V 31 ze 77 českých okresů bylo za posledních sedm dní potvrzeno více než 300 nových případů nákazy covidem-19 na 100.000 obyvatel. V první desítce regionů s nejvyšším incidenčním číslem dominují okresy z Moravy, Slezska a jižních Čech. Vůbec nejhorší epidemická situace je na Prostějovsku s více než 650 případy.
Vyplývá to z otevřených dat ministerstva zdravotnictví platných k této sobotě. Ministerstva školství a zdravotnictví se 21. října dohodly, že v okresech s incidencí vyšší než 300 budou na přítomnost nákazy testováni nenaočkovaní žáci.
Pro první testování v pondělí 1. listopadu bylo zvoleno osm okresů. Regiony pro druhou vlnu o týden později mají být podle dřívějšího vyjádření hlavní hygieničky Pavly Svrčinové vybrány na základě údajů z této soboty.
Jednoznačně nejvyšší incidenci vykazuje okres Prostějov, kde testy za poslední týden potvrdily 653 nových případů infekce v přepočtu na 100.000 obyvatel. Druhé místo patří okresu Ostrava-město s incidenčním číslem 578 a Brno-venkov s 551 případy.
První pětku uzavírají okresy České Budějovice a Brno-město. Ty mají incidenční číslo 529, respektive 500.
V dalších 11 okresech zaznamenali v posledním týdnu méně než 500, ale více než 400 nových případů na 100.000 obyvatel. Do této kategorie patří například Šumpersko, Domažlicko, Frýdecko-Místecko, ale i okres Praha-východ.
Incidenční číslo nižší než 400 ale vyšší než 300 mělo k této sobotě 15 okresů. Patřilo k nim Zlínsko, město Plzeň, Jihlava, Karviná či hlavní město Praha a středočeský okres Praha-západ.
V intervalu od 200 do 300 potvrzených případů za poslední týden na 100.000 obyvatel je 18 okresů. Dalších 28 jich má incidenční číslo nižší než 200.
Vůbec nejlepší epidemická situace byla k této sobotě v okresech Sokolov a Náchod. Na Sokolovsku odhalili za týden jen 46 případů covidu na 100.000 obyvatel, na Náchodsku 69. Incidenční číslo nižší než sto vykazuje ještě Děčínsko a Chebsko.
Neočkovaní žáci se budou v pondělí 1. listopadu testovat v okresech České Budějovice, Ostrava-město, Prostějov, Prachatice, Brno-venkov, Přerov, Opava a Karviná. Podle ministra školství Roberta Plagy se to dotkne asi 165.000 žáků. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (oba za ANO) na začátku tohoto týdne uvedl, že o vybraných okresech rozhodla data z předchozí neděle, protože na přípravu testování je potřeba týden.
Související
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
Záhadná cesta nové mutace covidu: Cikáda dva roky mutovala v těle pacienta, pak se začala šířit
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , ministerstvo zdravotnictví
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Ukrajina sestřelila od začátku války téměř půl milionu ruských raket a dronů
před 1 hodinou
Nůžky se rozevírají. Kongo čelí masivnímu šíření eboly, Uganda hlásí úspěšné zvládnutí nákazy
před 3 hodinami
Bílý dům se opřel do Sáncheze. Pokud chcete proti Španělsku zakročit, podpoříme vás, vzkázal Evropě
před 4 hodinami
Trump: Odvolal jsem úder proti Íránu. Měl být tak silný, že ho svět nezažil od konce druhé světové
před 5 hodinami
Počasí: Extrémní teploty budou pokračovat, vlna veder se příští týden vrátí
včera
V kavárně v Moskvě došlo k výbuchu. Na místě údajně slavili ruští hlavouni
včera
Jak má probíhat odzbrojení Pásma Gazy? Bílý dům chce začít do měsíce, podle expertů jde o práci na rok
včera
Coca-Cola, Mondelēz, Danone, Ferrero a další firmy bojkotují snahy o potlačení obezity, varuje WHO
včera
Počasí: Moravu zasáhly silné bouřky, mohou padat kroupy
včera
Proti FIFA se bouří světové fotbalové organizace. Současný způsob řízení je neudržitelný, vzkazuje UEFA
včera
Rusko mění strategii. Místo energetické infrastruktury si na Ukrajině vybírá nový typ cílů
včera
Záchranáři převezli na Bulovku ženu s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc
včera
Jak překonali migranti opevněnou hranici? Proč zamířili zrovna do Ceuty? Otázky, na které se ptá celý svět
včera
Španělsko odsoudilo reakci EU na příliv migrantů. Sánchez si stěžuje von der Leyenové na sobeckost a ignoraci
včera
Proč jsou útoky na Kyjev navzdory krytům tak ničivé? Na vině je hned několik faktorů
včera
Není to jen válka. Klimatická krize je pro globální ekonomiku stále větší hrozbou
včera
Nedostali jídlo ani bydlení. Většina migrantů se ze španělské enklávy vrátila zpět do Maroka
včera
Rusko zaútočilo na Kyjev balistickými raketami, nejméně devět mrtvých
včera
Počasí hraje zásadní roli. V Česku nastane nejhorší stav za čtyři roky
31. července 2026 21:57
Knížakovi bude na pohřbu mluvit i bývalý prezident Klaus
Česko se příští týden rozloučí s někdejším šéfem Národní galerie a rektorem AVU Milanem Knížákem. Součástí obřadu budou smuteční řeči, které pronesou dvě významné osobnosti veřejného života. Knížák zemřel během uplynulého víkendu, bylo mu 86 let.
Zdroj: Jan Hrabě