Koronavirem se do června nakazilo 13,9 procenta zubních lékařů

Koronavirem se podle průzkumu České stomatologické komory (ČSK) do konce letošního června nakazilo asi 13,9 procenta zubních lékařů. Vyplývá to z dotazníkového šetření komory, které vyplnilo přes 2700 stomatologů. Z běžné populace do konce června onemocnělo 15,6 procenta. Podle aktuálních dat k neděli 28. listopadu bylo pozitivně testovaných už zhruba 2,1 milionu osob, tedy skoro pětina.

V dotazníku podle komory 658 zubních lékařů uvedlo, že onemocnělo, z toho 15 opakovaně. "U 57 procent z nich bylo onemocnění verifikováno PCR testem. U 24 procent byla diagnóza stanovena pouze na základě klinických příznaků," uvedla komora v tiskové zprávě. Za prokázaný případ nákazy se podle ministerstva zdravotnictví považuje pouze ten potvrzený PCR testem.

Podle prezidenta ČSK Romana Šmuclera někteří poté, co se u nich typické příznaky projevily, na PCR test nešli. Ve studii to podle něj přiznali proto, že je anonymní. "Nechci to omlouvat. Řada těch, kteří zjistili, že mají covid, se zaizolovali, ale nešli na test, aby kvůli pozitivitě nebyli v izolaci třeba měsíc," vysvětlil Šmucler. Soukromí lékaři jsou soukromí podnikatelé, nemají tak nárok na nemocenskou, kterou dostávají zaměstnanci v karanténě či izolaci.

Ze studie také vyplývá, že 80 procent zubařů, kteří covidem onemocněli, má dlouhodobé následky. Nejčastěji jde o únavu, poté psychické nebo neurologické potíže. Zhruba pětina stomatologů netuší, kde se koronavirem nakazili, téměř 50 procent uvedlo nákazu v rodině a asi 40 procent v zaměstnání, někteří nevědí od koho, další od pacientů nebo spolupracovníků.

Očkovaných je podle dotazníku 83 procent respondentů, asi pětině organizovaly vakcinaci Okresní stomatologické komory. Z více než 2700, kteří v dotazníku odpovídali, se 216 očkovat vůbec nechce.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) zubaři

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 14 hodinami

před 16 hodinami

před 16 hodinami

Morawiecki varuje německého kancléře, aby "nestrkal nos" do polských záležitostí

„To, co nyní německý kancléř říká, může být příprava na scénář uzavření hranic. Ať zjistí, jaká je skutečná situace, a nezasahuje do polských záležitostí,“ řekl premiér Mateusz Morawiecki v Kraśniku v Lubelskie. Uvedla TVP s odkazem na polskou agenturu PAP.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy