Každý sedmý nakažený koronavirem je senior nad 65 let

Každý sedmý nakažený COVID-19 je senior nad 65 let, kteří jsou podle odborníků nejčastějšími oběťmi nového typu koronaviru. Také v Česku jich je mezi 31 zemřelými v nemocnicích většina, často se nakazili v domovech důchodců.

První případy nákazy byly v Česku potvrzeny 1. března, dnes počty nemocných překročily 3200, seniorů bylo k dnešnímu večeru 469. Nemocnice pro nemocné zřizují speciální lůžka, opatření zavedly i domovy pro seniory.

Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) zveřejnil před týdnem model počtu nakažených mezi seniory, který počítal s jejich patnáctiprocentním podílem mezi nemocnými.

"Pokud bychom udrželi podíl nakažených seniorů na patnácti procentech, tak by byl počet nakažených seniorů poměrně zvládnutelný, i kdyby to stouplo ke 30 procentům, tak ještě zvládnutelný," řekl tehdy ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.

Model počítal na konci března s 500 nemocnými seniory nad 65 let, reálně jich je 469. Na konci dubna jich pak při pokračování 15 procent mělo být zhruba 2300. Model horšího vývoje počítal s nárůstem podílu až na 30 procent, který by znamenal více než 3500 nemocných seniorů. Další odhady vývoje ministerstvo zdravotnictví zveřejní ve středu.

První případy v Česku byly spojené s cestami do zahraničí, zejména lyžařskými dovolenými v Itálii, proto byli prvními nakaženými spíše mladší lidé v dobrém zdravotním stavu. V zahraničí se nakazila už méně než pětina nynějšího celkového počtu případů. Se šířením epidemie v Česku se zvýšil počet vážných případů u starších nebo více nemocných lidí. Podle posledních dat ministerstva zdravotnictví je v nemocnicích 291 lidí s vážnějšími průběhy nemoci, 64 z nich potřebuje plicní ventilaci nebo přístrojové okysličování krve.

První pacient nakažený koronavirem zemřel 22. března. Byl to pětadevadesátiletý muž, který žil v domově pro seniory a nakazil se zřejmě v léčebně dlouhodobě nemocných. V podobných zařízeních je nakažených klientů více než stovka, v některých desítky najednou. Návštěvy jsou tam zakázané od 9. března, klienti se tak většinou nejspíš nakazili od personálu. V zařízení v Litoměřicích dnes potvrdilo nákazu u více než 50 klientů, přes dvě desítky je také v dalším na Havlíčkobrodsku nebo léčebně dlouhodobě nemocných v Praze.

Ministerstvo nejdříve uvedlo, že by lidé s COVID-19 měli stonat přímo v těchto zařízeních sociálních služeb. Měla jim vyhradit desetinu kapacity, samostatný personál a sociální zařízení. Domovy si od začátku měsíce ale stěžují, že nemají dostatek ochranných pomůcek k tomu, aby o nemocné pečovaly. Ochranné brýle a obleky podle aktuálního průzkumu nemá víc než 60 procent zařízení. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) je prostřednictvím krajů dostanou.

Proti tomu se ohradili jejich zřizovatelé, že v některých případech taková opatření nejsou možná. Dostatečné kapacity pro ty, kteří mají lehký průběh nemoci a nepotřebují lékařskou péči, nemají ani nemocnice. Lůžka a personál jsou potřeba pro vážné případy, kterých je asi desetina. Z nich pětina vyžaduje intenzivní péči a přístroje na pomoc s dýcháním.

Později bylo rozhodnuto, že v každém kraji bude pro tyto seniory vyhrazené nějaké zařízení. Například z pražských domovů jsou přesouváni do Lázní Toušeň, další místa by měla být v Nemocnici Na Františku. Celkem chce ministerstvo pro tyto nemocné seniory v ČR vyhradit asi 320 lůžek. Nemocnice ale nemají dost personálu.

Problémy nastávají hlavně tam, kde je nakažený nebo v karanténě i personál. Například v Břevnici na Havlíčkobrodsku žádal kraj o pomoc armádu, nakonec v zařízení pomáhají hasiči a tři zdravotníky posílá pražská Nemocnice na Bulovce. Podobná situace bude zřejmě ve více zařízeních, kdy jsou nemocí klienti i personál a i ti zdraví pak musí do karantény.

S testováním všech obyvatel domovů pro seniory ministerstvo nepočítá, povinně se testu podrobují jen ti, kteří mají do zařízení přijít nově. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo vhodné, aby se testoval pravidelně personál.

V Česku podle statistické ročenky fungovalo v roce 2018 celkem 525 domovů pro seniory s asi 37.000 lůžky. V 341 domovech se zvláštním režimem bylo 20.100 lůžek a v 204 domovech pro postižené 12.000 lůžek. Nemocnice podle ÚZIS zvládnou i 33.000 nakažených kumulativně, modely podle dosavadního vývoje počítají s 15.000.

Související

Marian Jurečka

Jak přilepšit důchodcům? Jurečka přišel s novým návrhem

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes oznámil nové opatření, které se týká seniorů, kteří i v důchodu pokračují v práci. Namísto mírného trvalého zvyšování penze by se jim měly nově začít odpouštět sociální odvody. Toto opatření, které bude součástí důchodové reformy, má shodu v rámci koalice.
Marian Jurečka

"Nikoho jsme nepoškodili." Jurečka uvítal nález ÚS k valorizaci důchodů

Ústavní soud dnes svým nálezem potvrdil, že úprava valorizačního mechanismu, ke které vláda v loňském roce přistoupila, byla v souladu s ústavním pořádkem. Došlo tak k zamítnutí návrhu hnutí ANO na zrušení této valorizační novely. MPSV rozhodnutí Ústavního soudu vítá. Potvrdilo se, že vláda byla v krizové situaci rozpočtově odpovědná a jednala v zájmu budoucích generací i mezigenerační solidarity. Odůvodnění verdiktu nyní MPSV podrobně prostuduje.

Více souvisejících

důchodci, senioři Domov důchodců ministerstvo zdravotnictví nemoci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy