I v pátek ubylo nakažených koronavirem, klesá však i počet testovaných

V pátek přibylo v Česku 8256 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je asi o desetinu méně než před týdnem. Ubývá ale i prováděných testů na koronavirus, takže podíl pozitivně testovaných naopak oproti předchozímu pátku stoupl. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Stále také klesá počet hospitalizovaných s nemocí covid-19. V pátek jich bylo 2398, z toho 173 ve vážném stavu. Za poslední týden se tak množství hospitalizovaných i vážně nemocných snížilo o čtvrtinu.

Denní počty nově nakažených se snižují postupně už od začátku února. Dále klesá i tzv. incidenční číslo, tedy počet nových případů nákazy koronavirem za posledních sedm dní na každých 100.000 obyvatel. K dnešku kleslo v Česku z pátečních 531 případů na 523, což je nejméně od 12. ledna.

Stejně jako nově potvrzených případů nákazy však ubývá od začátku února i testovaných. V pátek bylo provedeno asi 27.000 PCR testů a 10.000 antigenních, což bylo dohromady přibližně o pětinu méně než před týdnem. Podíl pozitivních tak ve všech kategoriích testů podobně jako v předchozích dnech stoupl. Například v nejpočetnější kategorii preventivních a plošných testů vzrostl podíl pozitivně testovaných z 12,49 procenta za předchozí pátek na 15,53 procenta.

Přibližně od poloviny února se snižuje množství lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici. Varianta koronaviru omikron, která je nyní v Česku nejvíce rozšířená, je podle odborníků nakažlivější než dříve dominantní varianta delta, ale způsobuje méně závažný průběh nemoci covid-19. Stejně výrazně, jako ubývá hospitalizovaných, se snižuje i počet zemřelých s covidem-19. Za posledních sedm dní ministerstvo zaznamenalo 268 úmrtí, což bylo oproti předešlému týdnu o čtvrtinu méně.

V posledních týdnech klesá také množství očkovaných proti covidu-19. V pátek bylo podáno asi 8600 dávek vakcín, tedy asi o třetinu méně než před týdnem.

Za celou dobu epidemie v Česku od začátku března 2020 bylo zaznamenáno celkem 3,62 milionu potvrzených případů nákazy koronavirem. Zemřelo 38.892 lidí s covidem-19. Plně naočkováno bylo 6,85 milionu lidí. Více než čtyři miliony z nich dostaly také posilující dávku očkování.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 11 hodinami

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy