Hospitalizovaných s covidem je nejméně za půl roku, převažují senioři

Hospitalizovaných s covidem-19 v Česku je v posledních dnech nejméně za půl roku, méně než nedělních 920 bylo naposledy 24. října. Z úterního zhruba tisíce pacientů je 870 seniorů, z toho je čtvrtina starších 85 let.

Vyplývá to dat, která o hospitalizacích zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví. Část pacientů přitom nemá příznaky a nemocnice jejich nákazu odhalí až při testování na příjmu. Například FN Motol měla podle informací na twitteru před týdnem polovinu bezpříznakových.

Za celý duben bylo podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) dosud 2780 hospitalizovaných. Bez očkování byla asi třetina, což odpovídá i zhruba dvoutřetinové proočkovanosti populace. Průměrný věk neočkovaných hospitalizovaných byl v dubnu 67 let, s dokončeným očkováním 68 let a u očkovaných s posilující dávkou 76 let.

Na jednotkách intenzivní péče (JIP) leželo zatím za duben 310 osob s covidem-19, z nich 232 bylo starších 65 let a 143 starších 75 let. Neočkovaní na JIP byli průměrně sedmašedesátiletí, plně očkovaní šestašedesátiletí a pacientům s posilující dávkou bylo průměrně 74 let.

Nemocnice se obvykle snaží pacienty před delšími svátky propustit domů. Před Velikonocemi bylo hospitalizovaných denně mezi 1300 a 1500, o svátcích počet klesl pod tisíc. Nově byly ale i o svátečních dnech hospitalizovány desítky lidí, v pondělí už téměř stovka a v úterý více než 200.

Situace v nemocnicích je ale výrazně jiná než před rokem, kdy vrcholila zátěž způsobená velkou vlnou nákaz kulminující na začátku března 2021. Loni v březnu bylo nově hospitalizovaných více než 25.000 nakažených, letos to bylo asi třikrát méně. Loni za celý duben bylo 10.400 pacientů, letos za 19 dní asi 2800.

Počty pozitivních případů jsou si ale meziročně mnohem blíž, což svědčí o tom, že průběhy nemoci způsobené variantou koronaviru omikron, která se šíří v současné době, jsou mnohem mírnější. Loni v březnu bylo pozitivně otestováno téměř 310.000 lidí, letos v březnu asi 233.000. V dubnu 2021 bylo nakažených necelých 94.000, v letošním dubnu zatím asi 64.600.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy