Vyvracíme fake news: Ibuprofen nezhoršuje průběh Covid-19, zprávu šíří i francouzský ministr

Také v češtině koluje po sociálních sítích zpráva, která v souvislosti s koronavirem varuje před užitím ibuprofenu. Dezinformaci šíří i francouzský ministr Olivier Véran. Naopak lékařská univerzita z rakouské Vídně se od celé záležitosti distancovala.

Přidejte svůj názor 34 komentářů

Ibalgin, lék proti bolestem
doporučujeme

Po sociálních sítích, a to dokonce i v českém znění, začala kolovat falešná zpráva, která varuje před použitím brufenu při nákaze koronavirem. Autoři se odvolávají na vídeňskou univerzitu, která údajně zkoumala lékařské pitevní zprávy z případů úmrtí v Itálii.

“Zjistila, že převážná většina úmrtí měla v těle látky na bázi brufenu, a vyhodnotila, že pacienti, kteří si při výskytu teploty vzali proti teplotě látku na bázi Brufenu. Brufen, místo aby léčil, podpoří růst a rozmnožování koronaviru dvojnásobně. Z toho vyplývá, že při výskytu teplot nepoužívat na sražení teploty Brufen (Ibalgin), ale jiné prostředky (např. Acylpyrin),” je doslova napsáno v příspěvku na facebooku.

Vídeňská univerzita se od těchto tvrzení na svém twitterovém profilu MedUniWien distancovala. “Pozor! Momentálně koluje prostřednictvím (aplikace) WhatsApp nepravdivá zpráva o údajných výsledcích výzkumu vídeňské Uniklinik o ibuprofenu a nemoci Covid-19. Nemáme s tím nic společného,” uvedli představitelé univerzity.

Informaci na twitteru šíří i francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran. “Užívání protizánětlivých léků (ibuprofen, kortizon,...) může zhoršit infekci. Pokud máte horečku, vezměte si paracetamol. Pokud již užíváte protizánětlivé léky nebo máte pochybnosti, požádejte o radu svého lékaře,” radil lidem.

Loading...
Vstupte do diskuze (34)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonsko nabídne 20 zemím lék proti covid-19, je mezi nimi i Česko

07.04.2020 09:20 Japonsko plánuje věnovat dvacítce zemí včetně Česka lék proti chřipce, který je účinný při léčbě…

Covid-19: Koncem května má být remdesivir pro 140 tisíc pacientů, počet…

07.04.2020 08:34 Americká společnost Gilead chce mít na konci května experimentální lék na covid-19 remdesivir…

K promoření dojde i bez zásahu státu, děje se už teď, tvrdí vědci

06.04.2020 22:00 Aktualizováno Na vhodnosti záměrného promoření populace novým typem koronaviru se odborníci neshodnou. Zřejmě…

Vojtěch souhlasí s promořením populace. Opatření proti covid-19 se mají…

06.04.2020 22:00 Aktualizováno Pokud se situace do středy nezmění, půjde podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy