Koalice Spolu žádá po ministerstvu zdravotnictví zveřejnění mapy odběrových center

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) požaduje po ministerstvu zdravotnictví zveřejnění mapy odběrových center pro PCR testování a navýšení kapacity tam, kde je nedostatek. Na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně to řekl místopředseda sněmovního zdravotnického výboru Vít Kaňkovský (KDU-ČSL).

V některých regionech je podle poslance nedostatečná kapacita testování a chybí také informace o odběrových centrech. "Vyzýváme ministerstvo zdravotnictví, aby v řádech dnů zveřejnilo mapu odběrových center PCR testování v České republice i s podrobnými informacemi," řekl. Jde například o denní kapacitu a o to, zda pracují pět nebo sedm dní v týdnu. V regionech, kde je kapacita nedostatečná, by se podle Kaňkovského měla zvýšit.

Potvrzené případy koronaviru v Česku opět stoupají, ve středu jich přibylo 279, v mezitýdenním srovnání více než dvojnásobek. Více pozitivních testů za jeden den evidovalo ministerstvo zdravotnictví naposledy 8. června. Incidenční číslo vzrostlo, nyní na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden deset nakažených. Po třech dnech poklesu stouplo také reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, k dnešku dosahuje 1,2.

Reagovat na vývoj epidemie by se podle opoziční koalice mělo důsledným trasováním a sekvenováním vzorků, díky němuž je možné sledovat mutace. Procento sekvenovaných vzorků je podle Kaňkovského nízké.

Sekvenováno v Česku dosud bylo podle dat z minulého týdne 4830 vzorků. Diskriminační PCR metodu musejí pro vyšetřování vzorků od lidí s podezřením na nákazu koronavirem používat od července všechny laboratoře. Celogenových sekvenací může být provedeno až 4500 měsíčně. Odborníci se shodují v tom, že pečlivé sledování výskytu nových variant a přednostní trasování jimi nakažených osob může bránit nástupu další vlny epidemie.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek připomněl, že opozice ve středu neprosadila ve Sněmovně debatu o pandemickém stavu a jeho aktuálních podmínkách. Na grémiu příští týden se opoziční strany pokusí znovu bod zařadit na program schůze. Pokud se to nepodaří, začnou sbírat podpisy pro svolání mimořádné schůze.

Související

Očkování, ilustrační foto

Do Česka dorazí další desítky tisíc vakcín proti černému kašli

Ministerstvo zdravotnictví zajistilo více než 110 tisíc vakcín proti černému kašli nad rámec již objednaných. Už v březnu dorazilo téměř 10 tisíc vakcín z Velké Británie, v dalších týdnech dorazí očkovací látky z Kanady a Francie, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Více souvisejících

ministerstvo zdravotnictví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) ODS top 09 KDU - ČSL

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

Babišův případ nekončí. Šaroch se odvolal v kauze Čapí hnízdo

Žalobce Jaroslav Šaroch se v pátek odvolal proti osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo. Státní zástupce se odvolal v neprospěch dvou obžalovaných, tedy expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Nagyové. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy