Konec zelené a červené. Aplikace Tečka zmodrala

Aplikace Tečka, s jejíž pomocí lidé mohou prokazovat, že jsou očkováni proti koronaviru, otestováni nebo po nemoci, nově zobrazuje certifikáty modrou barvou. Důvodem změny je podle mluvčího Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) Lukáše Trnky to, že pro uznání bezinfekčnosti platí v různých zemích EU různé podmínky.

Zatímco v Česku je doklad o očkování do 14 dnů po druhé dávce dvoudávkové vakcíny neplatný, v některých zemích stačí k prokázání bezinfekčnosti už první dávka. Dřívější červené či zelené podbarvení mohlo být při cestování matoucí.

"Označování certifikátů zelenou a červenou barvou podle platných ochranných opatření ČR jsme ponechali pouze v seznamu osob a seznamu certifikátů osoby," uvedl Trnka.

Druhým důvodem změny je podle Trnky to, že by se kontroloři při zjišťování bezinfekčnosti například při vstupu na kulturní akci či při cestování, neměli řídit pouze pohledem na podbarvení dokladu v aplikaci.

"Kontrolor by měl ověřovat platnost certifikátu vlastní čtečkou QR kódu, například aplikací čTečka nebo obdobnou, podle pravidel příslušného státu," doplnil Trnka.

Aplikaci Tečka už si stáhlo přes milion uživatelů. Aplikace je dostupná od 30. června. Aplikace funguje buď pasivně pro uložení vydaného certifikátu, nebo je aktivně propojená s databází Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a o výsledky nového testu nebo podanou vakcínu se sama automaticky aktualizuje.

V aplikaci je možné evidovat potvrzení i pro více lidí najednou. U certifikátů se rovněž zobrazuje, kolik času například zbývá do vypršení platnosti testu na covid-19.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) covid pasy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kamala Harrisová

Kamala Harrisová chce být prezidentkou USA a porazit Trumpa

Americký prezident Joe Biden se v neděli vzdal své snahy o znovuzvolení pod rostoucím tlakem svých demokratických kolegů a podpořil viceprezidentku Kamalu Harrisovou jako kandidátku strany, která se v listopadových volbách utká s republikánem Donaldem Trumpem. Ta je připravena výzvu přijmout a porazit kandidáta republikánů.

včera

včera

Trump: Biden je křivák, který nebyl nikdy vhodný pro kandidaturu. Harrisovou bude snazší porazit

Republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump v neděli prohlásil, že by bylo snazší porazit viceprezidentku Kamalu Harrisovou než současného prezidenta Joea Bidena.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy