Koronavirem se nakazil primář Uherskohradišťské nemocnice, podobný problém řeší Český Krumlov

Koronavirem se nakazil primář Uherskohradišťské nemocnice. Informovala o tom dnes Česká televize. Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) ČTK řekl, že jde o primáře neurologie. Oddělení se nyní uzavře. Podle Čunka jde naštěstí o malé oddělení. Zdravotníci, kteří jdou do karantény, příznaky onemocnění nyní nemají.

Mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant uvedl, že primář zůstal na začátku týdne doma, necítil se dobře. Výsledek testu se dozvěděl dnes dopoledne. "Vedení nemocnice okamžitě přijalo nezbytná opatření a ve spolupráci s krajskými hygieniky poslalo do domácí karantény pět lékařů a 14 zdravotních sester a dalších nelékařských pracovníků. Oddělení je v tuto chvíli uzavřeno, tři pacienti byli přeloženi do ostatních nemocnic Zlínského kraje, dalších osm pacientů bylo umístěno na jiná lůžková oddělení v rámci Uherskohradišťské nemocnice," uvedl Havrlant.

Pozitivně testovaný primář byl naposledy ve službě v pondělí. Pět pacientů, kteří byli na oddělení na akutních lůžkách, s primářem do kontaktu nepřišlo, byli přijati až později, tři byli nyní přesunuti do jiných nemocnic. "Dalších šest pacientů na standardních lůžkách buď propustíme domů nebo je přesuneme na naše infekční oddělení," uvedl ředitel nemocnice Petr Sládek. Zdravotníci i pacienti budou testováni o víkendu, kdy už by výsledky mohly být průkazné.

"Je to stejná situace, jakou jsme řešili na konci minulého týdne na vsetínském chirurgickém oddělení. Zdravotníci jsou bohužel onemocněním ohroženi ještě více než běžní obyvatelé. Nemohou zůstat doma, pečují o své pacienty v našich nemocnicích, a jsou tak více vystaveni riziku přenosu koronaviru. Podobných případů mezi lékaři a sestrami v celé republice bohužel přibývá," uvedl předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje Radomír Maráček. O akutní neurologické pacienty z Uherskohradišťska se postarají nemocnice ve Zlíně, Vsetíně a Kroměříži.

Před týdnem krajské nemocnice informovaly o nakažené lékařce ve Vsetínské nemocnici a lékárnici v Kroměřížské nemocnici, nakažen byl i lékař na poliklinice v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Tři desítky zdravotníků v nemocnicích musely jít do karantény nebo byli postaveni mimo službu, testy na koronavirus měli poté negativní. Podle Čunka se zatím žádný další případ nákazy mezi zdravotníky v nemocnicích neobjevil.

V kraji zůstává nakažený i jeden policista, v preventivní karanténě je k dnešnímu dni v regionu 75 policistů. "Počet policistů v karanténě se neustále mění," řekla dnes ČTK krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. V rámci krajského ředitelství policie slouží přes 1280 policistů.

Žádného nakaženého zaměstnance neeviduje Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje, pro který pracuje včetně občanských zaměstnanců zhruba 500 lidí. "V preventivní karanténě po dovolené v zahraničí jsou nyní čtyři naši zaměstnanci," řekla dnes ČTK mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. V kraji bylo k dnešnímu ránu potvrzeno 89 případů nákazy koronavirem, nejvíce je jich na Uherskohradišťsku, a to 44.

Testy potvrdily nákazu koronavirem u jednoho lékaře českokrumlovské nemocnice. Jeho kolega a sedm zdravotních sester proto skončili v karanténě. Personál z ostatních nemocnic Jihočeského kraje koronavirus nezasáhl, řekla dnes ČTK mluvčí nemocničního holdingu Iva Nováková.

"Samozřejmě někteří zaměstnanci nejsou v práci například kvůli tomu, že jsou doma se svými dětmi. Ale jinak s výjimkou českokrumlovské nemocnice v současnosti nemáme hlášený potvrzený případ nákazy," řekla.

Dodala, že režim všech nemocnic, které zřizuje Jihočeský kraj, se proto nijak nezměnil. Lékaři i sestry jsou na každém oddělení k dispozici pro pacienty. "V posledních dvou víkendech akorát nefungovala dětská pohotovost v českobudějovické nemocnici. Ale to je věc, kterou neovlivníme, jelikož tam slouží pouze smluvní lékaři a ti mohou službu odmítnout, aniž by to jakkoliv zdůvodňovali," řekla.

Nákaza koronavirem zatím neomezila ani provoz jihočeské záchranné služby. I když její mluvčí Petra Kafková uvedla, že lékaři i sestry se dostávají do kontaktu s lidmi, kteří mají nemoc COVID-19. "Někteří pracovníci proto mohli mít podezření na koronavirus, ale u nikoho se nákaza nepotvrdila," řekla Kafková.

Některá zdravotnická zařízení v jihočeském kraji fungují kvůli šíření koronaviru v jiném režimu. Týká se to hodně poliklinik. Například v Milevsku omezili volný vstup pacientům a lékaři je ošetřují po předchozí telefonické konzultaci. Poliklinika ve Strakonicích byla tři dny zcela uzavřena poté, když se potvrdila nákaza u jedné z lékařek. Od 19. března je po dezinfekci zařízení opět v provozu, ale v omezeném režimu.

Související

Roman Čechmánek

Náhlá smrt Romana Čechmánka: Pitva vyloučila sebevraždu i cizí zavinění

Policie v případu víkendové náhlé smrti bývalého úspěšného hokejového brankáře Romana Čechmánka vyloučila sebevraždu i cizí zavinění. Hokejoví fanoušci se s olympijským vítězem a trojnásobným mistrem světa mohou rozloučit dnes na utkání mezi Vsetínem, s nímž získal pět extraligových titulů, a Sokolovem. 

Více souvisejících

Zlínský kraj Jiří Čunek nemocnice lékaři český krumlov Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 28 minutami

před 44 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

Počasí dnes opět trápí řidiče. Tvoří se ledovka i náledí, teploty klesly až na -20

Druhý den po sobě počasí trápilo řidiče. Teploty zejména v noci a k ránu místy klesly hluboko pod nulu, na řadě silnic leží vrstva sněhu, a některé jsou kluzké. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy