K očkování proti covidu se do zhruba 11:00 přihlásilo přes 70.000 lidí nad 65 let, pro které se dnes spustila registrace. Na twitteru o tom informovali zástupci projektu Chytrá karanétna. Podle pátečního vyjádření ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) je lidí mezi 65 a 69 lety zhruba 670.000. Celkově bylo v Česku za 3,5 měsíce očkování podáno 2,2 milionu dávek, každý člověk musí dostat dvě.
Ministr v pátek uvedl, že čeká, že se lidí nad 65 let bude hlásit až 400.000, protože někteří se už mohli registrovat dříve kvůli chronickým nemocem, u kterých může nákaza koronavirem jejich zdravotní stav zkomplikovat.
Podle dat ministerstva o očkování k pondělí bylo lidem ve věku 65 až 69 let dosud podáno přes 100.000 dávek, asi 26.600 z nich má dokončeno očkování dvěma dávkami. Kromě chronických pacientů může jít také například o zdravotníky nebo učitele. Lidem mladším 65 let bylo v Česku podáno přes 740.000 dávek, 296.000 z nich má dokončené očkování.
DATA. Od rána se mohou k očkování registrovat všichni nad 65 let. Do této chvíle se přihlásilo přes 70 tisíc lidí. Registraci podporuje i nová kampaň, která upozorňuje, že nyní mají přednost ti nejzranitelnější. Pak přijdou na řadu ti, kteří jsou méně ohrožení. pic.twitter.com/2XcOcJi5zs
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) April 14, 2021Očkování proti covidu začalo v Česku loni 27. prosince. Nejprve se mohli nechat vakcinovat zdravotníci, zaměstnanci a klienti domovů pro seniory, kde se na podzim nákaza častěji šířila. Postupně se registrace otevírala také pro mladší vybrané skupiny zaměstnanců kritické infrastruktury, učitele nebo sociální pracovníky. Z pacientů mají nárok na očkování například lidé léčící se s nádory, cukrovkou, těžkým astmatem či vyžadující dialýzu.
Z 1,45 milionu lidí nad 70 let žijících v Česku dostalo už alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu 57 procent, dokončené očkování dvěma dávkami má skoro 29 procent. Ve čtvrtek se budou nejstarší lidé nad 80 let očkovat tři měsíce. Vakcinace už se pozitivně projevila na podílu nakažených, hospitalizovaných i úmrtí této věkové skupiny na celkových počtech.
Související
Česko chce zlepšit proočkovanost proti chřipce. Inspiraci bere ze zahraničí
Revoluce v očkování proti chřipce: Na světě je zbrusu nová moderní vakcína
očkování , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu
včera
Hradec si odváží z Norska senzační výhru, Jablonec duel plný zvratů v Chorvatsku nezvládl
včera
Česko chce zlepšit proočkovanost proti chřipce. Inspiraci bere ze zahraničí
včera
Hasiči budou mít nového šéfa. Vlček skončil po pěti letech v nejvyšší funkci
včera
Může to být nejhorší epidemie eboly v historii, varují experti z Afriky
včera
Ukončování reprezentačních kariér nebere konce. V národním týmu nebude pokračovat Zelený
včera
Policejní manévry na Klatovsku. Muž měl použít zbraň proti příbuzným
včera
Babiš jednal s černohorským premiérem o evropské integraci a obranné spolupráci
včera
Foldyna stále nesmí domů. Soud prodloužil předběžné opatření
včera
Nebezpečné počasí. Meteorologové varovali před požáry na dalších místech
včera
Babišova vláda chce změnit jednací řád. Premiér prý nedostane více pravomocí
včera
Sparta se na úvod boje o Ligu mistrů utká s Lyonem, pohárové soupeře znají i další české týmy
včera
Trump znovu pohrozil Íránu. Američané zasáhli a znehybnili tanker
včera
Čeští hasiči opět bojují s požárem ve Francii. Lidé museli být evakuováni
včera
Macinka zmínil nové informace v případu Čecha zadrženého v Číně
včera
Rusové zaútočili na ukrajinskou výstavu dronů. Zemřelo nejméně 10 lidí
včera
Počasí příští týden: Do Česka se vrátí tropy, vedra mohou být extrémní
24. července 2026 21:58
Ukrajinské drony soustavně devastují "ruský Amazon". Putin k útokům mlčí
24. července 2026 20:40
Peníze výměnou za reformy? Třetina zemí se bouří proti revolučnímu plánu EU
24. července 2026 19:27
Zelenskyj se příští týden sejde v Bílém domě s Trumpem
V Bílém domě se v úterý 28. července uskuteční klíčové jednání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Zprávu podle webu Kyiv Post v pátek oficiálně potvrdil představitel americké administrativy pod podmínkou anonymity. Schůzka se odehraje v době, kdy se Washington snaží vystupovat v roli hlavního vyjednávače a stupňuje svůj diplomacie zaměřený na ukončení ruské agrese vůči Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák