Hospitalizovaných s covidem je nejméně od září, za sedm dní přibylo 2201 případů

Nových případů nemoci covid-19 v Česku v mezitýdenním srovnání opět ubylo. Laboratoře za posledních sedm dní odhalily 2201 případů nákazy, téměř o 1700 méně než předešlý týden. Současně ubylo i testů, které pojišťovny nyní hradí jen se žádankou od lékaře. V nemocnicích je s koronavirem 176 pacientů, což je nejméně od poloviny loňského září.

Vyplynulo to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Incidenční číslo, tedy počet potvzených případů covidu na 100.000 obyvatel za uplynulých sedm dní, kleslo na 22 z 36 minulý pátek. Mezi regiony je k dnešku nejnižší incidence v Libereckém kraji, kde v přepočtu na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden 11 nakažených. Naopak nejvíce jich je nadále v Praze, a to 44.

První potvrzené případy covidu se v ČR objevily v březnu roku 2020, od té doby se nákaza prokázala u 3,92 milionu lidí. Z toho 40.262 lidí zemřelo. V minulém týdnu jich bylo devět, o týden dříve zemřelo 32 lidí s koronavirem. Při dalších aktualizacích se ale údaje z posledních dní mohou ještě změnit.

V souvislosti s poklesem počtu potvrzených případů nákazy ubývá jak zemřelých, tak i hospitalizovaných s covidem. Před týdnem jich bylo téměř o stovku více než nyní.

Dál klesl v mezitýdenním srovnání i zájem o očkování. Za posledních sedm dní si pro vakcínu přišlo 13.583 lidí, o týden dříve jich bylo téměř 15.000. Většina lidí si nyní chodí pro třetí, posilující dávku. Dokončené očkování proti covidu má v ČR téměř 6,9 milionu lidí, posilující dávku dostalo 4,2 milionu z nich.

Koronavirus je podobně jako ostatní respirační viry sezonní, více se šíří v chladných podzimních a zimních měsících. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) před týdnem řekl, že lidé, kteří o přeočkování v současné době uvažují, protože jim uplynula šestiměsíční lhůta po druhé dávce, mohou počkat na podzim, aby měli před další vlnou vyšší protilátky.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

včera

včera

včera

včera

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

včera

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

včera

včera

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

22. září 2023 21:58

Aktualizováno 22. září 2023 21:26

22. září 2023 21:03

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy