Hlavní hygienička Jarmila Rážová se nakazila koronavirem. Potvrdil to u ní výsledek testu. Rážová je nyní v domácí izolaci. ČTK to řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) podle ní nastoupí do domácí karantény. Do ní šel podle premiéra Andreje Babiše (ANO) i ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.
Podle mluvčí ministerstva Vojtěch i další členové vedení resortu jdou dnes na testy a podle výsledků se rozhodne o postupu, uvedla mluvčí. Pražští hygienici oznámili, že dohledávají kontakty a posoudí, u kterých bude nutné testování a karantény.
"Laboratorní výsledek Hygienická stanice hlavního města Prahy obdržela v ranních hodinách dnešního dne a ihned zahájila příslušné epidemiologické šetření," uvedl mluvčí pražských hygieniků Zbyněk Boublík. Jméno hlavní hygieničky nesdělil. Zmínil pouze, že "pozitivní osoba" je v domácí izolaci. Rážová podle mluvčí ministerstva pocítila příznaky onemocnění, proto se nechala otestovat.
"Laboratorní výsledek Hygienická stanice hlavního města Prahy obdržela v ranních hodinách dnešního dne a ihned zahájila příslušné epidemiologické šetření," uvedl mluvčí pražských hygieniků Zbyněk Boublík. Jméno hlavní hygieničky nesdělil. Zmínil pouze, že "pozitivní osoba" je v domácí izolaci.
Rážová podle mluvčí ministerstva pocítila příznaky onemocnění, proto se nechala otestovat. "Paní hlavní hygienička má příznaky chřipky, nemá teplotu," řekl premiér. Uvedl, že s Rážovou mluvil kvůli zajištění fungování hygienické služby. Zmínil, že do karantény kvůli kontaktu s hygieničkou nastoupil vedle Vojtěcha i ředitel ÚZIS Dušek. ÚZIS shromažďuje údaje o vývoji koronavirové nákazy, Dušek výsledky pravidelně představuje na tiskových konferencích a účastní se jednání. Předseda vlády s hlavní hygieničkou také jednal, nařízenou izolaci ale nemá.
Podle Boublíka je cílem hygieniků dohledat maximální množství lidí a posoudit, zda byli s pacientem "v epidemiologicky významném kontaktu". Poté se rozhodne o postupu, testech a karanténách.
Štěpanyová ČTK řekla, že ministr i další pracovníci ministerstva půjdou na testy dnes. Podstoupit by je měli ti, kteří strávili s hlavní hygieničkou víc než 15 minut. Ministr bude mít domácí karanténu, uvedla mluvčí.
Vojtěch dnes zrušil svůj program v Karlovarském kraji právě proto, že byl v kontaktu s člověkem pozitivním na covid-19, sdělil ČTK krajský úřad. Měl navštívit nemocnice v Chebu a Sokolově. Do Chebu sice dorazil, krátce po zahájení návštěvy se ale omluvil a z preventivních důvodů návštěvu ukončil a vrátil se do Prahy.
Ministerstvo přijímá opatření. V budově je povinné nošení roušek. Část zaměstnanců bude z preventivních důvodů pracovat z domova, upřesnila mluvčí.
Rážová vystoupila v neděli v pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce. Mluvčí ČT Karolína Blinková ČTK sdělila, že televize bude postupovat podle doporučení hygieniků a lékařů. Nyní mapuje, s kým se hlavní hygienička v redakci zpravodajství a publicistiky setkala. Pracovníci pak půjdou na testy, podle výsledků se rozhodne o dalším postupu.
Související
Jágrovou má v čele pražských hygieniků vystřídat Schumová
Předvánoční rozvolnění bylo tragickou chybou. Neregistrovanou vakcínou bych neočkoval, říká Maďar
Jarmila Rážová (hygienička) , ministerstvo zdravotnictví , Adam Vojtěch (ANO) , Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) , Ladislav Dušek , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Americké síly úspěšně dokončily dramatickou záchrannou misi v Íránu. Našli ztraceného letce
před 1 hodinou
Počasí příští týden: Žádné oteplení se zatím nechystá
včera
Režim v Íránu se nezměnil. Po Trumpových útocích je naopak ještě tvrdší, míní analytici
včera
Podpora Putina je nejnižší od začátku invaze na Ukrajinu
včera
Rutte poletí kvůli útokům na členy NATO za Trumpem
včera
Záchranné týmy amerického letectva provádějí jednu z nejnebezpečnějších operací moderní historie
včera
Egypt učinil zásadní obrat ve své obchodní politice vůči Rusku a Ukrajině
včera
Jako z filmu Terminátor. Frontovou linii na Ukrajině začínají ovládat drony a roboti
včera
Politico: Magyara čeká očistec. Orbánův systém učinil Maďarsko prakticky neovladatelné
včera
Záhadná cesta nové mutace covidu: Cikáda dva roky mutovala v těle pacienta, pak se začala šířit
včera
Zelenskyj: Rusko si místo velikonočního příměří zvolilo cestu eskalace
včera
Evropa na pozadí energetického šoku zvažuje návrat k jaderným elektrárnám
včera
Posádka mise Artemis II překonala polovinu cesty k Měsíci
včera
Maska příjemného politika se hroutí. Orbánovi hrozí drtivá porážka, propagandě zasadil smrtelnou ránu internet
včera
Předpověď počasí s doporučením. Meteorologové řekli, jak bude v neděli
3. dubna 2026 21:57
StarDance bude výzva i pro kaskadérku. Na parketu se ukáže Hana Dvorská
3. dubna 2026 21:03
Ceny Anděl budou rozdány příští týden. Pořadatelé odhalili jména vystupujících
3. dubna 2026 20:18
Velikonoční mši vynechají dcery bývalého prince Andrewa. Rodina je ale nezavrhuje
3. dubna 2026 19:56
Fotbal v Itálii v krizi. Potřetí v řadě se nepostoupilo na MS, končí šéf svazu i trenér
3. dubna 2026 19:32
Babiš prozradil řidičům, jak se budou stanovovat maximální ceny pohonných hmot
Češi se v tomto týdnu dozvěděli, jak chce vláda ovlivnit ceny pohonných hmot. Denně se bude stanovovat maximální cena. Premiér Andrej Babiš (ANO) vysvětlil, jak má systém fungovat. Řidiči by vždy už večer měli vědět, kolik je další den bude maximálně stát litr paliva.
Zdroj: Jan Hrabě