Pokud ale PCR test absolvuje, po negativním se může vrátit do práce.

Sociolog Daniel Prokop, který je součástí týmu, který vládě radí s pandemií, na twitteru napsal, že data o testování ve firmách ukazují, že pozitivním antigenním samotestům lze věřit. "Navíc antigenních pozitivních je výrazně méně než karantén přes kontakt. Záchyty omezené, ale rostou o 30 procent týdně," uvedl s tím, že důležité jsou kvalitní testy.

Molekulární biolog Marian Hajdúch k tomu napsal, že pětidenní karantény jsou tak ve většině případů spíš "izolace". Rozdíl mezi karanténou a izolací je v tom, že karanténa se nařizuje lidem, u kterých se nákaza ještě definitivně neprokázala, například po kontaktu s nakaženým nebo nově právě po pozitivním antigenním samotestu, izolace se pak nařizuje pozitivně testovaným. "Podle mne to je i jedno z možných vysvětlení rychlého růstu reinfekcí," dodal Hajdúch.

Plošné testování má být nástrojem, jak Česko zvládne vlnu nakažlivější varianty koronaviru omikron. Od začátku letošního roku se dvakrát týdně testovalo nejprve ve školách, od 17. ledna už se žáci a studenti testují jednou týdně a dvakrát týdně všichni zaměstnanci nebo podnikatelé, kteří přicházejí do kontaktu s dalšími osobami.

Tento týden laboratoře zaznamenaly vůbec nejvyšší počty nákaz od začátku epidemie v březnu 2020. Ve středu bylo poprvé pozitivně testováno přes 54.600 osob a dalších téměř 5000 se nakazilo opakovaně. Ve čtvrtek mělo pozitivní test 34.740 lidí poprvé a 16.248 znovu, celkově tak počet pozitivních testů znovu překročil 50.000 za den. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve čtvrtek řekl, že očekává, že počty nových případů začnou příští týden klesat.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) firmy

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Oleksandr Syrskyj s ministrem obrany Ukrajiny Rustem Umerovem

Francie pošle instruktory na Ukrajinu. Budou cvičit vojáky

Francie pošle na Ukrajinu instruktory, aby vycvičili ukrajinské vojáky, řekl v pondělí odpoledne Oleksandr Syrskyj, vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil. Vyjádřil také naději, že příklad Paříže budou následovat i další západní země.

před 27 minutami

před 28 minutami

OSN, ilustrační foto

Izrael zaútočil na uprchlický tábor v Rafahu. Mimořádně zasedne RB OSN

Rada bezpečnosti OSN svolala na úterý mimořádné zasedání v souvislosti s izraelským náletem na uprchlický tábor ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, který si podle tamních úřadů vyžádal nejméně 45 obětí. S odvoláním na nejmenované diplomaty o tom v noci na úterý informovala agentura AFP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Energetika

EK schválila Česku miliardovou podporu na modernizaci tepláren

Evropská komise po intenzivním vyjednávání vydala pro Česko povolení na provozní podporu pro vysokoúčinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v maximálním celkovém objemu 3,2 miliardy eur. Bude tak možné aplikovat opatření, které je zásadní pro modernizaci energetiky a teplárenství a přispěje k plnění klimatických cílů. Model bude zároveň využívat nejefektivnější a nejmodernější formu podpory, která se bude odvíjet od situace na trhu.

Aktualizováno včera

včera

Noční klid

RECENZE: Plíživá paranoia a kolaps společnosti. Noční klid zpřítomňuje úzkost

Takřka měsíc před začátkem festivalu v Karlových Varech se do českých kin dostává druhý celovečerní film režiséra Michala Hogenauera, jehož intimní debut Tiché doteky ve Varech odpremiéroval před pěti lety. Jeho novinka Noční klid pokračuje v suverénní režii, komorním pojetí a rozplétání celospolečenských problémů na pozadí individuálních osudů.

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko omezí pohyb ruských diplomatů. Moskva mluví o rusofobii

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dává miliardy na dostupnější nájemní bydlení. Vláda zahájila program

Osm miliard korun na investice do výstavby, přes dvě stovky státních pozemků, které vláda bezplatně převede na obce a města, i příprava bytových projektů – to jsou konkrétní výsledky vlády vycházející z jejího programového prohlášení. Konkrétní parametry podpory dostupného nájemního bydlení představili premiér Petr Fiala (ODS), vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Cílem investiční části reformy Bydlení pro život je zvýšení podílu dostupných nájemních bytů na trhu.

včera

včera

včera

včera

Michal Koudelka

Koudelka ve Sněmovně ozřejmil, o co šlo proruské platformě Voice of Europe

Jedním z cílů lidí kolem sankcionované platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř EU, řekl ředitel BIS Michal Koudelka v pondělí na konferenci v Poslanecké sněmovně. Koudelka ocenil tvrdou a nekompromisní reakci vlády, která platformu a její představitele zařadila na konci března na národní sankční seznam. 

včera

Robert Fico

Ficův stav se po atentátu nadále zlepšuje, oznámila nemocnice

Lékařské konzilium na základě výsledků vyšetření potvrdilo postupné zlepšování zdravotního stavu slovenského předsedy vlády Roberta Fica (Směr-SD). Agenturu TASR o tom v pondělí informoval tiskový odbor Úřadu vlády (ÚV) SR. Premiér je hospitalizován ve Fakultní nemocnici s poliklinikou FD Roosevelta v Banské Bystrici.

včera

Češi kvůli MS v hokeji zaplnili náměstí Prohlédněte si galerii

Co čeká hokejisty na Staromáku? Nadšení fanoušci nebudou to jediné

V Česku budou dnes odpoledne oficiálně pokračovat oslavy zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji, který národní tým vybojoval v neděli večer po vítězství nad Švýcarskem. Největší akce se chystá na Staroměstském náměstí v Praze. Na co se lidé mohou těšit? 

Aktualizováno včera

Česko se v Národním divadle rozloučilo s baletním mistrem Vlastimilem Harapesem

Česko se v pondělí rozloučilo s baletním mistrem Vlastimilem Harapesem, který zemřel po těžké nemoci během předminulého týdne ve věku 77 let. Lidé v čele s jeho kolegy zaplnili historickou budovu Národního divadla, která hostila poslední rozloučení. Zájem byl značný, smuteční hosté museli čekat ve frontě.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy