Krizový štáb chce zkontrolovat dodávky kyslíku do nemocnic

Krizový štáb uložil ministerstvu zdravotnictví zkontrolovat dodávky kyslíku, který je potřeba pro léčení pacientů s covidem-19, do nemocnic. Informoval o tom po jednání štábu jeho předseda a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Jan Hamáček
doporučujeme

Uvedl, že Správa státních hmotných rezerv nakoupila ventily potřebné na lahve s kyslíkem a štáb je dlouhodobě ujišťován o tom, že kyslíku bude dostatek. "Chceme na papíře, že ho dostatek je," řekl. Později doplnil, že vláda může výrobcům plynu uložit povinnost přednostních dodávek pro medicínu.

Státní hmotné rezervy dostaly 19. února od vlády za úkol koupit 1400 ventilů na kyslíkové lahve. Podle vlády lze nákupem předejít problémům v situaci, kdyby došly tlakové lahve s už zabudovanými ventily a bylo by třeba kyslík distribuovat v lahvích staršího typu bez ventilu.

Podle únorového vládního materiálu přibývá v nemocnicích lůžek, u kterých je třeba zajistit pro pacienty kyslíkovou terapii, a to nejen standardním přísunem kyslíku z rozvodů plynu v nemocnicích, ale z individuálních kyslíkových lahví. Situaci podle materiálu vykresluje fakt, že největší český dodavatel zaznamenal letos v lednu meziroční pětinásobný nárůst poptávky. Tento stav vede k nedostatku lahví v celé Evropě, problémem přitom není výroba vlastního kyslíku, ale kyslíkové bomby. Ty s běžně používaným redukčním ventilem a průtokoměrem se staly nedostatkovým zbožím s dodacími lhůtami několika týdnů.

Dnes Hamáček uvedl, že zvýšená poptávka po kyslíku v medicíně vede k tomu, že ubývá kyslíku vyráběného pro průmyslové využití. Je proto možné, že vláda rozhodne o tom, že výrobcům plynu uloží přednostní dodávky.

Na možný problém s ventily upozornil Ústřední krizový štáb dominantní český dodavatel kyslíku Linde Gas 16. února. Ministerstvo průmyslu a obchodu následně kontaktovalo jediného výrobce externích ventilů a nemocnice. Z průzkumu mezi nemocnicemi vyplynula potenciální potřeba 1400 externích ventilů a průtokoměrů, tedy zhruba sto kusů na každý kraj. Společnost GCE Chotěboř pak slíbila, že je schopna přednostně státu dodat ventily v průběhu dvou až osmi týdnů. Kromě tohoto výrobce působí v České republice také tři dovozci alternativních výrobků, stojí v materiálu pro jednání vlády.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lockdown naučil dospívající vařit, cítí se samostatnější než před epidemií

13.04.2021 09:42 Více než polovina dospívajících Čechů ve věku od 12 do 17 let se cítí být samostatnější, než si o…

V Česku zemřelo přes 28.000 nakažených, za pondělí dalších 3843 případů

13.04.2021 09:04 Počet úmrtí s nemocí covid-19 v ČR překročil 28.000. K pondělku s onemocněním zemřelo 28.038 lidí,…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 08:15 pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Nouzový stav v Česku skončil, přibylo méně než 1000 nakažených

12.04.2021 22:17 Aktualizováno Ode dneška končí zákaz cestování mezi okresy nebo noční vycházení. O půlnoci vypršel po půl roce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama