Epidemické skóre PES v Praze dnes kleslo po třech dnech z 90 na 85 bodů. Hlavní město ale nadále zůstává v pátém, tedy nejvyšším stupni rizika. V neděli přibylo v metropoli 841 potvrzených případů nemoci covid-19. Bylo to o 250 víc než před týdnem, kdy ale mohly statistiku ovlivnit nižší počty testů na nový typ koronaviru v období vánočních svátků.
Vyplývá to z aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Minulé pondělí měl index PEX v Praze hodnotu 61 bodů. Ve středu stoupl na 76 bodů a v posledním dni loňského roku si připsal dalších devět bodů. Od začátku roku byl epidemický index v metropoli na 90 bodech.
⚠️V Praze evidujeme za NEDĚLI 3.1.2021 / 841 nově potvrzených případů onemocnění covid-19. Od začátku epidemického výskytu onemocnění dne 1.3.2020 dosáhl celkový kumulativní počet případů k datu 3.1.2021 čísla 85.149, počet aktivních případů 14.330#COVID19 #praha pic.twitter.com/pBUY8gHV8w
— Hygienická stanice hl. m. Prahy (@hygpraha) January 4, 2021
Důvodem dnešního poklesu indexu o pět bodů je snížení reprodukčního čísla ze sobotních 1,42 na nedělních 1,29. Ostatní tři hodnocené parametry se v mezidenním srovnání naopak zhoršily, jejich bodové ohodnocení přesto zůstalo beze změny.
Od začátku epidemie se novým typem koronaviru v Praze prokazatelně nakazilo přes 85.000 lidí. Téměř 70.000 z nich už se uzdravilo a 1120 zemřelo. Aktuálně je tak v Praze 14.330 nemocných s prokázaným covidem.
Denní nárůsty počtu infikovaných v hlavním městě kulminovaly na konci loňského roku, kdy po tři dny v řadě neklesl jejich počet pod 1700. Maximem bylo 2009 nově prokázaných případů v úterý 29. prosince.
Celostátní rizikový index protiepidemického systému PES klesl na 85 bodů. Předchozí tři dny byl na dosud nejvyšší hodnotě 90 bodů ze sta.
Kromě Prahy jsou v nejvyšším stupni epidemického rizika i všechny kraje. Nejhorší situace je nyní v Karlovarském kraji, kde je skóre PES na 96 bodech. Naopak nejnižší skóre vykazují se 76 body kraje Jihočeský a Plzeňský. Méně bodů než Praha mají také kraje Olomoucký, Jihomoravský a Ústecký. Shodné bodové skóre jako hlavní město mají střední Čechy a Vysočina.
12. února 2026 21:22
FN Olomouc zareagovala na vyšetřování. Prozradila, co odhalilo její vlastní šetření
Související
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
Přes pět tisíc nemocných za pár dní. Covid i tak není tím postrachem, co býval
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Praha , Česká republika
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Bude mít EU vlastní ICE? Lidskoprávní organizace bijí na poplach
před 55 minutami
Souboj o přízeň Evropy odstartoval. V Mnichově proběhla veřejná přetahovaná mezi USA a Čínou
před 1 hodinou
Opravdu má Putin zájem o mír? Rusko stále častěji míří na civilisty, počet mrtvých na Ukrajině rapidně vzrostl
před 2 hodinami
Počasí přinese tento týden další silné mrazy, o víkendu se výrazně oteplí
včera
První vyjádření z USA: Washington nemá důvod zpochybňovat, že byl Navalnyj zavražděn, prohlásil Rubio
včera
Motoristé navrhnou nového ministra životního prostředí. Má dělat vše co mu Turek řekne
včera
Vitozziová získala ve stíhačce první italské olympijské biatlonové zlato. Voborníková sahala po TOP 10
včera
Další medaile pro Česko ze snowboardové disciplíny byla daleko. Oba české týmy skončily ve čtvrtfinále
včera
Reakce na odhalení vraždy Navalného: Ve hře jsou nové protiruské sankce
včera
Česko zažije v březnu demonstraci na Letné, oznámil Minář
včera
Stíhací závod biatlonistů zvládl nejlépe Švéd Ponsiluoma. Nejlepší Češi uzavírali první dvacítku
včera
České hokejisty čeká složitější cesta k bojům o medaile. Se Švýcary prohráli v prodloužení
včera
Tisíce lidí opět vyšly do ulic. Na stovkách míst demonstrují na podporu Pavla
včera
Evropa dostala od Trumpa kopanec do zadku, rozhodně ale nečelí civilizačnímu zániku, shodli se lídři
Aktualizováno včera
Macinka se na MSC střetl s Clintonovou, obhajoval Trumpovu politiku
včera
Ostuda, mnichovský trapas, truhlík z okresního přeboru vyhořel... Opozice tepe Macinku za hádku s Clintonovou
včera
EU zatím nemůže nabídnout Ukrajině datum vstupu, shodují se někteří lídři
včera
Hokejisté Slovenska nečekaně postupují přímo do čtvrtfinále, i přes svou prohru se Švédy
včera
Rubio na MSC vyzval Evropu, aby se připojila k Trumpovu novému světovému řádu
včera
Zelenskyj v Mnichově formuloval podmínky, za kterých Ukrajina přistoupí k podpisu mírové dohody
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na bezpečnostní konferenci v Mnichově jasně formuloval podmínky, za kterých je jeho země ochotna přistoupit k podpisu mírové dohody. Klíčovým požadavkem je bezpečnostní záruka ze strany Spojených států na minimálně 20 let. Tato podmínka přichází před důležitými trilaterálními jednáními mezi Ukrajinou, Ruskem a USA, která mají začít příští týden.
Zdroj: Libor Novák