FN Brno hlásí strmý nárůst pacientů s koronavirem, Dětská nemocnice omezuje provoz

Fakultní nemocnice Brno zaznamenala výrazný nárůst počtu pacientů s nemocí covid-19. V sobotu ráno jich měla 167, dnes ráno jich má 206. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Zařízení proto upravuje některá další oddělení na covidové jednotky. V bohunickém areálu bude kvůli zhoršení situace pomáhat i personál z Dětské nemocnice, která pod Fakultní nemocnici Brno spadá. Nárůst počtu pacientů s covidem-19 zaznamenala i Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně nebo znojemská nemocnice.

Dětská nemocnice omezuje chod některých oddělení. "Týká se to oddělení, kde jsou plánované úkony a je možnost jejich odkladu. Chceme posílit personál v Bohunicích," uvedla Plachá.

Podle ní se o víkendu zvýšil počet hospitalizovaných s covidem-19. "V sobotu ráno jsme měli na standardních lůžcích 136 pacientů a 31 na lůžcích JIP. Dnes ráno je to 171 pacientů na standardních lůžcích a 35 na jipových," uvedla Plachá.

pic.twitter.com/qSQKmoqA9J

— FN Brno (@FNBrno) January 4, 2021

Dodala, že v nejvíce exponované době loni na podzim bylo v nemocnici kolem 250 pacientů. Nemocnice předělává další oddělení, aby měla v rezervě další lůžka. "Vždy chceme mít rezervu tak 20 až 30 lůžek. Naše maximum, které můžeme vyčlenit pro covidové pacienty, je 330 standardních a 60 jipových lůžek," dodala Plachá.

Více pacientů s koronavirem má i svatoanenská nemocnice. "V současné době jich evidujeme 95, což je proti 30. prosinci nárůst o 20 osob," uvedl za nemocnici Jiří Erlebach. Poslední den v roce měla znojemská nemocnice 44 hospitalizovaných s covidem-19, nyní je jich podle mluvčí Petry Veselé 77. "Sháníme dobrovolníky se zdravotním vzděláním, abychom ulevili sestrám," dodala mluvčí.

Pro Jihomoravský kraj v Protiepidemickém systému (PES) platí pátý z pěti stupňů pohotovosti, vyplývá z webu PES. Na jižní Moravě je od začátku pandemie k dnešku 70.652 potvrzených případů nemoci covid-19. Vyléčilo se 58.512 lidí, naopak 1488 s nemocí zemřelo.

Kraj Vysočina požádal armádu o pomoc pro svoji Nemocnici Jihlava

Pomáhat by mělo deset vojáků. Potvrzení pomoci kraj očekává dnes odpoledne, řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Novotný (ČSSD). Jihlavská nemocnice má podle něho takřka 100 pracovníků s covidem-19. Nemocnice má zhruba 1500 zaměstnanců.

"Kolem 16:00 bychom měli mít potvrzení, zda je (vojáky) dostaneme, nebo nedostaneme. Já předpokládám, že ano," řekl Novotný. Ve všech pěti krajem zřizovaných nemocnic je podle něho 200 nemocných pracovníků. Žádná z dalších nemocnic podle něho ale nyní pomoc armády nepotřebuje. "Ty ostatní na tom zatím nejsou s těmi nemocnými tak jako jihlavská nemocnice, ale všechno se to může změnit, ten tlak je obrovský, máme přes 300 pacientů covid pozitivních (ve všech krajských nemocnicích)," řekl Novotný.

Podle mluvčí jihlavské nemocnice Moniky Zachrlové se nyní nemocnice stará o 63 pacientů s koronavirem. Osm z nich je v těžkém stavu, u dalších 23 je stav středně těžký. Před Vánoci měla jihlavská nemocnice 18 pacientů s covidem-19.

Od 2. ledna pomáhá armáda při odběrech testů na koronavirus v Nemocnici Nové Město na Moravě. Už od prosince loňského roku pomáhají vojáci při odběrech i v Nemocnici Havlíčkův Brod, Pelhřimov a Třebíč. Jejich pomoc je dohodnutá do 15. ledna.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) FN Brno Zdravotnictví nemocnice Brno Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy