Epidemický index PES, podle kterého se řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, stoupl k dnešku ze 76 na 81 bodů. Důvodem nárůstu je zvýšený podíl pozitivních testů na nový typ koronaviru za poslední týden. Na hodnotě 76 bodů byl index předchozích pět dní. O zrychlujícím tempu šíření nemoci covid-19 vypovídá i údaj o počtu nově prokázaných případů. Testy jich v úterý odhalily 10.821, o přibližně 2900 víc než ve stejný den předchozího týdne.
Naposledy přibylo v Česku více než 10.000 případů za den 6. listopadu, tedy před více než šesti týdny. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Celostátní bodové skóre indexu PES odpovídá pátému, tedy nejpřísnějšímu stupni pohotovosti od pátku 18. prosince. Oficiálně ale v Česku zatím platí protiepidemická opatření pro čtvrtý stupeň. Vláda by dnes mohla rozhodnout o přechodu na pátý. Podle úterního vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by mohl platit od 27. prosince.
V úterý se ve srovnání s pondělím zhoršila epidemická situace u všech čtyř ukazatelů ovlivňujících hodnotu indexu PES. K růstu o pět bodů ale přispěl jediný z nich, a to podíl pozitivních nálezů při testech na nový koronavirus za posledních sedm dní. V pondělí byl tento ukazatel na necelých 26 procentech, v úterý už těsně nad 27 procenty.
Z přibližně 31.900 úterních testů byl covid prokázaný u 34 procent. Vyšší podíl pozitivních vzorků ze všech provedených testů byl v Česku naposledy 4. listopadu.
Od začátku epidemie se novým typem koronaviru v Česku prokazatelně nakazilo přes 646.000 lidí. Téměř 85 procent z nich už se uzdravilo, nyní je nemocných 88.722.
Počet zemřelých s covidem v úterý stoupl o 51. Od začátku března zemřelo 10.664 lidí s prokázanou infekcí novým typem koronaviru.
U většiny nakažených má nemoc mírný průběh, nebo jsou dokonce bez zjevných příznaků. V nemocnicích bylo v úterý 4782 pacientů s nemocí covid-19, stav 618 z nich lékaři hodnotí jako těžký. Oproti stejnému dni předchozího týdne se počet hospitalizací nezměnil, ve srovnání se začátkem prosince byl vyšší o více než stovku případů.
V pátém stupni je index PES ve všech krajích s výjimkou Prahy. Nejhorší situace je v Karlovarském kraji, který má 86 bodů ze sta. Nejvíce krajů, sedm, má skóre 81 bodů.
Nejvíce se nemoc v posledních dnech šíří na Opavsku a v Ostravě. V okrese Opava přibylo za posledních sedm dní 680 nakažených na 100.000 obyvatel, v Ostravě 675. Dobrá není situace ani na Kroměřížsku a Rychnovsku, kde připadá v přepočtu na 100.000 obyvatel 674, respektive 661 nově infikovaných za poslední týden.
Související
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
Záhadná cesta nové mutace covidu: Cikáda dva roky mutovala v těle pacienta, pak se začala šířit
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , ministerstvo zdravotnictví , Česká republika , Jan Blatný
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Proč Írán ukončil klid na Blízkém východě a zahájil překvapivý útok?
před 51 minutami
Hamás pod tíhou katastrofální humanitární situace schválil Trumpův plán na odzbrojení
před 1 hodinou
Rada míru dosáhla historické dohody s Hamásem, tvrdí Trump. Z Blízkého východu přichází jiné zprávy
před 3 hodinami
Počasí: O víkendu extrémní vedra poleví, tropy ale zůstanou
včera
Proč Evropu spalují nejničivější požáry novodobé historie? Na vině jsou klimatické změny a vlny veder
včera
Nevídaný krok. UEFA hrozí bojkotem všech turnajů pořádaných FIFA
včera
Zrušení devátých tříd nebude. Je to nekoncepční výplod okurkové sezony, tvrdí Plaga
včera
Praha kvůli extrémnímu počasí zakázala rozdělávání ohňů a kouření na rizikových místech
včera
Armáda byla připravena ruskou raketu sestřelit, prohlásil Tusk
včera
Válka s Íránem se dál rozrůstá. Poprvé byl zasažen i Egypt
včera
Polsko nebylo cílem ruské rakety, mírní napětí Tusk. EU incident ostře odsuzuje, USA jej chtějí prošetřit
včera
Další extrémní počasí je tady. Jak zvládnout vedra? Inspirujte se u obyvatel tropických států
včera
Jak se Rusko dostává ke klíčovým evropským technologiím? Sankce obchází skrze jeden asijský stát
včera
Zelenskyj se vypravil do Polska. Restartoval vztahy s Tuskem
včera
Horké počasí nabírá na síle. Experti upozorňují na extrémní zátěž i hrozbu požárů
včera
Detaily schůzky zveřejněny: Netanjahu postupoval opatrně, snažil se Trumpa nenaštvat
včera
Počet mrtvých po silném zemětřesení v Japonsku roste. Záchranné práci komplikují extrémní vedra
včera
Zásoby raket Patriot se tenčí. Na obzoru je unikátní trilaterální dohoda
včera
Ohnivé peklo o síle atomových bomb. Požáry v Evropě jsou největší v historii, vytváří vlastní bouřky
včera
Desetimetrový kráter v Polsku způsobila ruská střela
Během nočního masivního útoku na Ukrajinu narušila vzdušný prostor Polska, které je členem Severoatlantické aliance, ruská střela s plochou dráhou letu Ch-101. O události informoval ukraińský ministr zahraničí Andrij Sybiha s tím, že jde o další jednoznačný důkaz krizové situace. Šéf ukrajinské diplomacie na sociální síti X zdůraznil, že posílení protivzdušné obrany jeho země je v současnosti zcela klíčové pro bezpečnost celého euroatlantického společenství.
Zdroj: Libor Novák